Czym jest i skąd wzięło się feng shui?
Style

Czym jest i skąd wzięło się feng shui?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Feng shui dosłownie oznacza “wiatr i wodę”. Wywodzi się z Chin i ma prawie 6000-letnią historię. Zapewnia dobrobyt, zdrowie i dobre samopoczucie poprzez odpowiedni układ pokoju, domu, budynku lub ogrodu. 

Feng shui polega na umieszczaniu obiektów zgodnie z przepływem qi, czyli naturalnej energii. Odnosi się również do układu, szkieletu, materiałów i kolorów konstrukcji budowlanych. Te praktyczne zasady pozwalają stworzyć idealną aranżację w każdej sytuacji.

Yin i Yang

Feng shui zwraca uwagę na yin (kobiecą i pasywną energię) i yang (męską i gorącą). Obejmuje pięć elementów: wodę, ogień, drewno, metal i ziemię. Kładzie też nacisk na środowisko zewnętrzne, a także na poszczególne kierunki świata. Ekspert feng shui analizuje chiński horoskop klienta. Dokonuje również skomplikowanych obliczeń matematycznych zaczerpniętych ze starożytnej Księgi Zmian. W ten sposób sprawdza, które obszary wymagają poprawy.

Królewski sekret

W cesarskich Chinach feng shui było tajemnicą znaną tylko garstce astronomów i naukowców, którym powierzono utrzymanie zdrowia, bogactwa i władzy dworu. Pałace i miasta planowano zgodnie z feng shui, które stało się kluczową zasadą klasycznej chińskiej architektury. Doskonałym przykładem jest Zakazane Miasto w Pekinie. Spektakularny kompleks pałaców, budynków administracyjnych i świątyń otaczał szereg dziedzińców. Warto przypomnieć, że Zakazane Miasto było stolicą Chin w czasie dynastii Ming i Qing.

Co to jest feng shui?

Początkowo feng shui stanowiło inspirację do projektowania świątyń i innych świętych miejsc – w tym Muru Chińskiego! Z biegiem czasu stało się synonimem budowania z szacunkiem dla przyrody i ogólnie dla ziemi. Opiera się na przekonaniu, że istnieje ciągły przepływ energii między ludźmi a ich otoczeniem. Równowaga między energią wiatru a spokojem wody tworzy harmonię, która sprzyja sukcesom, zdrowiu i poczuciu wspólnoty.

Kluczem do zrozumienia feng shui jest docenienie roli odgrywanej przez “chi” lub “qi”. Chi to pozytywna energia, którą chcemy wyzwolić w różnych miejscach. Najlepiej krąży w przestrzeniach zawierających miękkie przedmioty o zaokrąglonych krawędziach. Aby zwiększyć przepływ chi i zminimalizować obecność sha chi (negatywnej energii), pięć elementów (woda, ziemia, ogień, drewno i metal) powinno wzajemnie się równoważyć.

Narzędzia i porady

Użyj kolorów, dźwięku i oświetlenia, by stworzyć wyjątkową atmosferę. Strategiczne rozmieszczenie grafik, roślin i kwiatów dodatkowo modyfikuje nasze nastroje. Możesz również dołączyć elementy wodne, takie jak fontanny i akwaria, oraz obiekty wrażliwe na wiatr, np. dzwonki lub flagi. 

W domach i biurach wielkość mebli powinna odpowiadać skali pomieszczenia. Pamiętaj, by umieścić kanapę przy ścianie. Ustawiając meble, sprawdź, czy zachęcają do rozmowy. Zostaw otwarte i uporządkowane przejścia między poszczególnymi obszarami w pomieszczeniach. 

Podczas gdy prostokątny stół świetnie sprawdzi się w jadalni, w salonie lepiej prezentuje się okrągły lub owalny. Jeśli chcesz optycznie powiększyć i rozjaśnić wnętrze, wybierz lustra, błyszczące metale i kryształowe żyrandole.

W sypialni wezgłowie łóżka możesz ustawić przy ścianie najbardziej oddalonej od drzwi. Nie ustawiaj go jednak w jednej linii z drzwiami.

Bagua (osiem trygramów)

To starożytna mapa ośmiu skarbów naszego życia. Zachowuje dziś tę samą moc i mądrość, co 3000 lat temu. Korzystanie z bagua to wielki przywilej. Wspomniana mapa reprezentuje zewnętrzne obszary naszego życia. Chodzi tutaj o karierę, wiedzę i duchowość, zdrowie i rodzinę, bogactwo i dobrobyt, sławę i reputację, miłość i małżeństwo, dzieci i kreatywność oraz pomocnych ludzi i podróże. Dziewiąty sektor (gua) znajduje się w środku bagua. Stanowi nasz wewnętrzny rdzeń lub centrum.

Oczyść i rozprowadź energię

W naszych domach gromadzi się energia wszystkich osób, które do nich weszły i wszystkich wydarzeń, które miały w nich miejsce. Z biegiem czasu nagromadzoną energię należy oczyścić. Zadbaj o odpowiednią cyrkulację i przepływ. Możesz palić kadzidełka z szałwii lub drzewa sandałowego. Zablokowana energia wydostanie się przez drzwi. Następnie otwórz okna, by wprowadzić pozytywną i świeżą energię. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Siedzisko przy oknie w kuchni – świetny pomysł na relaks
Siedzisko przy oknie w kuchni – świetny pomysł na relaks
Siedzisko pod oknem to marzenie wielu osób. Pięknie się prezentuje, kojarzy się z amerykańskimi domami i jest doskonałym miejscem do relaksu. Taki kącik sprawdzi się w kuchni. Ale jak go zaaranżować? Sprawdź!
Jak dekoracyjnie oświetlić wnętrze?
Jak dekoracyjnie oświetlić wnętrze?
Podpowiadamy, jak dobrać oświetlenie do wnętrza, aby było ono nie tylko praktyczne, ale także efektowne.
Folia aluminiowa – poznaj i przetestuj jej nietypowe zastosowania!
Folia aluminiowa – poznaj i przetestuj jej nietypowe zastosowania!
Do czego można użyć folii aluminiowej? Przede wszystkim do pieczenia potraw i zachowania ich świeżości. Dzięki swoim właściwościom folia aluminiowa sprawdza się jednak również w celach kosmetycznych, leczniczych oraz wielu innych. Sprawdź jej niestandardowe zastosowania i przetestuj, gdy tylko będziesz mieć okazję!
Ostatnie wpisy