Wystrój w stylu boho – jak osiągnąć taki efekt?
Style

Wystrój w stylu boho – jak osiągnąć taki efekt?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Aranżacje w stylu boho od lat niezmiennie wprawiają w zachwyt. Połączenie nowoczesności z artystycznym klimatem bohemy tworzy lekki i niezobowiązujący efekt. Korzenie stylu boho sięgają lat 60. Dziś w nowej odsłonie zachwyca miłośników wygody. Jak zaaranżować wnętrze w takim stylu?

Hipisi i meble z drugiej ręki

Styl boho narodził się wraz z epoką dzieci kwiatów i cyganerii. Lata 60. obfitowały w sztukę op-art (z angielskiego optical art, czyli sztuka optyczna), która wyrażała się w powtarzalności geometrycznych wzorów i abstrakcjonizmie. Modę na styl boho zaczerpnięto z kultury rdzennych mieszkańców ludu latynoamerykańskiego i objawiała się głównie w gromadzeniu przypadkowych mebli, kupowanych zazwyczaj z drugiej ręki.

Nomadyczny styl życia

Trendy boho bardzo mocno zakorzeniły się w Europie. Fascynacja nomadycznym trybem życia bohemy znalazła swoje odzwierciedlenie we wnętrzach mieszkań. Wiele lat temu były to kolorowe tkaniny i swobodne łączenie lekkości z orientalnymi elementami, odważnie zahaczając o cenne dodatki w formie pamiątek.

Dziś uosobienie stylu to przede wszystkim scandi boho, będącego połączeniem jasnego i lekkiego trendu skandynawskiego z dodatkiem przedmiotów wykonanych z naturalnych tkanin i surowców.

Przeciwieństwo elegancji

Współczesny styl boho przeszedł rewolucję, zachwycając obecnie praktycznością i elementami młodzieńczej osobowości. Wnętrza odważnie oświetlają lampy boho, rzucając światło na funkcjonalne i stylowe meble. Dominuje tu drewno, lakierowane parkiety czy stare deski, które nadają swoistego charakteru.

Nie ma tu klasycznej elegancji i nudnego minimalizmu. Meble mają różnorodny kształt i kontrastują ze sobą dzięki kolorom, fakturom i wzorom. Ściany wnętrz na ogół pozostają białe, jednak kolor ten szybko zostaje przyćmiony przez wiszące na nich obrazy. Ciężkie, drewniane ramy w naturalnym lub białym kolorze kontrastują z wizualną treścią. Wrażliwość podkreślają wspomniane wcześniej lampy boho. Stylowe oświetlenie z liny jutowej czy sznura będzie znakomitym uzupełnieniem sypialni czy salonu.

Rola dodatków

Tekstylia pełnią kluczową rolę w stylu boho. To one są wyraźnym akcentem, czyniąc wnętrze rozpoznawalnym. Warto więc zadbać o bogato zdobione poduszki, narzuty na łóżko czy stylowe dywaniki. Tekstylia powinny wręcz otulać całe wnętrze, nie tylko barwnymi tkaninami, ale i miękkością. Pledy czy koce to kolejny obowiązkowy element stylu. Powinny znajdować się w pobliżu miejsc, które sprzyjają wypoczynkowi – na łóżku, kanapie czy fotelu, w którym można umościć się z kubkiem aromatycznej herbaty i dobrej książki.

Wnętrze z duszą

Styl boho jest charakterystyczny i rozpoznawalny, a jego ikoną są rattan i wiklina. Motywy te najczęściej widać w fotelach, krzesłach czy stolikach, a także w zagłówkach łóżka czy taboretach. Uzupełnieniem wnętrza są rośliny – tych nie może zabraknąć w sporej ilości. Klasycznym rozwiązaniem są zielone rośliny o długich łodygach i rozłożystych liściach, ale równie dobrze można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Drzewko pomarańczowe czy cytrynowe doskonale wpisze się w styl boho, stanowiąc zaskakujący dodatek.

Styl na każdą kieszeń

Kwestię kosztownych mebli oraz dodatków załatwia charakterystyczny wystrój boho. Panuje zasada: im starsze, tym cenniejsze. Sporą wartość mają przedmioty odziedziczone po dziadkach czy starszych pokoleniach – od mebli aż po dodatki. Fikuśny kredens, ozdobny świecznik, wazon z kolorowego szkła czy ręcznie wyplatana lampka idealnie odnajdą się w przestrzeni boho. Nie trzeba wydawać kroci, by osiągnąć we wnętrzu wspaniały efekt.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dopasować lampę sufitową do wnętrza?
Jak dopasować lampę sufitową do wnętrza?
Do wyboru oświetlenia nie powinniśmy podchodzić pobieżnie, bowiem w głównej mierze od niego zależy nasz komfort. Dowiedz się zatem, jak dobrać oświetlenie do danego pomieszczenia i na co zwracać szczególną uwagę.
Zalety ogrzewania podłogowego
Zalety ogrzewania podłogowego
Chcesz zamontować w swoim domu ogrzewanie podłogowe? Zobacz, jakie ma zalety.
Baseny ogrodowe – rodzaje, kształty, pielęgnacja
Baseny ogrodowe – rodzaje, kształty, pielęgnacja
Chcesz urządzić swój ogród? Przedstawiamy najczęściej wybierane baseny do prywatnych ogrodów.
Ostatnie wpisy