Aby remont przyniósł odpowiedni efekt, należy zadbać o estetyczny wygląd ścian. Z pewnością ich pomalowanie oraz odświeżenie całkowicie zmieni przestrzeń. Sprawdź, jak prawidłowo się do tego zabrać.
Malowanie ścian zawsze powinniśmy rozpocząć od prawidłowego zabezpieczenia podłóg oraz innych elementów wyposażenia. Najlepiej zrobić to używając folii malarskiej oraz taśm. Folię rozkładamy na podłodze, a jej końce przyklejamy do listew. Dobrym sposobem jest również rozłożenie grubego kartonu, który jest odporny na skapującą z wałka farbę. Cieńsza folia będzie odpowiednia do osłonięcia lamp oraz mebli. Możemy nią również zasłonić okna, drzwi oraz inne elementy wyposażenia. W podobny sposób postępujemy ze wszystkimi gniazdkami oraz gzymsami.
Oczywiście przed malowaniem musimy sprawdzi czy ściany są równe, i czy nie pozostały na nich elementy starej tapety, lub niedoczyszczonego tynku. Żeby efekt był naprawdę dobry, należy przede wszystkim zadbać o ich wyrównanie. Najlepiej zrobić to za pomocą gładzi szpachlowej. Do docierania przyda nam się szlifierka z wymiennymi tarczami oraz z papierem ściernym o różnej grubości. Gładź nakładamy za pomocą szpachli, by później wszelkie nierówności wygładzić szlifierką. Dzięki temu nasza ściana będzie bardzo gładka i odpowiednio przygotowana na położenie gruntu. Gładź gipsowa musi schnąć około 12 godzin, choć nowoczesne preparaty są już suche w około 5-6 godzin. Jednak po nałożeniu świeżego tynku malowanie ścian jest możliwe dopiero po około 3-4 tygodniach. Po tym czasie ściany można zagruntować i malować.
Następnie na wygładzoną ścianę należy położyć grunt, który sprawi, że farba będzie lepiej przylegała do powierzchni. Pozwoli nami to również lepiej oddać wybrany kolor, ponieważ zagruntowana ściana jest znacznie jaśniejsza niż ta z położoną na niej gładzią gipsową. Po zagruntowaniu ścian trzeba poczekać, aż powierzchnia będzie całkowicie sucha. Aby ułatwić sobie pracę, przy suficie nakładamy taśmę malarską, która pomoże nam wykonać równe i estetyczne odcięcie. W ten sposób wybrana przez nas farba nie pobrudzi sufitu. Najbardziej precyzyjne jest malowanie natryskowe.
Tym sposobem pokryjemy dokładnie całą powierzchnię ściany, bez potrzeby ponownego malowania. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu, należy posłużyć się wałkiem malarskim. Wówczas staramy się nie nanosić zbyt dużej ilości farby. Dodatkowo podczas jej nakładania wykonujemy ruchy od dołu ku górze, żeby uniknąć nieestetycznych zacieków, czy smug. Dla lepszego efektu warto nałożyć dwie warstwy farby.
Najbardziej efektywne jest malowanie ścian tuż po gruntowaniu oraz wygładzaniu. Czasem jednak ściany są wygładzone, ale jest na nich jeszcze stara farba. W takim wypadku należy sprawdzić nośność farby. Jeśli po opukaniu ścian, wydadzą one głuchy odgłos to znak, że nie trzyma się ona muru i stara farba musi zostać usunięta. To bardzo ważny krok, ponieważ nowa farba może odpaść razem ze starym podłożem. Dla pewności możemy również wykonać siatę nacięć o oczkach 2 na 2 mm. Jeśli chociaż 80% powierzchni farby pozostanie na swoim miejscu, wtedy można malować ścianę bez konieczności zdrapywania starej farby.
Pamiętajmy, że nie możemy malować ścian, które są zawilgocone albo mają na sobie pleśń lub grzyb. Ten należy wcześniej usunąć oraz nałożyć na ściany specjalny preparat, który zapobiegnie dalszemu rozrostowi pleśni. Bezwzględnie należy również wykryć co jest przyczyną zawilgocenia ścian, wysuszyć je i dopiero wtedy pomalować ściany nową farbą.