Zapach drewna, naturalne tkaniny, zioła – to wszystko kojarzy się z sielskim, wiejskim klimatem, który można przenieść do domu, dzięki dodatkom w stylu rustykalnym.
Rustykalne wnętrze kojarzy się z sielskim, spokojnym życiem na wsi. Meble stanowią często jedyne w swoim rodzaju rękodzieła z delikatnymi zdobieniami. Rustykalne wnętrze jest jak wiejskie życie – proste i naturalne.
W rustykalnych wnętrzach dominuje biel, zieleń oraz naturalne odcienie brązu. Ściany w takim wnętrzu najczęściej są białe, tworząc ciekawy kontrast z ciemnymi meblami. Na ścianach we wnętrzach rustykalnych można znaleźć drewno lub kamień, a podłoga wykonana jest z desek albo postarzanych kafli.
W ostatnim czasie bardzo modne stało się połączenie „surowych wnętrz” z naturalnym rzemiosłem inspirowanym wiejskim stylem. Dekoracje w stylu wiejskim są świetnym dopełnieniem nowoczesnych przestrzeni, np.: dębowa podłoga będzie idealnym dopełnieniem „surowych” betonowych ścian – tworząc piękne i niepowtarzalne wnętrze.
Z drewna powinny być zrobione również meble, które nawiązują do natury. Meble w stylu rustykalnym mogą nawiązywać również do wiejskiego życia, np.: meble ogrodowe, których elementy stworzone są z kół od wozu.
Drewniane meble powinny być postarzane, z widocznymi sękami. Muszą być też solidne, trwałe i funkcjonalne. Wszystkie meble w tym stylu mają być jak najbardziej naturalne, pomalowane bezbarwnym lakierem lub bielone. Dzięki temu idealnie oddadzą wiejski styl.
Rustykalny styl zwany jest inaczej wiejskim bądź swojskim – takie wnętrza są przepełnione „ciepłem” i kojarzą się ze szczęściem w domu. Nie trzeba wyjeżdżać za miasto czy odwiedzić babcię, aby poczuć rustykalny klimat wnętrza – wystarczy kilka dodatków i pomieszczenie nabiera wiejskiego klimatu.
Jednym z dodatków zmieniających wnętrze są tkaniny. To dzięki nim można przeprowadzić łatwą i szybką metamorfozę wnętrza. W rustykalnym stylu tkaniny powinny być w neutralnych kolorach (beż, szarość, ecru, brąz). Materiały mogą być wzbogacone, np.: kwiatowym printem, kratą lub innymi wzorami. Kwiatowe wzory na tkaninach idealnie wpisują się w styl rustykalny i są bardzo modne.
Szczególnym rodzajem tkanin we wnętrzach rustykalnych są tradycyjne polskie koronki, które dzięki swojej delikatności idealnie współgrają z innymi tkaninami, nadając wnętrzu trakcyjnego polskiego – wiejskiego charakteru. Podczas dekoracji wnętrza tkaninami, warto łączyć materiały z tej samej palety kolorystycznej, ale w różnych wzorach np.: kwiatów i kraty.
Gdy nie masz doświadczenia w łączeniu różnych kolorów lub boisz się łączyć kolory, to zainspiruj się 3-4 kolorami, które są zaczerpnięte z tradycji ludowej, np.: czerwony, zielony i niebieski, które zostaną przełamane neutralnymi i modnymi kolorami: bielą, ecru i brązem. Tkaniny w tych kolorach będą świetnie komponować się z firankami oraz serwetkami z koronkowym wzorem. W kuchni idealnie sprawdzą się tradycyjne koronkowe zazdrostki, nadając wnętrzu lekkości.
Styl wiejski to proste dekoracje wykonane z gliny, metalu lub sznurka. W kuchni ciekawym akcentem są stare gliniane naczynia, np.: talerze czy dzbanki. W pozostałych wnętrzach świetnie sprawdzą się „przedmioty z duszą”, m.in. stary zegar z kukułką, lampa naftowa czy maszyna do szycia.
W dekoracji domu w stylu wiejskim nie może zabraknąć kwiatów ciętych i doniczkowych. Rattanowe lub gliniane doniczki są idealnym dopełnieniem takiego wnętrza. Rośliny doniczkowe, które najlepiej się sprawdzą w stylu wiejskim to:
W wiejskim stylu elementy wyposażenia nie muszą do siebie idealnie pasować. Ważnej jest, aby tworzyły sielski, wiejski klimat.