Nie bez przyczyny mówi się, że Polacy biorą latem urlop po to, by zrobić remont. Jeśli jednak szkoda Ci marnować ciepłych dni na malowanie i kucie, możesz zrobić to z powodzeniem jesienią lub zimą.
Wiele osób uważa, że remont jesienią lub zimą to niedobry pomysł, gdyż przy niskich temperaturach i wyższej wilgotności powietrza wiele klejów i farb do ścian schnie zbyt wolno.
Nie zgodzimy się z tym w pełni. O ile takie uzasadnienie jest racjonalne w przypadku remontów przeprowadzanych na zewnątrz (np. malowanie elewacji), o tyle w przypadku remontu wewnątrz mieszkania jest ono najczęściej błędne. Mimo wszystko jeśli decydujesz się na przykład na malowanie ścian czy kładzenie nowych paneli jesienią lub zimą, musisz być ostrożniejszy niż latem czy wiosną. Jest kilka kwestii, o które warto zadbać, by remont zakończył się sukcesem. Z naszego artykułu dowiesz się, na co musisz zwrócić uwagę.
Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest temperatura otoczenia. Gdy malujemy ściany wewnątrz domu, nie ma z tym raczej problemu (producenci farb deklarują zazwyczaj, że ich produkty są zdatne do użycia w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza), jednak w przypadku domów nowych, które jeszcze nie są regularnie ogrzewane, należy zwrócić na to baczną uwagę. Utrudnieniem może być też przewożenie materiałów potrzebnych do remontu — jeśli nie dysponujesz własnym autem, to podczas niskich temperatur nie zaopatruj się np. w farby, gdyż dłuższy spacer z wiaderkiem w ręku w zimny dzień może zakończyć się utratą właściwości produktu.
Koniecznie zadbaj też o właściwą wilgotność powietrza w malowanym pomieszczeniu. Centralne ogrzewanie wysusza mocno powietrze, a zbyt suche (poniżej 40%) jest przeciwwskazaniem do malowania ścian, gdyż farby będą rozprowadzać się nierównomiernie.
Zalecenia dotyczące temperatury pomieszczenia i wilgotności są istotne nie tylko podczas malowania, ale także podczas wymiany paneli. Zanim zaczniesz układać nową podłogę, dobrze jest zostawić nowe deski przez kilka dni w pomieszczeniu, w którym będą układane. Dzięki temu dostosują się do warunków panujących w mieszkaniu i ryzyko pojawienia się nieestetycznych szpar w wyniku wysuszenia desek jest niższe.
Choć remont mieszkania zimą czy jesienią jest nieco bardziej problematyczny pod kątem logistycznym i organizacyjnym, warto go rozważyć z powodu jednego ważnego czynnika — kosztów. W okresie jesienno-zimowym ekipy remontowe mają zdecydowanie mniej zleceń, zatem uzyskanie dobrej ceny jest bardziej prawdopodobne niż np. latem, kiedy większość dobrych budowlańców jest wręcz rozchwytywana przez klientów. Mniej pracy ekip remontowych oznacza też zazwyczaj krótszy czas oczekiwania na rozpoczęcie prac, co jest dużym atutem, jeśli zależy nam na zakończeniu prac w konkretnym terminie.
Warto też wspomnieć, że okres jesienno-zimowy sprzyja większym promocjom w sklepach. Z okazji Black Friday kupimy taniej nie tylko sprzęt elektroniczny, ale też np. panele. Jest to nieco zaskakujące, ale warte uwagi, gdyż dzięki temu można zaoszczędzić sporą kwotę.
Zdj. główne: stux/pixabay.com