Pokój pierwszoklasisty – jak urządzić?
Pokój dzieckaWnętrza

Pokój pierwszoklasisty – jak urządzić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwsza klasa to już pewien poziom. Nasze dziecko wkracza na nieznane wody nowych doświadczeń. Aby zachęcić swoją małą pociechę do zmian i przygotować ją do nich, warto zacząć od wystroju pokoju. Pokój ucznia to już nie pomieszczenie pełne zabawek, ale także miejsce do nauki. Przy jego aranżacji ważna jest organizacja przestrzeni. Od czego zacząć?

Biurko najważniejsze

Najważniejszy mebel w pokoju pierwszoklasisty! To przy nim nasza pociecha będzie organizować swoje miejsce pracy, odrabiać lekcje. Warto wcześniej pomyśleć o dostosowaniu biurka do jego szybko zmieniającego się wzrostu (i utrzymania prawidłowej postawy ciała), a więc o regulowanej wysokości blatu. Biurko powinno być także obszerne, aby zmieściły się na nim wszystkie przybory szkolne, książki i pomoce naukowe. Inaczej nasz świeżo upieczony uczeń nie będzie chciał na nim odrabiać lekcji.

Krzesło ucznia

Do biurka dokupujemy odpowiednie krzesło. Ono także powinno mieć regulowaną wysokość również ze względu na zachowanie idealnej postawy ciała dziecka. To dobre rozwiązanie, ponieważ nie będzie trzeba bez przerwy wymieniać mebli, gdy nasza pociecha urośnie. Do tego musi być wygodne, zachęcające do nauki.

Worki lub hamaki

Warto, aby w pokoju znalazła się przestrzeń do wypoczynku, w przeciwieństwie do strefy przeznaczonej wyłącznie do nauki. Powinny być od siebie mocno oddzielone. Kiedy nasz nowy uczeń odrabia lekcje, ma znaleźć się w odpowiednim miejscu, aby nic go nie rozkojarzyło, aby był maksymalnie skupiony na zadaniach. W strefie relaksu komfort zapewniają m.in. wygodne worki do siedzenia (potrzebują jednak więcej przestrzeni) lub hamak. Idealnie sprawdzają się przy czytaniu, a także gdy pociechę ktoś odwiedzi.

Półki, szafki, biblioteczki

Aby łatwiej ogarnąć przybory szkolne, liczne książki i inne szkolne manatki, warto zaopatrzyć pokój w sporą ilość półek, szafek czy biblioteczek. Wszystkie półki powinny znaleźć się w zasięgu dziecka, aby w razie potrzeby samo mogło sięgnąć po potrzebne przedmioty. Ten system pomoże pierwszoklasiście zachować porządek także w przyszłości.

Źródło: La-Belle-Galerie/pixabay.com

Oświetlenie

Strefa do nauki musi być dobrze oświetlona, aby zadbać o wzrok. To dlatego często ustawia się biurko w okolicach okna. Dodatkowo przyda się lampka na biurko, aby w każdej chwili pociecha mogła oświetlić np. czytaną stronę podręcznika.

Źródło: Victoria_Borodinova/pixabay.com

Kolory

Pokój ucznia powinien być kolorowy – pierwszoklasista wciąż jest przecież dzieckiem i jego miejsce nie będzie służyć wyłącznie do nauki, ale i relaksu oraz zabawy. Dobry wyborem są tutaj pastelowe odcienie błękitu, zieleni czy pomarańczu. W dziewczęcych pokojach wciąż najchętniej będzie widziany róż z dodatkiem bieli. Uważajmy, by barwy te nie były nachalne ani zbyt krzykliwe – najczęściej wybierane są odcienie stonowane (pomagają w skupieniu).

Idealny pokój

Pierwszoklasista to już nie przedszkolak, dlatego jego pokój musi być odpowiednio zorganizowany. Podzielony na sferę nauki i wypoczynku, z wygodnymi krzesłami, sporym biurkiem, półkami i odpowiednimi dodatkami. Uczeń potrzebuje więcej rzeczy w swoim pokoju, dlatego odpowiednia aranżacja jest tutaj niezbędna.

Zdjęcie główne: Victoria_Borodinova/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak udekorować stół na święta Bożego Narodzenia?
Jak udekorować stół na święta Bożego Narodzenia?
Poznaj najlepsze sposoby na piękne udekorowanie świątecznego stołu. Wystarczy odrobina chęci i kreatywności! Skorzystaj z naszych porad!
Co usprawni prace budowlane?
Co usprawni prace budowlane?
Jesteś właścicielem firmy budowlanej i zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby prace budowlane szły szybciej i sprawniej, a klient był zadowolony? Podpowiadamy, co usprawni każdą budowę!
Czym biurka elektryczne różnią się od modeli klasycznych?
Czym biurka elektryczne różnią się od modeli klasycznych?
Aktualnie na rynku pojawiły się biurka elektryczne - czym się różnią? Czy warto w nie zainwestować?
Ostatnie wpisy