Czym się różni grunt od farby podkładowej?
Fot. Polina Tankilevitch / Pexels
Budowa i remont

Czym się różni grunt od farby podkładowej?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zarówno farby podkładowe jak i preparaty gruntujące są konieczne do właściwego przygotowania ścian przed malowaniem, układaniem tapet, czy płytek. Ich użycie jest niezbędne tak przy budowie domu jak i podczas większego remontu. 

Zastosowanie gruntu konieczne jest w przypadku nowych ścian, a także gdy odnawiane ściany są bardzo zniszczone. W przypadku ścian w dobrym stanie i niewielkim remoncie, wystarczy zastosowanie farby podkładowej. Zobacz, czym różnią się te dwa preparaty.

Fot. stux / Pixabay

Preparat gruntujący

Poprzez nałożenie preparatu gruntującego powierzchnia ściany ujednolica się, co wpływa na większą przyczepność farby podkładowej i lepszą estetykę. Jego zastosowanie niezbędne jest w przypadku nowo postawionych ścian oraz tych wymagających całkowitego odnowienia. Nie należy go jednak stosować na pomalowane ściany, czy sufity, ponieważ nie będzie on w stanie wniknąć w ich powierzchnię, a jedynie na niej osiądzie.

Farba podkładowa

Farby podkładowe mają za zadanie przygotować powierzchnię do nałożenia nowej warstwy koloru. Farby takie będą odpowiednie w przypadku ścian, które wymagają jedynie lekkiego odświeżenia, bądź których kolor chcemy wymienić na inny. Nawet w przypadku wcześniejszego użycia ciemniejszych barw na ścianach, farba podkładowa jest w stanie przygotować powierzchnię do pomalowania na jaśniejszy kolor. 

Zobacz też: Zanim zaczniesz malować ściany

Salon w stylu glamour – jak go urządzić?
Poprzedni artykuł
Ogrzewanie nadmuchowe – zalety i wady takiego rozwiązania
Następny artykuł
Aleksandra Tabak
Redaktorka portali internetowych poświęconych tematyce domu i ogrodu. Eksploruje Internet w poszukiwaniu optymalnych i ekologicznych rozwiązań dla domu. Fanka dobrego dizajnu i DIY.
Może Cię zainteresować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *