Budowa podjazdu z kostki krok po kroku
Budowa i remont

Budowa podjazdu z kostki krok po kroku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób decydujących się na odnowienie podjazdu lub zaprojektowanie całkiem nowego wybiera kostkę brukową. Jest to uniwersalny materiał, który doskonale pasuje do każdego rodzaju ogrodu.

Dzięki ułożonemu podjazdowi podwórko wokół domu wygląda na schludne i bardziej zadbane. Ma to oczywiście też ważne aspekty praktyczne – o wiele łatwiej wjeżdżać do garażu z utwardzonego podjazdu. Zapobiega to również zabrudzeniom na samochodzie, które są nieuniknione, kiedy nawierzchnia jest wilgotna i pokryta błotem.

Podjazd powinien służyć domownikom, ułatwiając im codzienne wyjeżdżanie oraz wjeżdżanie samochodem na posesję. Najczęstszym i najtrwalszym rozwiązaniem stosowanym przy budowie podjazdu jest zastosowanie kostki brukowej. Jest to materiał odporny na różne warunki atmosferyczne, a cena zakupu nie jest wygórowana. Kostki brukowe występują w bardzo wielu kolorach i wzorach, mogą mieć również różną wielkość. Dzięki tak bogatej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. 

Wybór odpowiedniej kostki brukowej 

Rodzaje kostek brukowych 

Jak wspominaliśmy wcześniej, w sklepach budowlanych można spotkać bardzo różne kostki brukowe. W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jaka wielkość, forma oraz kolorystyka bruku ma znaleźć się na wymarzonym podjeździe. Inspiracją może być ten stylizowany na stare, oddane do rozbiórki budynki, który nawiązuje do stylu industrialnego. 

Ciekawym sposobem na niebanalny podjazd jest zakup kostek przypominających różnego rodzaju kamienie np. granit, piaskowiec, wapień, bazalt czy trawertyn. Wiele osób decyduje się ułożyć przed garażem cegły klinkierowe. 

Grubość kostek brukowych 

Jaką grubość powinny mieć kostki brukowe przeznaczone na podjazd? Kiedy podłoże przed domem jest odpowiednio utwardzone, najlepszym wyborem będą kostki o grubości 6 cm. Ich udźwig to wówczas 3,5 tony, jest to ciężar zarezerwowany raczej dla samochodów osobowych. 

W przypadku przewidywanego ruchu cięższych aut dostawczych i ciężarowych warto postawić na kostki przynajmniej ośmiocentymetrowe. Przy wyborze kostek na podjazd należy zwrócić uwagę, czy producent fabrcznie je zaimpregnował. Jeśli nie miało to miejsca, należy na własną rękę dokupić środek zabezpieczający przed nadmiernym zabrudzeniem.

Budowa podjazdu z kostki brukowej

I etap: przygotowanie do układania kostki 

Na początku należy na całej powierzchni przyszłego pojazdu wykonać nieduży wykop o głębokości około 40 cm. Jego dno musi być odpowiednio wyrównane, a następnie ubite przy pomocy zagęszczarki.

Po wykonaniu tego zadania czas na osadzenie krawężników, które wkłada się we wcześniej wylane betonowe fundamenty. Kolejną warstwą, którą wysypujemy na utwardzone dno, jest piasek połączony z ziarnem. Aby sprawdzić, czy powierzchnia ma odpowiedni poziom, warto mieć w posiadaniu łatę brukarską. 

II etap: podsypka pod kostkę brukową 

Po odpowiednim przygotowaniu terenu, kolejnym krokiem jest nałożenie na powierzchnię podjazdu podsypki cementowo-piaskowej. Jej zadaniem jest uchronienie kostki przed pęknięciem przy dużym nacisku spowodowanym ruchem samochodów. Ten etap jest pomijany, kiedy układamy kostkę na chodniki, po którym będą jedynie chodzić ludzie.

Im większa ilość cementu w podsypce, tym podjazd jest bardziej odporny na obciążenie. Warstwa podsypki powinna mieć przynajmniej 10 cm, w proporcji 1:12, gdzie większą część stanowi piasek, a mniejszą cement. Przed przygotowaniem do układania kostki trzeba dokładnie wyrównać nawierzchnię.

III etap: układanie kostki na podjeździe 

Poprzednie etapy miały na celu przygotowanie bazy, na której będą układane kostki bruku. Elementy układamy ciasno blisko siebie, dociskając każdą kostkę uderzeniami gumowego młotka. Takie narzędzie na pewno nie uszkodzi nowej kostki, ale odpowiednio ją ugruntuje we wcześniej przygotowanym piasku. 

Kostki powinny przylegać do siebie równo, nie zostawiając wolnej przestrzeni. Tak ułożone kostki scalamy z nawierzchnię przy pomocy narzędzia, które nosi nazwę wibratora powierzchniowego, na który zakładamy gumową nakładkę. Na koniec na bruk wysypujemy piasek w celu ustabilizowania świeżo ułożonych kostek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny fotel uszak dla twojego dziecka – poradnik dla rodziców
Jak wybrać idealny fotel uszak dla twojego dziecka – poradnik dla rodziców
Przeczytaj nasz praktyczny poradnik, który pomoże Ci wybrać idealny fotel uszak dla Twojego dziecka. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, aby zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo.
Myjki ciśnieniowe – jakie są ich zalety?
Myjki ciśnieniowe – jakie są ich zalety?
Myjka ciśnieniowa to bardzo przydatny sprzęt, zwłaszcza jeżeli mówimy o sporych gospodarstwach domowych. Ich niewątpliwym atutem jest szerokie zastosowanie i wielkie możliwości.
Jakiej firmy materac wybrać?
Jakiej firmy materac wybrać?
Odpowiednia ilość snu każdej nocy jest niezwykle ważna, ale liczy się przede wszystkim jakość snu, a ona zależy bardziej od tego, na czym śpimy, niż od tego, ile śpimy.
Ostatnie wpisy