Co należy wziąć pod uwagę, wybierając pompę ciepła?
Budowa i remont

Co należy wziąć pod uwagę, wybierając pompę ciepła?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Według danych zebranych i przedstawionych przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła rozwiązanie, jakim jest pompa ciepła, zyskuje z roku na rok coraz większą popularność w naszym kraju. W 2019 roku zanotowano bowiem aż 37% wzrost względem roku 2018. Jeśli zastanawiasz się nad wykorzystaniem pompy ciepła w swoim domu, sprawdź, na co zwrócić uwagę w trakcie jej wyboru. 

Dlaczego pompy ciepła są tak popularne 

Niemal ⅔ kosztów utrzymania domu związanych jest z jego ogrzewaniem. Pompa ciepła pozwala obniżyć je w znaczny sposób,  a dodatkowo wpływa także na obniżenie kosztów związanych z powstawaniem domu, nie wymaga bowiem budowy komina, czy kotłowni. Natomiast w trakcie eksploatacji nie wymaga kupowania co sezon paliwa opałowego. Warto jednak przed podjęciem decyzji poznać kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę.

Przeznaczenie pompy ciepła 

Pierwszą kwestią jest to, do czego właściwe będzie w przyszłości wykorzystywana pompa ciepła. Mogą one bowiem zarówno służyć do wyłącznego ogrzewania domu, jak i dodatkowego podgrzewania wody. Ponadto, niektóre z modeli mogą być także wykorzystywane do klimatyzowania pomieszczeń w okresie letnim. Dlatego tak ważne jest na samym początku określenie, jakie zadania w domu ma pełnić pompa ciepła, aby móc dobrać odpowiednie urządzenie do danych potrzeb. 

Jakie dolne źródło ciepła będzie wykorzystywać pompa 

Na rynku do wyboru mamy dwa rodzaje pomp, które różnią się dolnym źródłem ciepła. Pierwszym z nich są pompy czerpiące energię bezpośrednio z gruntu lub wody. Polecane są one jednak do zastosowania w momencie, kiedy budynek jest dopiero w fazie powstawania, a działka wokół niego nie została jeszcze zagospodarowana. To wszystko ze względu na fakt, że wymagają one wykonania wykopów, studni i montażu sond. Na urządzonej już działce wiązałoby się to z jej zniszczeniem. 

Drugim rodzajem pomp ciepła są natomiast te czerpiące energię z powietrza. Tego typu pompy cechują się łatwiejszym montażem i konserwacją. Dlatego też bardzo często to one znajdują zastosowanie w naszym kraju. 

Parametry urządzenia 

Do najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę, w trakcie dobierania pompy ciepła zalicza się: wydajność grzewcza urządzenia, współczynnik sprawności COP, emisja hałasu oraz ilość czynnika chłodzącego. 

Wydajność grzewcza urządzenia 

Parametr ten określa, jaki obszar jest w stanie dana pompa ogrzać w bezproblemowy sposób. Jego wartość powinna być dobierana ściśle do kubatury budynku i potrzeb jego użytkowników, dlatego także najczęściej analizowana jest na podstawie projektu budowlanego. 

Współczynnik COP

Wartość tego współczynnika określa ilość zużywanej przez pompę energii, a to z kolei przekłada się na wysokość rachunków za energię elektryczną.  Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, ile energii elektrycznej będzie potrzebowała pompa w najbardziej intensywnych okresach eksploatacji, które występują najczęściej zimą, kiedy temperatura na zewnątrz zaczyna znacznie spadać. 

Emisja hałasu 

Bezapelacyjnie warto także przy doborze pompy zwrócić uwagę na to, jaki poziom hałasu będzie ona emitować w trakcie swojej pracy. Obecnie na rynku można znaleźć pompy ciepła, które emitują zaledwie 21 dB (dla porównania niektóre opony samochodowe emitują hałas na poziomie około 80 dB)

Ilość czynnika chłodzącego 

Ten parametr jest niezwykle istotny, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę obowiązujące przepisy związane z eliminacją emisji gazów cieplarnianych. Czynnikiem chłodzącym w pompach ciepła jest bowiem CO2. Dlatego, jeśli chcesz uniknąć dodatkowych przeglądów i prowadzenia dokumentacji, najlepiej postawić na te modele, które potrzebują do 3 kg CO2 jako czynnika chłodzącego. 

Wyposażenie oferowane przez producenta 

Planując zakup pompy ciepła, warto także zwrócić uwagę na to, czy dany producent w cenie oferuje nam gotowe urządzenie do montażu, w pełni skonfigurowane i kompletne. Bardzo często okazyjne ceny pomp ciepła wynikają bowiem z tego, że wymagają one dokupienia osobno wielu dodatkowych elementów, które po podsumowaniu kosztem przewyższają standardową ofertę. 

Podsumowując, zakup pompy ciepła jest jednym z bardziej opłacalnych rozwiązań, jeśli chodzi o ogrzewanie domów. Warto jednak zwrócić uwagę na powyżej wymienione kwestie, aby móc w pełni cieszyć się wszystkimi zaletami, jakie ono oferuje.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wazon dekoracyjny – elegancki element wystroju wnętrz
Wazon dekoracyjny – elegancki element wystroju wnętrz
Dekorując przestrzeń domu, warto korzystać z takich elementów wystroju, które wyróżnia ponadczasowość, dzięki czemu świetnie komponować będą się z różnymi stylami. Wazony dekoracyjne, które kupić można, w internetowym sklepie z pięknymi dekoracjami wnętrz, okażą się z pewnością trafionym wyborem.
Jak dobrać twardość materaca?
Jak dobrać twardość materaca?
Zbyt twardy materac utrudnia relaks i zaśnięcie, powoduje wybudzanie się w nocy, a zbyt miękki materac skutkuje porannym bólem pleców, uczuciem zmęczenia i sztywności całego ciała. Jak wybrać twardość materaca?
Jak wybrać idealne płytki ceramiczne do twojego domu?
Jak wybrać idealne płytki ceramiczne do twojego domu?
Wybór idealnych płytek ceramicznych może być wyzwaniem. Artykuł pomoże Ci wybrać płytki, które będą komplementować wygląd Twojego domu, zgodnie z najnowszymi trendami, z uwzględnieniem Twojego stylu i budżetu.
Ostatnie wpisy