Ożyw każde wnętrze! Jakie rośliny wybrać do łazienki?
ŁazienkaRoślinyWewnątrzWnętrza

Ożyw każde wnętrze! Jakie rośliny wybrać do łazienki?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nie wszystkie kwiaty domowe radzą sobie w łazience. Zazwyczaj wynika to ze znacznie mniejszego dostępu do światła oraz wysokiego poziomu wilgoci, dlatego należy uważnie wybierać rośliny do łazienki.

Istnieje kilka podstawowych zasad uprawy roślin w łazience, dzięki którym można zapewnić im prawidłową pielęgnację. Warto znać gatunki, którym odpowiada wilgotne i ciepłe środowisko, a jednocześnie pięknie się prezentują. Takie zielone akcenty potrafią ożywić każdą przestrzeń i doskonale komponują się w różnorodnych łazienkach.

Jakie rośliny wybierać do łazienki?

W łazienkach mogą być uprawiane właściwie wszystkie rośliny oprócz kaktusów. Panujący poziom wilgoci jest dla nich zdecydowanie za wysoki. Z drugiej strony w łazience świetnie sprawdzą się tropikalne rośliny ozdobne Wbrew pozorom, większość roślin domowych przy odpowiedniej ekspozycji na słońce będzie dobrze się utrzymywało w łazience. Problem pojawia się, kiedy pomieszczenie nie ma okna. Wówczas jedyną alternatywą pozostają sztuczne kwiaty.

Lista najlepszych roślin do łazienki

Choć lista roślin, które można przechowywać w łazience, jest bardzo obszerna, zebraliśmy te najpopularniejsze, a jednocześnie łatwe w utrzymaniu i bardzo efektowne. Z pewnością przy regularnym podlewaniu i odpowiednim ustawieniu względem światła, będą pięknie się prezentować przez długi czas. 

  1. Storczyk – najpopularniejszą odmianą storczyka jest przepiękny falenopsis o różnobarwnych kwiatach. Z pewnością będzie ozdobą każdej łazienki. Sprawdzi się zarówno w minimalistycznie urządzonych przestrzeniach, jak i tych w klasycznym stylu. Duże kwiaty storczyka o wymyślnym kształcie nadadzą klasy i elegancji w każdej łazience. Warto pamiętać, że storczyk nie lubi zbyt dużej ilości wody w doniczce. Również jego podłoże wymaga odpowiedniego przygotowania, choć późniejsza pielęgnacja nie jest skomplikowana. 
  2. Skrzydłokwiat – roślina bardzo często spotykana w naszych domach. Cieszy się niesłabnącą popularnością ze względu na efektowne białe kwiaty oraz piękne liście o soczystym, mocno nasyconym kolorze. W przypadku dobrej pielęgnacji, skrzydłokwiat potrafi kwitnąć przez większość roku. Bardzo dobrze rośnie w półcieniu, co sprawia, że jest idealne do łazienki. 
  3. Monstera – to roślina, która w ostatnich latach podbiła serca miłośników roślin w Polsce i na całym świecie.  Pochodzi z krajów tropikalnych i naturalnie występuje w formie pnączy, dlatego jest przyzwyczajona do cienia i wilgoci. Decydując się na monsterę, warto przemyśleć swoje możliwości względem powierzchni. Roślina dość szybko rośnie i może osiągać nawet kilka metrów, dlatego sprawdzi się w dużych łazienkach.
  4. Zamiokulkas – to jedna z niewielu roślin, które mają tak wysoką tolerancję cienia. Zamiokulkasy mają nie tylko niewielkie wymagania, jeżeli chodzi o nasłonecznienie, ale także ogólną pielęgnację. Wystarczy je podlać 2 razy w tygodniu, żeby pięknie się rozwijały.
  5. Alokazja – trudno jest przejść obojętnym obok rośliny o tak pięknym wybarwieniu i unerwieniu błyszczących, dużych liści. Alokazje bardzo lubią wilgotne środowisko i doskonale sprawdzają się w łazienkach.

O czym warto pamiętać?

Oczywiście najważniejsza zasada, to sprawdzenie jakie warunki uprawy preferuje konkretna roślina. Najczęściej, jeżeli wymaga wysokiego poziomu wilgoci, to również nie potrzebuje mocnego światła. Warto wtedy umieścić takie okazy w cieniu w głębi łazienki niż stawiać je bezpośrednio przy oknie przy intensywnej ekspozycji na słońce.

Rośliny doniczkowe warto trzymać z dala od środków chemicznych oraz mydła. Wydzielane przez nie zapachy mogą niekorzystnie wpływać na ich rozwój. Również z tego powodu należy często wietrzyć łazienkę. Pomoże to także zmniejszyć poziom wilgoci w pomieszczeniu.

W wilgotnym środowisku rośliny wolniej parują, dlatego warto uważnie sprawdzać suchość ziemi, żeby nie doprowadzić do ciągłego przelewania kwiatów. W takich warunkach zieleń szybko zgnije.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tradycyjna a elektroniczna recepta. Jakie są różnice?
Tradycyjna a elektroniczna recepta. Jakie są różnice?
Recepty odgrywają kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej, umożliwiając pacjentom dostęp do leków i terapii. W miarę jak technologia ewoluuje, również proces wystawiania i korzystania z recept ulega zmianom.
Wielka wyprzedaż roślin doniczkowych we Wrocławiu
Wielka wyprzedaż roślin doniczkowych we Wrocławiu
Tej okazji nie mogą przegapić miłośnicy zieleni! W marcu we Wrocławiu odbędzie się Festiwal Roślin, czyli wielka wyprzedaż roślin doniczkowych.
Małopolski Ogród Sztuki – wyjątkowy budynek w Krakowie
Małopolski Ogród Sztuki – wyjątkowy budynek w Krakowie
Poznaj jeden ze szczególnie nagradzanych budynków Polski - wyjątkowe centrum kultury w Krakowie!
Ostatnie wpisy