Artykuł sponsorowany
Bardzo często w kawalerkach mniejszych niż 30 m² nie ma dzielniej sypialni lub salonu – zazwyczaj jest to po prostu pokój z aneksem kuchennym. Jak go jednak zaaranżować, aby był przytulny i nie abyś nie miał poczucia, że śpisz w kuchni? Podpowiadamy!
Ciasne, ale własne… nie ma chyba lepszych słów na opisanie mieszkania w kawalerce. Jest jednak kilka sposobów na polepszenie komfortu. Dowiedz się, jak możesz stworzyć sobie przytulny kącik do spania i odpoczynku w kawalerce z aneksem kuchennym.
Komfort spania i odpoczynku
Przede wszystkim postaraj się, aby Twój kącik do spania był jak najbardziej komfortowy. Miejsce do spania powinno być choć subtelnie oddzielone od reszty pokoju i najlepiej, by kojarzyło się jedynie ze snem i odpoczynkiem – nie chcesz w końcu spać w kuchni, ani w biurze prawda? Dlatego też nie najlepszym pomysłem jest robienie z łóżka miejsca do pracy lub nauki, albo tworzenie kącika sypialnianego zbyt blisko aneksu kuchennego. Jak więc oddzielić sypialniany kąt od reszty mieszkania? Można to osiągnąć, stosując w niej inną niż w całym pokoju barwę ścian lub tapet. Wyciszenie zapewnią odcienie niebieskiego, szarości, biele oraz odcienie kojarzące się z naturą. Możesz także odciąć się od kuchni, stosując przegrodę lub piękne parawany, które dodatkowo nadadzą wnętrzu charakteru.
Wybór i ustawienie łóżka
Podstawą sypialni jest oczywiście łóżko. Wybierając je do małej kawalerki, zwróć uwagę przede wszystkim na jego rozmiar. W tym przypadku king size może nie być najlepszym rozwiązaniem. Najbardziej komfortowa będzie składana kanapa, która w ciągu dnia zagwarantuje dodatkową wolną przestrzeń, lub nieco mniejsze łóżko, które wcześniej dokładnie zmierzysz i dopasujesz do pomieszczenia. Jeśli chcesz, aby kąt do spania był rzeczywiście wygodny i komfortowy, to ważne jest także ustawienie łóżka. Dla zdrowego i przyjemnego snu potrzebujesz nie tylko ciszy i ciemności, ale także powietrza. Dlatego wystrzegaj się ustawiania łóżka tuż obok grzejnika ponieważ najzwyczajniej w świecie będzie Ci zbyt duszno. Dodatkowo warto wspomnieć, że optymalną temperaturą w sypialni jest około 17 ℃, dlatego ustawienie łóżka przy oknie i uszczelnianie go na noc jest z kolei bardzo dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj także, aby nie kłaść materaca na brzegu antresoli lub nie ustawiaj łóżka wezgłowiem do szafy przepełnionej książkami, ponieważ może to wywoływać niepokój.
Dodatki i dekoracje
Aby podkreślić sypialniany charakter Twojego kącika, nie możesz także zapomnieć o dodatkach i dekoracjach, które sprawią, że będzie on bardziej przytulny. Pamiętaj przede wszystkim o dobrej jakości pościeli takiej jak na przykład pościel z flaneli 160×200, pościel bawełniana 160×200 lub pościel satynowa 160×200. W końcu powiedzenie, jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz, można potraktować dosłownie. Dodatkowo dobierz do łóżka i jego okolic dekoracje wykonane z grubych tkanin, na przykład puszyste koce, pluszowe narzuty i grube zasłony. Bardzo ważnym dodatkiem, jest także oświetlenie – pamiętaj, że w niewielkim wnętrzu światło odgrywa ogromną rolę. W kameralnej sypialni najlepszym i najbardziej efektownym wyborem będzie oświetlenie wieloźródłowe, które pozwoli Ci na stworzenie wyjątkowego klimatu oraz optyczne powiększenie przestrzeni.
Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com