Budujesz dom? Tego lepiej nie rób sam!
Budowa i remont

Budujesz dom? Tego lepiej nie rób sam!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Samodzielna budowa domu pozwala zaoszczędzić sporą kwotę pieniędzy. Niestety nie wszystko można zrobić samemu. Niektóre prace może wykonać jedynie fachowiec ze specjalistycznymi uprawnieniami. Co więcej, na placu inwestycji musi pojawić się również kierownik budowy, na którym spoczywa odpowiedzialność za prawidłową organizację i bezpieczne wykonanie robót. W tym artykule dowiesz się, czego nie możesz zrobić sam oraz w jakich sytuacjach lepiej poprosić o pomoc.

Czego nie możesz zrobić sam, jeśli budujesz dom?

Obecność certyfikowanych specjalistów na placu budowy jest obowiązkowa. Zobacz, bez kogo sobie nie poradzisz. Oto lista ekspertów, których potrzebujesz:

1. Geodeta

Rozpoczęcie prac budowlanych jest niedopuszczalne bez geodety. Specjalista musi:

  • wykonać pomiary geodezyjne,
  • wyznaczyć miejsce, w którym ma stanąć budynek,
  • stworzyć projekt zagospodarowania przestrzennego działki.

Przygotowane przez niego dokumenty są niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Bez tego dokumentu żadna budowa nie może się odbyć. Na tym jednak nie koniec. Gdy dom będzie gotowy, fachowiec przyjedzie kolejny raz, by dokonać ponownych pomiarów i nanieść budynek na mapę. Dzięki temu będzie możliwy w przyszłości odbiór budynku, w którym zamieszkasz z rodziną.

geodezja
Image by Cafeymas from Pixabay

2. Kierownik budowy

Twórcy Prawa budowlanego zobowiązali każdego inwestora do zatrudnienia kierownika budowy. To on poprowadzi całą dokumentację. Założy dziennik budowy, w którym będzie systematycznie odnotowywał kolejne etapy robót. Dzięki niemu wszystkie prace będą przebiegały sprawnie. Fachowiec będzie nadzorował m.in. wylanie fundamentów czy wznoszenie kondygnacji. Zadba o to, by wszystko odbyło się zgodnie z projektem oraz warunkami określonymi w pozwoleniu na budowę. Ponadto, gdy dom będzie ukończony, przeprowadzi inwentaryzację powykonawczą.

3. Osoba, która może wydać certyfikat energetyczny

Certyfikat energetyczny to dokument, bez którego nie będziesz mógł się wprowadzić do swojego domu. Jest on wymagany przy odbiorze budynku. Zawiera dane związane z zapotrzebowaniem budynku na energię i informuje, z jakich źródeł energii będzie korzystał inwestor.

4. Kominiarz, elektryk i fachowiec od instalacji gazowej

Weryfikacja wszystkich instalacji jest konieczna, by dom był bezpieczny i mógł zostać odebrany przez komisję.

Czego nie warto robić samemu podczas budowy domu?

Wzniesienie własnego domu w pojedynkę jest niemożliwe. Nie wszystko można zrobić indywidualnie. W niektórych sytuacjach lepiej skorzystać z usług specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę i umiejętności, by zadbać o bezpieczne schronienie dla swojej rodziny. Zobacz, co może sprawić Ci trudności.

1. Wykopanie dołu pod fundamenty

Korzystanie z koparki wymaga uprawnień. Jeśli nie możesz się nimi pochwalić, poszukaj fachowca. Nie warto się męczyć, by kopać łopatą. Lepiej poświęcić swój czas i energię na wykonanie innych zadań.

2. Fundamenty

Jeżeli nie jesteś murarzem i nie ma takiej osoby w Twojej rodzinie, nie rób tego sam. Zawodowiec wykona fundamenty lepiej, a także szybciej. Poza tym będziesz mieć pewność, że konstrukcja będzie stabilna.

3. Kanalizacja

Odpowiednie przygotowanie rur i ich ułożenie zapobiegnie wielu usterkom w przyszłości i pozwoli zaoszczędzić pieniądze na nieplanowanych remontach wywołanych szkodami. W tym przypadku warto postawić na doświadczenie.

kanalizacja
Image by ReliableMidget from Pixabay

4. Ściany

Idealnie proste ściany oraz starannie wykonany otwory na drzwi i okna wymagają precyzji, a także umiejętnego posługiwania się poziomicą. Im lepiej zostanie wzniesiona ściana, tym mniej trzeba się będzie natrudzić podczas prac wykończeniowych. Być może lepiej zaufać w tej kwestii murarzowi, a w późniejszym etapie przejąć inicjatywę?

5. Strop i dach

To kolejne elementy domu, których nie powinieneś robić sam, jeśli nie masz o nich pojęcia. Dzięki fachowcom zyskasz pewność, że nic nie spadnie Ci na głowę.

6. Wstawienie okien i drzwi

Jeżeli nigdy tego nie robiłeś, nie ucz się, budując dom. Źle wstawione okna i drzwi nie zagwarantują szczelności i będą szpecić budynek.

7. Tynkowanie

Tynk to ostatnia warstwa ocieplenia, dlatego warto postarać się o prawidłowe wykonanie. W przeciwnym razie Twój dom będzie mniej okazały.

Podsumowanie — Tego lepiej nie rób sam, budując dom!

Dom, który budujesz, ma się stać prawdziwym powodem do dumy. Musi się pięknie prezentować i zapewnić bezpieczeństwo całej Twojej rodzinie. Z tego powodu warto skorzystać nie tylko z fachowców, których nakazuje Ci Prawo budowlane. Murarze, zbrojarze czy dekarze to specjaliści, którzy pomogą Ci spełnić marzenia o własnych czterech kątach. Dzięki nim Twoja inwestycja okaże się strzałem w dziesiątkę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Warzywniak na balkonie – jak stworzyć własny ogródek w centrum miasta?
Warzywniak na balkonie – jak stworzyć własny ogródek w centrum miasta?
Podpowiadamy, jak łatwo stworzyć domowy ogródek warzywny na balkonie w mieszkaniu.
Co potrzebne jest w gospodarstwie rolnym?
Co potrzebne jest w gospodarstwie rolnym?
Jakie urządzenia i produkty mogą przydać Ci się w okresie jesienno-zimowym? O co powinien zadbać hodowca zwierząt, a o co rolnik uprawiający pole? Sprawdź, czy masz już wszystko, czego potrzebujesz!
Tworzenie osobistego zielonego zakątka – praktyczne porady dla początkujących ogrodników
Tworzenie osobistego zielonego zakątka – praktyczne porady dla początkujących ogrodników
Kiedy marzysz o własnym miejsce pełnym zieleni, porady dla początkujących ogrodników mogą okazać się bezcenne. Dowiedz się, jak stworzyć swój własny zielony kącik, zaczynając od przemyślonego planowania, poprzez wybór odpowiednich roślin, po regularne ich pielęgnację.
Ostatnie wpisy