Zakaz palenia w kominkach i piecach – gdzie obowiązuje?
Budowa i remont

Zakaz palenia w kominkach i piecach – gdzie obowiązuje?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Polska powoli przyjmuje politykę antysmogową, jednak odpowiednich uchwał nie podjęto we wszystkich regionach naszego kraju. Znajomość województw, które wprowadziły stosowne przepisy, pozwoli Ci uniknąć płacenia ogromnych kar.

Prekursorki uchwał antysmogowych

W województwie małopolskim od lipca 2020 roku obowiązuje zakaz spalania w kotłach, kominkach i piecach odpadów węglowych, np. miału, jak również mokrego drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%. 

W Krakowie, obowiązująca od września 2019 roku uchwała zakazuje spalania węgla i drewna w kominkach, piecach  kotłach.

W województwie mazowieckim od 1 lipca 2018 roku nie można spalać w piecach, kotłach i kominkach m.in. węgla kamiennego, paliw z biomasą, czy węgla brunatnego.

Wrocław i inne

Od 1 lipca 2018 roku we Wrocławiu, podobnie jak w reszcie województwa dolnośląskiego, nie można spalać węgla brunatnego, kamiennego (ziarno poniżej 3 mm) i drewna o wilgotności powyżej 20%. Nie można również używać kominków niespełniających wymogów emisyjnych.

Podobnie sytuacja wygląda w kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim. 

Należy nadmienić, że każde województwo oraz miasto może mieć odrębne ustawy antysmogowe, w skład których mogą wchodzić odmienne przepisy. Przed rozpaleniem w kominku lub w piecu, sprawdź, czy w twoim regionie obowiązuje zakaz. 

Szczegółowy przegląd uchwał antysmogowych znajdziesz na:

https://czysteogrzewanie.pl/podstawy/uchwaly-antysmogowe/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Chłodna szyba w piekarniku: dlaczego warto?
Chłodna szyba w piekarniku: dlaczego warto?
Jak działa taka funkcja i komu szczególnie przypadnie do gustu? Podpowiadamy!
Realizacja inwestycji elektrycznych
Realizacja inwestycji elektrycznych
Instalator elektryczny nie może narzekać na brak pracy. Do wykonania ma różnego rodzaju prace - takie, które są mniej i bardziej skomplikowane. Co jest jednak ważne to fakt, że osoby znajdujące się na tych stanowiskach, muszą solidnie przygotować się do wykonywania codziennych obowiązków. To przygotowanie polega m.in. na tym, aby zakupić odpowiednie elementy, które pozwolą na zbudowanie instalacji elektrycznych.
Planujesz wybudować dom – przeczytaj poradnik budowlany MURATORA
Planujesz wybudować dom – przeczytaj poradnik budowlany MURATORA
Jeżeli dopiero planujemy lub właśnie rozpoczynamy budowę domu, koniecznie zapoznajmy się z profesjonalnym poradnikiem budowlanym. Zawarte w nim cenne wskazówki pozwolą nam uniknąć typowych błędów popełnianych przez wielu inwestorów oraz sprawią, że do minimum ograniczymy nieprzewidziane wydatki.
Ostatnie wpisy