Pelargonie w prawie 300 odmianach od dawna sprawdzają się jako rośliny balkonowe i doniczkowe, ozdabiające taras. Dzięki naszym wskazówkom dotyczącym ich pielęgnacji sprawisz, że będą wspaniale kwitnąć.
Po zakupie pelargonii nie stawiaj jej w ciemności dłużej niż na jeden dzień. Te kwiaty wprost uwielbiają światło. Preferują miejsce słoneczne i pozbawione ulewnych deszczów. Jeśli grożą im przymrozki, należy bezwzględnie okryć rośliny lub przestawić w cieplejsze miejsce.
Skrzynki balkonowe można obsadzić pelargoniami na wiele sposobów, pamiętając jednak, że wąskie naczynie nie nadaje się do uprawy tych roślin. Każda pelargonia powinna mieć około trzech litrów ziemi jako miejsce na korzenie, a odległość od sąsiedniej rośliny nie może być mniejsza niż 25 cm. Idealnie sprawdzają się duże wiadra lub skrzynki okienne. Ważne, by każde naczynie miało odpływ wody, gdyż pelargonie źle znoszą nadmiar wilgoci.
Jeśli naprawdę chcesz dać swoim kwiatom to, co najlepsze, użyj tylko wysokiej jakości ziemi próchniczej od wyspecjalizowanych sprzedawców. Jeśli sadzisz wyjątkowo dużo roślin, warto kupić ziemię specjalnie dla nich przeznaczoną, która jest odpowiednio nawożona.
Przesadzając pelargonie, nie dociskaj ziemi zbyt mocno i pozostaw krawędź nawadniającą około 1 cm od brzegu doniczki. Uważaj także, przesadzając pnące pelargonie. Ich długie pędy zwykle podpiera kratka przymocowana do doniczki. Najbezpieczniej rozciąć doniczkę i w ten sposób delikatnie wyjąć roślinę razem z podpierającą ją konstrukcją.
Co prawda rośliny potrafią gromadzić wodę w grubych liściach i łodygach, ale nadal potrzebują regularnego i obfitego podlewania. Jeśli wody jest za mało, dolne liście więdną i opadają, choć pelargonia nawet w takim stanie kwitnie. W czasie wyjątkowych upałów możesz podlewać kwiaty nawet dwa razy dziennie. Ewentualnie przesuszone doniczki zanurz w wodzie, aż przestaną pojawiać się bąbelki.
Żeby pelargonie mogły pięknie i obficie kwitnąć, potrzebują dużo składników odżywczych. Dobrze nadaje się do ich pielęgnacji nawóz płynny, dodawany do wody raz w tygodniu. Instrukcje dozowania znajdują się na opakowaniu. Z ziemią możesz zmieszać specjalne nawozy do roślin doniczkowych, zapewniające ich odżywienie nawet przez kilka miesięcy.
Powinieneś regularnie ciąć lub zrywać zwiędłe kwiaty. Dotyczy to zwłaszcza roślin narażonych na deszcz – ich płatki mogą się sklejać, co ułatwia atak grzybom i pleśniom.
W sierpniu pelargonie można przycinać. Wybierz do tego silne pędy z dwoma do czterech w pełni rozwiniętych liści i ostrym nożem oddziel od reszty rośliny tuż pod zawiązkiem liści. Przed umieszczeniem sadzonek w mieszance torfowo-piaskowej odłam dolne liście i kwiaty. Aby korzenie rozwinęły się szybciej, po podlaniu przykryj sadzonki i umieść w półcieniu. Formowanie korzeni trwa od czterech do sześciu tygodni. Potem zostaw pelargonie do hibernacji w jasnym, chłodnym miejscu.
Pelargonie można bez problemu uprawiać jako rośliny wieloletnie. To szczególnie ważne w przypadku rzadkich odmian tych kwiatów. Przed pierwszymi przymrozkami przenieś je w jasne miejsce, gdzie temperatura nie spada poniżej 5-10 stopni. Zanim to zrobisz, przytnij je na wysokość około 15 cm. Gleba powinna być przesuszona, ale zimą możesz lekko podlewać kwiaty. Pędy wyschną i będą wyglądać jak martwe, ale odżyją wiosną, szczególnie jeśli usuniesz wcześniej suche liście.
Można też kwiaty na zimę przenieść do wnętrza, będą kwitły cały rok na słonecznym parapecie.
Pelargonie odżywają w okolicach lutego. Odetnij wszystkie pędy aż do dwóch – trzech zawiązków liści. Przesadź rośliny do świeżej ziemi i umieść w jasnym, ciepłym miejscu.
Pachnące pelargonie to najczęściej gatunki dzikie, ale wszystkie uwalniają olejki eteryczne z liści i łodyg. Miłośnicy pachnących kwiatów powinni rozglądać się za odmianami: