Podatek cukrowy – co warto wiedzieć?
Trendy

Podatek cukrowy – co warto wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nowy rok, nowy podatek. Tym razem dotyczy on m.in słodkich napojów oraz tzw. małpek. Wszedł on w życie Polaków wraz z początkiem 2021 roku. Kto i o ile więcej zapłaci za produkty objęte nową opłatą? Sprawdź! 

Intencją ustawodawcy prócz korzyści finansowych dla budżetu państwa była pomoc z walka nieprawidłowych nawyków żywieniowych wśród Polaków. Przez coraz większy problem otyłości i sięgania po niezdrowe przekąski i napoje, rząd postanowił wprowadzić nowy podatek, starając się zmniejszyć zainteresowanie zakupem niżej opisanych przedmiotów.

Czego dotyczą i kogo obciążą nowe opłaty? 

Produkty, które obejmuje nowy podatek zawierają dodatek substancji aktywnej np. obecnej w napojach energetycznych- tauryny i kofeiny lub posiadają z swoim składzie cukier lub substancje słodzącą.

Z opłaty zwolnione natomiast są napoje będące wyrobami medycznymi, suplementy diety, żywność przeznaczenia medycznego oraz preparaty do żywienia niemowląt.

Do opłacenia nowego podatku zobligowane są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej które sprzedają napoje do punktów sprzedaży detalicznej lub prowadzą sprzedaż detaliczną.

Ile wynosi podatek cukrowy?

Nowy podatek naniósł opłatę od tzw. „małpek” w wysokości 25 zł od 1 litra 100-procentowego alkoholu. Dotyczy to opakowań o objętości poniżej 300 ml.

Został on również podzielony na dwie części. Stałą i zmienną, gdzie w przypadku opłaty stałej za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej zapłacimy 50 gr, a w przypadku litra napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeiny lub tauryny) nałożone zostanie dodatkowe 10 gr.

Opłata zmienna nakładana jest za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml i wynosi 5 gr.

W praktyce wysokość podatku od cukru dla najmniejszych butelek wódki o 40-procentowej zawartości alkoholu zwiększy się o 2 zł przy pojemności 200 ml. Natomiast za 250 ml wina 12-procentowego przedsiębiorca będzie zmuszony zapłacić 88 gr nowego podatku. 

Przedsiębiorcy nową opłatę muszą uiszczać raz w miesiącu oraz składać online informacje o opłacie, rozliczeniach i wpłacie należnej kwoty podatku w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu , którego dotyczy opłata. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Murale w Warszawie – te naprawdę przyciągają wzrok!
Murale w Warszawie – te naprawdę przyciągają wzrok!
Mieszkasz w Warszawie lub planujesz ją odwiedzić? Zobacz, jakie dzieła sztuki możesz podziwiać, przechadzając się ulicami stolicy!
Zróżnicowane aspekty prowadzenia firmy budowlanej
Zróżnicowane aspekty prowadzenia firmy budowlanej
Stworzenie firmy budowlanej daje bardzo szerokie możliwości w zakresie rozwoju, a także uzyskiwania wysokiego dochodu. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, która dotyczy realizacji usług budowlanych.
Świąteczne dekoracje wnętrz polskich celebrytów – sprawdź!
Świąteczne dekoracje wnętrz polskich celebrytów – sprawdź!
Na wystrój wnętrza składa się wiele elementów, ale głównego klimatu dodają dekoracje świąteczne, które nadają niepowtarzalny klimat. Sprawdź, jakie ozdoby wybrały w tym roku gwiazdy.
Ostatnie wpisy