Pokrzywa zwyczajna – charakterystyka, warunki uprawy, nasiona pokrzywy
Rośliny

Pokrzywa zwyczajna – charakterystyka, warunki uprawy, nasiona pokrzywy

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pokrzywa zwyczajna przez większość osób traktowana jest jako chwast, którym można się boleśnie poparzyć.

Tymczasem są ogrodnicy, którzy poważnie myślą o jej uprawie. Jest to spowodowane faktem, że nieprzyjazna z pozoru pokrzywa charakteryzuje się wysoką zawartością prozdrowotnych substancji. Jest ona wykorzystywana w lecznictwie, a nawet w kuchni. Co warto wiedzieć o uprawie pokrzywy zwyczajnej?

Pokrzywa zwyczajna – podstawowe informacje

Pokrzywa zwyczajna jest rośliną zaliczaną do rodziny pokrzywowatych. W naturalnych warunkach można ją spotkać we wszystkich krajach Europy, w Ameryce Północnej, Afryce Północnej, a także Azji. Pokrzywę można spotkać najczęściej w lasach i różnego rodzaju zaroślach. Większość z nas omija ją z daleka, gdyż posiada ona parzące włoski, które powodują podrażnienie skóry. Jednocześnie trzeba pamiętać, że pokrzywa jest cenioną rośliną leczniczą, kosmetyczną. Znajduje ona zastosowanie przy produkcji suplementów diety, a nawet w kuchni i ogrodnictwie. Pokrzywa posiada pojedynczą, słabo rozgałęzioną łodygę, która w sprzyjających warunkach może osiągnąć nawet 3 metry wysokości. Łodyga pokryta jest włoskami parzącymi, a także włoskami nieparzącymi. Pokrzywa rozpoznawana jest po charakterystycznych liściach, które mogą osiągać od 5 do 13 centymetrów długości i od 2,5 do 6 centymetrów szerokości. Drobne, niepozorne, zielone kwiaty pokrzywy dzielą się na męskie i żeńskie. Owocami pokrzywy są jednonasienne, jajowate orzeszki.

Pokrzywa zwyczajna – warunki uprawy

Pokrzywa zwyczajna jest cennym surowcem zielarskim. Zaleca się pozyskiwać ją z czystych, nieskażonych środowisk. Problem w tym, że takich miejsc jest w Polsce coraz mniej. Pokrzywa zebrana przy zanieczyszczonej fabryce lub drodze może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jeżeli mimo to chcemy korzystać z dobrodziejstw tej rośliny, możemy pomyśleć o samodzielnej uprawie w ogrodzie. Zanim posadzimy pokrzywę w ogrodzie, koniecznie dobrze to przemyślmy – roślina ta jest bardzo ekspansywna, co sprawia, że możemy mieć problem z pozbyciem się jej. Dobrze jest zarezerwować dla niej stanowisko odległe od innych roślin – dla pokrzywy można wydzielić specjalną działkę.

Uprawa pokrzywy wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych. Roślina ta potrzebuje próchniczej, przepuszczalnej gleby, najlepiej o wysokiej zawartości azotu. Podłoże dla pokrzywy powinno być wilgotne, ale nie podmokłe. Pokrzywa dobrze radzi sobie na stanowiskach zacienionych.

Pamiętajmy, że na obfite plony pokrzywy zwyczajnej należy poczekać nawet dwa lata po posadzeniu nasion.

Choć pokrzywa jest popularnym chwastem, w pierwszych latach sama potrzebuje odchwaszczania.

Nasiona pokrzywy zwyczajnej – jak wybrać dobrze?

Osoby myślące o uprawie pokrzywy zwyczajnej powinny zainwestować z wysokiej jakości nasiona pokrzywy zwyczajnej. Powinny one pochodzić z kontrolowanych upraw ekologicznych. Ważne jest, żeby wybierać nasiona z ważnym terminem przydatności, umieszczone w szczelnie zamkniętych opakowaniach.

Jakie właściwości ma pokrzywa zwyczajna?

Pokrzywa zwyczajna jest bogatym źródłem kwasów organicznych. W jej składzie znajdują się witaminy, minerały, chlorofil, polifenole, antocyjany. Pokrzywę zwyczajną wykorzystuje się w celu odtruwania organizmu. Zawarte w niej związki pobudzają pracę nerek i wątroby. Pokrzywa działa moczopędnie, dzięki czemu może chronić przed zatrzymaniem wody w organizmie. Jest ona pomocna podczas procesu odchudzania, gdyż naturalnie przyspiesza proces przemiany materii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wilgoć w piwnicy – jak z nią walczyć?
Wilgoć w piwnicy – jak z nią walczyć?
Masz problem z wilgocią w piwnicy? Podpowiadamy, co zrobić!
Pasy na ścianie – jak pomalować, aby były modne?
Pasy na ścianie – jak pomalować, aby były modne?
Szukasz sposobu na swoje wnętrze? Pomyśl o ścianie w paski! Ta wyjątkowa dekoracja może całkowicie odmienić Twoje pomieszczenie. Zobacz, jak stworzyć udaną kompozycję.
Jak prawidłowo dobrać i pielęgnować płoty wiklinowe do swojego ogrodu?
Jak prawidłowo dobrać i pielęgnować płoty wiklinowe do swojego ogrodu?
Poznaj zarówno metody doboru idealnego płotu wiklinowego jak i tajniki jego pielęgnacji. Dowiedz się, jak tworzyć prywatność i bezpieczeństwo w ogrodzie dzięki naturalnym rozwiązaniom.
Ostatnie wpisy