Jak poradzić sobie z atakiem ziemiórek?
RoślinyWewnątrz

Jak poradzić sobie z atakiem ziemiórek?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wokół Twoich roślin doniczkowych latają małe muszki? Prawdopodobnie są to ziemiórki. Poznaj specyfikę tych owadów oraz dowiedz się, jak skutecznie je wyplenić. Mamy dla Ciebie garść praktycznych porad.

Skąd się biorą ziemiórki? 

Muchówki te lubią ciepło i wilgoć, dlatego naturalnie występują w lasach. Do mieszkań trafiają przede wszystkim w glebie, głównie przy zakupie roślin doniczkowych, które jako podłoże tymczasowe posiadają torf. Jeśli domowe warunki przypadną ziemiórkom do gustu, zaczynają się rozmnażać. Oczywiście są też inne drogi migracji, czasami wystarczy nawet otwarte okno, jednak to właśnie najczęściej nowe rośliny są powodem inwazji.

Wygląd i zachowanie

Proces rozwoju ziemiórki trwa mniej więcej 3 tygodnie. Z jaj po około 5–10 dniach wykluwają się larwy, które żerują w glebie kolejne 10 dni, aby następnie przekształcić się w muszki. Sam owad nie stanowi większego zagrożenia dla kwiatów, jest co najwyżej irytujący. To larwy są szkodliwe, ponieważ gryzą korzenie i tym samym osłabiają roślinę, która staje się o wiele bardziej podatna na bakterie oraz wirusy, a w efekcie obumiera. 

Niestety ziemiórki w stadium larwalnym trudno rozpoznać. Są krótkie (ok. 7–12 mm), cienkie i przezroczyste, a do tego mają czarne główki, więc zlewają się z glebą. Jeśli podejrzewasz, że w Twoich doniczkach zalęgły się te muchówki, musisz jak najszybciej zareagować. Dzięki temu ukrócisz proces ich rozmnażania, który jest imponujący – za jednym razem samica może złożyć nawet 100 jaj.

Sposoby na ziemiórki

Przede wszystkim musisz odizolować chore rośliny od reszty i zepsuć larwom ich idealne środowisko. Sprawdź, czy ziemia nie jest zbyt wilgotna, warto zadbać też o odpowiednią przepuszczalność powietrza. Następnie możesz wykorzystać jedno z poniższych rozwiązań:

  1. lepy na owady latające – umieść je na patyczkach bezpośrednio w glebie bądź przyklej na brzeg donicy, aby zwabić dorosłe osobniki;
  2. żółte naczynie z wodą, octem oraz płynem do mycia naczyń – to kolejny sposób pozbycia się muchówek;
  3. wymiana gleby wraz z kąpielą korzeni – usuniesz w ten sposób jaja oraz larwy;
  4. podlewanie roztworem z główki czosnku i gorącej wody – równie skuteczny sposób na pozbycie się larw.

Jeśli domowe sposoby nie działają, możesz sięgnąć po specjalistyczne środki. Są nimi na przykład:

  • roztocza Stratiolaelaps scimitus, 
  • insektycydy w sprayu bądź w formie koncentratu,
  • płyny owadobójcze.

Przy stosowaniu tego typu chemikaliów pamiętaj, by dokładnie zapoznać się z instrukcją. Są one wyjątkowo skuteczne, ale jednocześnie mogą zagrozić roślinie, dlatego postępowanie wg zaleceń producenta jest niezwykle ważne. 

Działaj jak najszybciej

Najważniejszą zasadą postępowania w przypadku jakiejkolwiek plagi owadów jest szybkie postępowanie i bycie wytrwałym. Wyplenienie wszystkich larw może zająć nawet miesiąc. Nie zapomnij, by nie przelewać roślin – wilgotne podłoże daje bowiem ziemiórkom świetne warunki do rozwoju.

Zdj. główne: Content Pixie/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rolety i plisy jako świetny zamiennik firan
Rolety i plisy jako świetny zamiennik firan
Zastanawiasz się nad zakupem rolet? Sprawdź, czemu mogą być lepsze niż tradycyjne firanki.
Kiedy dziecko powinno zasypiać samo?
Kiedy dziecko powinno zasypiać samo?
Kiedy dziecko powinno zasypiać samodzielnie? Jak je tego nauczyć? Jakich błędów nie popełniać i na co zwrócić uwagę? Wejdź i dowiedz się tego z najnowszego artykułu.
Szafa marzeń: Wyjątkowe rozwiązania, które odmienią Twoje mieszkanie
Szafa marzeń: Wyjątkowe rozwiązania, które odmienią Twoje mieszkanie
W tym artykule odkryjemy inspirujące rozwiązania, które odmienią Twoje mieszkanie, a w jednym z akapitów przyjrzymy się bliżej szafom sosnowym.
Ostatnie wpisy