Poduszki dekoracyjne do słonecznej sypialni
SypialniaWnętrza

Poduszki dekoracyjne do słonecznej sypialni

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Poduszki dekoracyjne są uroczym oraz praktycznych elementem wystroju wnętrza. Można je kupić w różnych wymiarach, kształtach i kolorach. Dlaczego warto mieć w sypialni poduszki dekoracyjne?

5 powodów, dla których warto mieć poduszki dekoracyjne w sypialni

1. Służą jako wygodne oparcie

Poduszki zapewnią komfort podczas odpoczynku. Dzięki nim można wygodnie się ułożyć na łóżku podczas oglądania telewizji czy czytania książki. Wiele kobiet na początku ciąży, układa sobie poduszkę pod brzuch, aby zwiększyć poczucie komfortu w czasie odpoczynku.

2. Nadają wnętrzu przytulności

Minimalistyczne wnętrze sypialni zostanie ożywione dzięki poduszkom. Kilka położonych na łóżku ozdobnych poduszek sprawia, iż każda sypialnia staje się jeszcze bardziej przytulna. W słonecznej sypialni świetnie sprawdzą się „włochate” poduszki w neutralnych kolorach.

3. Jako dopełnienie aranżacji

Poduszki dekoracyjne są dopełnieniem aranżacji w sypialni. W słonecznej sypialni warto zastosować kontrastowe poduszki, które nadadzą wnętrzu elegancji. Wszystkie dodatki w sypialni powinny tworzyć harmonijną gamę kolorystyczną. Słonecznej sypialni nadadzą elegancji atłasowe poduszki w różnych odcieniach szarości lub beżu.

4. Tworzą świąteczny klimat

Coraz większą popularnością cieszy się amerykański styl zdobienia domów na święta. Świąteczne poduszki pozwalają na nadanie sypialni świątecznego klimatu wprost z amerykańskich filmów.

5. Jako spełnienie dziecięcych marzeń

Większość małych dziewczynek marzy o posiadaniu mnóstwa kolorowych poduszek na łóżku, dzięki którym poczują się jak księżniczki. 

Czym się kierować podczas wyboru poduszek do sypialni?

Pytanie to wydaje się bardzo trywialne. Przecież wystarczy kupić poduszki, położyć na łóżku i gotowe. Jednak efekt  nie zawsze jest zadowalający. Czym kierować się podczas wyboru poduszek w sypialni?

Rozmiar

Wybierając poduszki do sypialni, warto kierować się rozmiarem łóżka, na którym będą umiejscowione poduszki. Gdy masz naprawdę duże łóżko w sypialni, to możesz pokusić się o poduszki dekoracyjne nawet w rozmiarze XXL – 60 x 60 lub 70 x 70 cm. W przypadku dużego łóżka świetnie sprawdzi się duża ilość poduszek w rozmiarze 40×40 cm.

Kształt

Najpowszechniejsze są kwadratowe poduszki dekoracyjne. Obecnie można znaleźć poduszki o różnych ciekawych kształtach, np. w formie walca, okrągłe oraz prostokątne. Jeśli poduszka ma pełnić jeszcze inne funkcje oprócz dekoracyjnych to:

 • kwadratowa –  świetnie sprawdzi się do podparcia całych pleców w pozycji półleżącej,
 • prostokątna –  jest idealna do podparcia najniższych partii kręgosłupa,
 • walec –  idealnie sprawdza się do podparcia lędźwi.

Uzyskany efekt

Prosty i elegancki wygląd łóżka da kilka małych (40×40 cm) kwadratowych poduszek. Efekt w stylu Art  Déco, można uzyskać zestawiając ze sobą poduszki o różnych kształtach i rozmiarach. Interesująco wygląda również zestawienie różnej wielkości, kwadratowych poduszek.

Jak układać poduszki na łóżku?

Istnieje niezliczona ilość różnych układów poduszek na łóżku. Do najbardziej popularnych należą:

 • symetria – jest najczęściej spotykanym ułożeniem poduszek w domu. Zazwyczaj są to po 2 poduszki po obu stronach łóżka,
 • asymetria – układ 4 poduszek z jednej strony i 2 poduszek z drugiej strony. Taki układ poduszek  świetnie sprawdza się w nowoczesnych sypialniach,
 • nieparzysta symetryczność – taki układ poduszek jest popularny na zachodzie. Najczęściej układ ten składa się z 2 większych poduszek po obu stronach oraz jednej mniejszej na środku,
 • nieparzysta asymetryczność – układ ten sprawdza się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Układ ten to 3 poduszki z jednej strony i 2 z drugiej, przy mniejszych łóżkach warto położyć poduszki tylko z jednej strony,
 • nieład artystyczny – najczęściej jest to kilkanaście poduszek ułożonych w artystycznym nieładzie. 

Niezależnie od tego, jaki układ wybierzesz, pamiętaj, aby duże poduchy układać od zewnątrz, a mniejsze od środka.

Kolory i wzory poduszek dekoracyjnych

Wybór odpowiedniego wzoru i koloru poduszek do sypialni jest dość trudny. Do słonecznego pokoju warto wybrać poduszki, które nadadzą pomieszczeniu elegancji. Idealnie do tego nadadzą się poduszki w neutralnych kolorach, np.bieli, szarości, brązu i złota.

Zestawianie poduszek dekoracyjnych

 • 1 gładka + jedna ze wzorem,
 • 1 z drobnym wzorem + 1 z dużym wzorem,
 • różne wzory w tym samym kolorze,

Jeśli w twojej słonecznej sypialni znajduje się już wiele innych wzorów, np. tapeta, zasłony czy wykładzina, to w takiej sytuacji warto wybrać gładkie poduszki.

Wybór dekoracyjnych poduszek do słonecznej sypialni nie jest trudny. Wzór oraz kolor takich poduszek warto dostosować do innych dodatków znajdujących się w sypialni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym wyróżnia się plafon sufitowy?
Czym wyróżnia się plafon sufitowy?
Dobranie lamp do domu często spędza nam sen z powiek. Zastanawiamy się, jakie rozwiązanie doskonale spełni oczekiwania domowników. Na uznanie zasługują plafony sufitowe, dostępne w wielu wariantach. Szeroka oferta sprawia, że każdy może dobrać coś dla siebie.
Automatyczne odkurzacze basenowe – dlaczego są bardzo przydatne w przypadku posiadania basenu?
Automatyczne odkurzacze basenowe – dlaczego są bardzo przydatne w przypadku posiadania basenu?
Basen jest idealnym miejscem do relaksu, orzeźwienia i spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jednak utrzymanie basenu w czystości może być trudnym zadaniem.
Jak projektowanie hoteli z basenem wpływa na doświadczenia gości?
Jak projektowanie hoteli z basenem wpływa na doświadczenia gości?
Dowiedz się, jak unikalne podejście do projektowania basenów w hotelach może zwiększyć satysfakcję i zapewnić niezapomniane doświadczenia dla gości.
Ostatnie wpisy