Zakaz palenia w kominkach i piecach – gdzie obowiązuje?
Budowa i remont

Zakaz palenia w kominkach i piecach – gdzie obowiązuje?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Polska powoli przyjmuje politykę antysmogową, jednak odpowiednich uchwał nie podjęto we wszystkich regionach naszego kraju. Znajomość województw, które wprowadziły stosowne przepisy, pozwoli Ci uniknąć płacenia ogromnych kar.

Prekursorki uchwał antysmogowych

W województwie małopolskim od lipca 2020 roku obowiązuje zakaz spalania w kotłach, kominkach i piecach odpadów węglowych, np. miału, jak również mokrego drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%. 

W Krakowie, obowiązująca od września 2019 roku uchwała zakazuje spalania węgla i drewna w kominkach, piecach  kotłach.

W województwie mazowieckim od 1 lipca 2018 roku nie można spalać w piecach, kotłach i kominkach m.in. węgla kamiennego, paliw z biomasą, czy węgla brunatnego.

Wrocław i inne

Od 1 lipca 2018 roku we Wrocławiu, podobnie jak w reszcie województwa dolnośląskiego, nie można spalać węgla brunatnego, kamiennego (ziarno poniżej 3 mm) i drewna o wilgotności powyżej 20%. Nie można również używać kominków niespełniających wymogów emisyjnych.

Podobnie sytuacja wygląda w kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim. 

Należy nadmienić, że każde województwo oraz miasto może mieć odrębne ustawy antysmogowe, w skład których mogą wchodzić odmienne przepisy. Przed rozpaleniem w kominku lub w piecu, sprawdź, czy w twoim regionie obowiązuje zakaz. 

Szczegółowy przegląd uchwał antysmogowych znajdziesz na:

https://czysteogrzewanie.pl/podstawy/uchwaly-antysmogowe/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Łazienka w stylu spa – pomysł na perfekcyjny relaks
Łazienka w stylu spa – pomysł na perfekcyjny relaks
Dowiedz się, jak można stworzyć otulające i klimatyczne domowe spa w swojej łazience. Wystarczy trzymać się kilku zasad. Podpowiadamy, jakich!
Oświetlenie dekoracyjne – sposób na ciekawą aranżację wnętrza
Oświetlenie dekoracyjne – sposób na ciekawą aranżację wnętrza
Chcesz udekorować swój dom? Oświetlenie dekoracyjne świetnie sprawdzi się zarówno w małych, jak i większych wnętrzach.
Domowe sposoby na suche powietrze
Domowe sposoby na suche powietrze
Masz suchy kaszel, a może ciężko oddycha Ci się w Twoim domu? To znak, że masz w nim za suche powietrze! Zadbaj o jego nawilżenie za pomocą naszych sposobów.
Ostatnie wpisy