W cieplejszych miesiącach lubimy spędzać czas na balkonie, łapiąc promienie słońca i uprawiając mnóstwo roślin. Zima wcale nie musi oznaczać, że będzie stał on pusty. Wykorzystaj nasze pomysły na dekoracje, które pięknie prezentują się o tej porze roku.
Zima to nie jest łatwy czas dla roślin. Wiele z nich źle znosi niską temperaturę, mróz, opady śniegu czy brak słońca. Na szczęście nie musimy obawiać się, że nasz balkon będzie wyglądał na opuszczony. Owszem, sezonowe rośliny trzeba przenieść do cieplejszego miejsca, a meble tarasowe schować do piwnicy albo przykryć pokrowcem i odsunąć w kąt. Jednak daje nam to tylko miejsce do ustawienia nowych dekoracji zimowych. Prezentujemy najciekawsze propozycje, które sprawdzą się zarówno w przypadku małego balkonu, jak i przestronnego tarasu.
W okresie zimowym wcale nie ma potrzeby całkowicie rezygnować z roślin na balkonie. Świetnie sprawdzą się teraz wszelkie iglaki oraz krzewy zimozielone. Wedle uznania i swoich preferencji można postawić karłowe sosny (kosodrzewina), niewielkie jodły i świerki, a nawet tuje (tylko te przeznaczone do uprawy pojemnikowej). Iglaste gałązki prezentują się bardzo efektownie, a ich zieleń ożywi całą przestrzeń. Będzie jeszcze lepiej, jak przykryje je delikatna warstwa śniegu.
Jeśli zaś chodzi o rośliny zimozielone, to można uprawiać na zewnątrz nie tylko te iglaste, ale również i liściaste, które – co ważne – nie zrzucają swoich pięknych liści i można je podziwiać przez okrągły rok. Trzeba tylko pamiętać, aby zabezpieczyć je przed mrozem – pojemniki owinąć słomą, styropianem albo kartonem, a części nadziemne przykładowo jutą albo włókniną w zielonym odcieniu.
Niskie temperatury, zmarznięta i przykryta śniegiem ziemia nie sprzyja ptakom, które mogą mieć problem ze zdobyciem pożywienia. Świetnym sposobem, a jednocześnie doskonałą dekoracją zimowego balkonu, jest ozdobny karmnik dla ptaków. Wcale nie musi być dużych rozmiarów.
Trzeba tylko pamiętać, żeby ptasia stołówka była wyposażona wyłącznie w ziarna, które nie zaszkodzą ich zdrowiu – gotowa mieszanka ze sklepu zoologicznego albo nasiona słonecznika, kukurydzy, owsa, prosa, suszone owoce, orzeszki czy słonina dla sikorek. Popularny chleb nie jest dobrym pomysłem.
Jak wiadomo, w chłodniejszych miesiącach dni są zdecydowanie krótsze i szybko robi się ciemno na zewnątrz. Pora zatem ozdobić swój balkon różnego rodzaju światełkami, których blask będzie pięknie odbijał się w oknach i wpadał do naszego domu.
Sposobów na stworzenie klimatycznego nastroju jest wiele. Przykładowo można owinąć sznurem światełek balustradę bądź też ułożyć świetlną kompozycję na wspomnianych wyżej iglakach.
Wskazówka: jeśli masz mało miejsca w domu, a chcesz mieć dużą świąteczną choinkę, wówczas wystaw ją na balkon i ozdób wedle uznania – światełkami, bombkami, łańcuchami. Pamiętaj, aby podczas kupowania światełek wybrać te, które są przeznaczone do użytku zewnętrznego. Oczywiście można też w okresie bożonarodzeniowym pokusić się o różne figurki – bałwana czy Świętego Mikołaja.
Wracając do światełek, niesamowity klimat stworzą też latarenki. Można w kącie ustawić dwie-trzy sztuki różnej wielkości, do każdej włożyć bezpieczną świecę ledową (zasilaną energią elektryczną) i tak zostawić albo dodać jeszcze inne ozdoby, jak szyszki, zielone gałązki czy pozostałe z jesieni kasztany. Światło świecy jest bardzo nastrojowe i będzie pięknie prezentować się po zmroku.
Niska temperatura nie jest wcale taka zła. Balkon bez problemu przez te kilka miesięcy posłuży nam za dodatkową spiżarnię. Można tu przechowywać między innymi warzywa czy owoce. Najlepiej umieścić je w dekoracyjnych skrzynkach drewnianych lub pomalowanych na wybrany kolor.
Takie ozdobne skrzyneczki posłużą również świetnie do przechowywania jedzenia, które na przykład podczas świąt nie mieści się w lodówce. Taka dekoracja nie tylko pięknie wygląda, ale też jest bardzo praktyczna i sprawia, że nie musimy marnować żywności.