Ogrzewanie nadmuchowe – zalety i wady takiego rozwiązania
Budowa i remont

Ogrzewanie nadmuchowe – zalety i wady takiego rozwiązania

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Budujesz dom i zastanawiasz się nad formą ogrzewania? A może planujesz zmienić sposób opalania swojej nieruchomości? Poznaj plusy i minusy coraz popularniejszej metody nadmuchowej.

Co to jest ogrzewanie nadmuchowe?

Ogrzewanie nadmuchowe jest częstym rozwiązanie w Stanach Zjednoczonych. W Polsce największy popyt jest na instalację centralnego ogrzewania oraz ogrzewanie gazowe. 

Jednak z roku na rok rośnie zainteresowanie alternatywnymi systemami. Jednym z nich jest właśnie technika nadmuchowa. W przeciwieństwie do ogólnie znanych form, w tym przypadku nie musisz montować grzejników. Nośnikiem powodującym transmisję jest powietrze, które – ciepłe lub gorące – wtłaczane jest przez kratki zamontowane na ścianach lub na podłodze do wnętrza.  Zostaje ono ogrzane w piecu, przemieszcza się specjalnymi przewodami, przechodzi przez filtry zabezpieczające i wydobywa się przez łącza wylotowe. 

Jak to jest zrobione?

Ważnymi elementami są wymiennik ciepła i dobrej jakości przewody. Najlepsze są te wykonane z izolowanej blachy ocynkowanej lub płyt z włókna szklanego. Zastosowanie tego typu fragmentów pozwala na cichszą pracę całej instalacji. Takie komponenty powinny posiadać wszystkie piece. 

Innym ważnym aspektem jest rozmieszczenie kratek, które muszą znajdować się wzdłuż ścian zewnętrznych, w podłodze pod oknami lub w suficie nad oknami. Niestety nie każdy budynek nadaje się do ogrzewania nadmuchowego. Producenci polecają stosowanie tego typu środków w przestrzeniach powyżej 80 m2. 

>> Zakaz palenia w kominkach i piecach – gdzie obowiązuje?

Zalety ogrzewania nadmuchowego

Jedną z zalet jest szybkość działania. Bezpośredni nadmuch ciepłego powietrza umożliwia szybkie i równomierne nagrzewanie pokoi. Za tym idzie oszczędność. Wynika to z krótkiego czasu ogrzewania pomieszczeń oraz z niskich kosztów eksploatacji. Wyliczenia pokazują, że ten system zużywa około 30% mniej paliwa w porównaniu do konwencjonalnych metod. 

Następną mocną stroną jest estetyka. Do montażu nie potrzeba grzejników, rur i innych ogniw tego typu. Umożliwia to swobodną aranżację mieszkania. Ponadto ogrzewanie jest bezawaryjne. Wszystko dzięki temu, że nie wykorzystuje się wody. Generuje się tym samym większą trwałość i brak ryzyka wystąpienia nieszczelności.

Użytkowanie tego rodzaju opalania jest także bardzo wygodne. Jego nastawianie odbywa się za pośrednictwem niewielkiego sterownika. Tym z kolei możesz operować przez Internet. Wystarczy, że zainstalujesz oprogramowanie na swoim smartfonie lub komputerze. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwoli Ci kontrolować temperaturę i poziom wilgotności z dowolnego miejsca.

Ostatnią, ale równie ważną, zaletą jest możliwość bezproblemowego rozbudowania instalacji o klimatyzację, nawilżacz czy inne detale pomocnicze.

Wady ogrzewania nadmuchowego

Tak jak wszystko, ogrzewanie nadmuchowe ma też swoje minusy. Przede wszystkim taką instalację łatwiej zaplanować podczas budowy domu. W starych budynkach montowanie kanałów może okazać się zbyt kosztowne, a przez to nieopłacalne. W ścianach i stropach potrzeba więcej miejsca, aby ukryć kanały dużej wielkości.

Awarie zdarzają się rzadko. Jednak, gdy już do nich dochodzi, pomieszczenia bardzo szybko się wychładzają. Spowodowane jest to tym, że nagrzane przedmioty nie będą oddawać swojego ciepła, ponieważ nie występuje zjawisko promieniowania.

Jaki jest koszt ogrzewania nadmuchowego?

Jeśli montujesz ogrzewanie nadmuchowe w trakcie budowy nieruchomości, to jego koszt jest podobny do instalacji tradycyjnej. Sam piec kupisz za około 5-10 tysięcy złotych. Zakup sterowników i kanałów z montażem to wydatek rzędu 5-12 tysięcy złotych. 

Pamiętaj tylko, że cena całego projektu inwestycyjnego wzrośnie dwukrotnie, gdy będziesz chciał sfinalizować go w już gotowym domu. 

Jeśli zdecydujesz się zostać użytkownikiem ogrzewania nadmuchowego, postaw na dobrej jakości elementy. Oszczędzanie na nich może skutkować częstszymi uszkodzeniami i dużymi nerwami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

dziewięć + jeden =

Rekomendowane
Podłączenie hydrauliki na budowie – co się przyda?
Podłączenie hydrauliki na budowie – co się przyda?
Na każdej budowie hydraulika to podstawa. Zobacz, co przyda się do jej podłączenia.
Jak edukacyjne modele maszyn rolniczych wpływają na rozwój dziecka
Jak edukacyjne modele maszyn rolniczych wpływają na rozwój dziecka
Odkryj, jak interakcja z modelami maszyn rolniczych wpływa na kształtowanie umiejętności i zainteresowań dzieci. Poznaj różne korzyści wynikające z modeli edukacyjnych przeznaczonych dla młodych ludzi.
Jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie nowoczesnych studzienek kanalizacyjnych w systemach odprowadzania ścieków?
Jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie nowoczesnych studzienek kanalizacyjnych w systemach odprowadzania ścieków?
Nowoczesne studzienki kanalizacyjne to kluczowy element systemów odprowadzania ścieków. Dowiedz się, jakie korzyści przynoszą te innowacyjne rozwiązania w kontekście ochrony środowiska, wydajności oraz ekonomii.
Ostatnie wpisy