Co powinno być sprawdzone w trakcie budowy domu?
Budowa i remont

Co powinno być sprawdzone w trakcie budowy domu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Budowa domu to ekscytujące wydarzenie dla każdego nowego właściciela posesji, jednak to nie tylko przyjemności. Ta decyzja wiąże się nie tylko z naprawdę dużą inwestycją, lecz także z wieloma obowiązkami i pułapkami, w które może wpaść nieświadoma osoba. Prawo budowlane oraz kredytowe jest bardzo zawiłe i laikowi łatwo jest się pogubić. Żeby uchronić Cię przed popularnymi błędami, podpowiadamy, co należy sprawdzić przed budową domu oraz w jej trakcie. 

Budowa domu a kwestie prawne  

Zanim rozpoczniesz budowę domu musisz wziąć pod uwagę, że załatwienie potrzebnych dokumentów, składanie wniosków, oczekiwanie na decyzje, odbiór zezwoleń i rozpatrzeń Twoich próśb może zająć nawet rok. Zanim na dobre rozpoczniesz budowanie swojego lokum, pamiętaj, by zadbać o wszystkie potrzebne dokumenty, papiery, zgody i plany. Nie zapomnij o odbiorze pism od notariusza oraz urzędników. Prawdopodobnie w trakcie budowy będzie potrzebna także ekspertyza budowlana oraz badania jakości materiałów, które możesz wykonać dla Ciebie laboratorium drogowe. O jakość materiałów powinni zadbać fachowcy, którzy najlepiej znają się na tym, jakie powinny mieć one parametry. Warto jednak zainteresować się tym, z czego zbudowany jest Twój dom i czy wykorzystywane materiały na pewno spełniają wymogi. 

Precyzja wykonania – klucz do sukcesu  

Żeby dom był stabilny i bezpieczny, konieczna jest dokładność wykonania. Wszystkie czynności podczas budowy muszą być wypełniane z chirurgiczną wręcz precyzją. Podczas robienia wylewki, docinania drewna lub prętów wymiary oraz objętość materiałów musi być wymierzona co do centymetra.

Ludzka ręka jest niestety zawodna, wystarczy jedno drgnięcie, by listwa czy belka została przycięta krzywo lub zbyt krótko. Wycinanie laserowe jest najbardziej precyzyjne, dlatego podczas budowy warto w nie zainwestować. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wszystko, co zostało wykorzystane w konstrukcji Twojego domu, jest dokładnie wymierzone i nie zagraża Twojemu bezpieczeństwu.

Może wydawać Ci się, że centymetr za długa belka w jednym miejscu i dwa centymetry za krótki pręt to nie koniec świata. Takie drobne błędy wpływają jednak na stabilność całego domu oraz na jego trwałość. Nikt nie chce przecież pękających sufitów czy ścian kilka lat po budowie. Takie problemy powinny się pojawić po kilkudziesięciu latach, kiedy materiały są już mocno zużyte.

Solidne fundamenty i ożebrowanie ścian 

Dom musi być trwały i solidny, budynek zbudowany z samych pustaków może co prawda funkcjonować, ale nie będzie tak wytrzymały, jak konstrukcje żelbetonowe. Każdy pamięta z dzieciństwa bajkę o trzech świnkach i wilku. Warto sobie o niej przypomnieć podczas budowania swojego domu i ucząc się na błędach bohaterów bajki, od razu zbudować porządną i stabilną bazę. Bardzo ważne są też fundamenty, ponieważ to na nich opiera się cała reszta budowy.

Kluczem do sukcesu są dobrej jakości materiały i fach w ręce specjalistów, którym zlecisz budowę. Dom to inwestycja na lata, jeśli nie na całe życie. Zadbaj o to, by był on prawdziwą bezpieczną ostoją, a nie domkiem ze słomy, który zburzyć może podmuch wiatru.

Budując dom musisz wziąć pod uwagę bardzo dużo ważnych aspektów. Zaufaj specjalistom i zadbaj o to, by wykonali oni swoją pracę jak najlepiej. Nie próbuj zaoszczędzić na ważnych rzeczach, zawsze lepiej zapłacić mniej za tapety niż materiał na fundamenty!

Zdj. główne:Josh Olalde/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wełna szklana czy styropian – co jest skuteczniejszą izolacją?
Wełna szklana czy styropian – co jest skuteczniejszą izolacją?
Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o docieplenie np. poddasza, to na rynku obecnie mamy całkiem szeroki przekrój materiałów izolacyjnych. Dla przeciętnego użytkownika, który faktycznie chce dołożyć wszelkich starań do tego, by przez wspomniane już poddasze uciekało jak najmniej ciepła, wybór więc jest niezwykle trudny.
Jak dbać o narożnik welurowy?
Jak dbać o narożnik welurowy?
Nie wiesz jak dbać o welurowy narożnik? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik!
Klimatyzator –  inwestycja na cały rok
Klimatyzator – inwestycja na cały rok
Planujesz zakup klimatyzatora na lato, ale obawiasz się, że będzie użyteczny tylko przez 3 miesiące w roku? Nie musisz się o to martwić, w tym artykule postaramy się udowodnić, że klimatyzator może być inwestycją na cały rok.
Ostatnie wpisy