Artykuł sponsorowany
Rolnictwo wiąże się z ciężką pracą i wieloma trudnościami. Wiele lat temu była to przede wszystkim praca ręczna i fizyczna. Teraz na szczęście gospodarstwa coraz częściej korzystają z nowoczesnych technologii, które ułatwiają hodowlę zwierząt i uprawę roli. Rozwiązania automatyczne oraz maszyny rolnicze przyspieszają i ułatwiają pracę, jeśli są wykorzystywane w odpowiedni i przemyślany sposób. Podpowiadamy, jakie wyposażenie warto wprowadzić na gospodarstwo.
Szczury i myszy są wspaniałymi zwierzętami domowymi, jednak dzikie gryzonie to zmira gospodarzy i szkodniki w przemyśle rolniczym. Przenoszą mnóstwo niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt chorób, między innymi histoplazmozę, wściekliznę, tyfus plamisty czy gorączkę krwotoczną. Obecność samych szczurów, a nawet tylko ich odchodów, stanowi zagrożenie dla zdrowia, ale również sprawia, że zebrane plony nie nadają się do sprzedaży. Środki do deratyzacji działają dwojako – mogą być to trutki, osłabiające naczynia krwionośne i ściany narządów gryzoni, co powoduje u nich krwotoki wewnętrzne, a w konsekwencji śmierć lub środki odstraszające. Po skutecznym pozbyciu się szkodliwych gryzoni z gospodarstwa, konieczne jest usunięcie pozostałości po ich obecności w postaci ciał oraz odchodów i dezynfekcja całego obiektu.
Hodowla zwierząt w rolnictwie to bardzo ciężka i wymagająca praca. W małym gospodarstwie można ręcznie oporządzić kilka krów, jednak w dużej hodowli, gdzie zwierząt jest kilkadziesiąt, jest to praktycznie niewykonalne. W takiej sytuacji z pewnością przydadzą się automatyczne dojarki, które pozwolą w krótkim czasie wydoić wiele krów i szybko przynieść im ulgę. Mleko z urządzenia może być transportowane bezpośrednio do zbiorników, które później można z łatwością opróżnić i zebrać mleko na sprzedaż lub do dalszej obróbki. Regularne i dokładne dojenie krów jest niezwykle ważne, ponieważ im więcej i im lepiej dojona jest krowa, tym więcej mleka daje.
Wypasanie bydła jest bardzo ważne dla ich komfortu psychicznego oraz zdrowia, ponieważ świeże trawy i zioła z łąki są doskonałym uzupełnieniem diety. Pastuch elektryczny bardzo ułatwia wypasanie, ponieważ samo urządzenie potrafi utrzymać całe stado w ryzach i człowiek nie jest potrzebny, by cały czas doglądać zwierząt.
Po żniwach konieczne jest zebranie słomy i siana z pól. Skoszone trawy lub zboża formowane są w bele, które tradycyjnie zawiązywane były sznurkiem. Ta metoda stosowana jest do teraz, bywa ona zawodna i niezbyt ekonomiczna. Sznurek plącze się i nie jest w stanie dokładnie zebrać słomy w odpowiedni kształt. Dużo lepszym rozwiązaniem są siatki rolnicze, które tworzą gładszą powierzchnię i bardziej równomierny kształt beli. Dodatkowo taka siatka jest o wiele bardziej trwała i wydajna. Nowoczesne i stworzone z myślą o rolnictwie rozwiązania pozwalają zoptymalizować pracę i maksymalizują, jaki przynosi gospodarstwo.
Fot. Randy Fath/unsplash.com