Obrus, podtalerze, serwetki, świece, stroik, gałązki, szyszki, bombki – to wszystko sprawdzi się idealnie jako klimatyczne dekoracje na świątecznym stole. Podpowiadamy, jak je wykorzystać!
Święta Bożego Narodzenia spędzamy najczęściej w gronie rodziny, przyjaciół i bliskich. Zdecydowaną większość tego czasu siedzimy przy suto zastawionym stole, wspólnie biesiadując. To właśnie ten stół stanowi ważny element integracji i powinien być pięknie udekorowany, aby podkreślić charakter i wyjątkową atmosferę tego dnia.
Poniżej prezentujemy najciekawsze propozycje. Co więcej, w większości korzystamy z ozdób, które mamy na wyciągnięcie ręki. Udowadniamy, że wcale nie trzeba wydawać dużo pieniędzy, aby cieszyć się pięknie udekorowanym stołem na święta Bożego Narodzenia. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, aby dekoracje nie przysłoniły jedzenia ani gości. Każdy powinien móc swobodnie ze sobą rozmawiać i sięgać po potrawy.
Ponadto trzeba zastanowić się, w jakich kolorach chcemy zaaranżować nasz świąteczny stół. Czy postawimy na typowe ozdoby w odcieniach czerwieni, zieleni i złota, czy może na mroźny zimowy klimat ze srebrem, bielą i błękitem w roli głównej? Świetnie sprawdzą się też „naturalne” barwy, czyli wszelkie brązy i beże obecne w szyszkach i sianku, nawiązujące do stajenki. Oczywiście dobrym pomysłem będzie także wybranie aranżacji stołu świątecznego, która będzie kontynuacją kolorystyki obecnej w całym domu.
Każdą aranżację stołu, nie tylko świątecznego, trzeba zacząć od jego nakrycia. Obrus pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też praktyczną. Chroni przed zachlapaniem, porysowaniem czy wysoką temperaturą.
Powinien być starannie wyprasowany i pokrywać cały stół, delikatnie zwisając. Jeśli zaś chodzi o jego kolor, to można pójść w klasykę, czyli śnieżną biel bądź wybrać utrzymany w tonacji motywu przewodniego, na przykład soczystej czerwieni, głębokiej zieleni, granatu czy nawet czerni. Polecamy jednolity obrus, bez dodatkowych ozdób, ewentualnie na środku można położyć jeszcze bieżnik. Przykładowo pięknie będzie prezentować się biały obrus z czerwonym bieżnikiem.
Wszystkie te kwestie warto bardzo dobrze przemyśleć, gdyż nakrycie stołu jest bazą do dalszego dekorowania. Od niego zależy cała późniejsza aranżacja i jej efekt końcowy.
Kolejnym krokiem jest wybór zastawy stołowej. Najlepszym wyborem jest jasna, prosta, z ewentualnymi tłoczeniami. Dzięki temu nie będzie zaburzać całej wizji – mocne wzory mogłyby przytłaczać i wprowadzać wizualny chaos. Można też wykorzystać kolorowe podtalerze, które prezentują się wyjątkowo elegancko.
Przy okazji trzeba jeszcze pomyśleć o serwetkach. Te mogą znajdować się na każdym nakryciu bądź obok. W tym przypadku można naprawdę poszaleć. Do wyboru są najróżniejsze kolory i dodatki. Lepiej, aby wybrane przez nas serwetki były materiałowe. Warto włożyć je w dekoracyjny pierścień (obrączkę) – kupioną w sklepie albo wykonaną samodzielnie ze wstążki. Tutaj można uzupełnić ją według własnego uznania – w szyszki, czerwone kuleczki głogu, gałązki świerku, jodły czy jemioły.
Ponadto dekoracyjne mogą być nawet takie akcesoria jak solniczka i pieprzniczka, dostępne w najróżniejszych kształtach i kolorach.
Nic tak nie tworzy przytulnego klimatu jak ciepłe światło rzucane przez świece. W tym przypadku sprawdzą się grube białe świece tradycyjne albo ledowe, zasilane energią elektryczną, które również klimatycznie „mrugają”. Pięknie też będą wyglądać świece złote, czerwone czy zielone (np. wysokie, w świecznikach). Mogą być również obsypane brokatem, który nada dodatkowego blasku. Świecę można dodatkowo włożyć w stroik z gałązkami, bombkami, szyszkami czy suszonymi plastrami pomarańczy i laskami cynamonu. Jeśli zaś nie chcemy świec, warto wówczas zastąpić je delikatnymi lampkami ledowymi.