Jak odnowić fugi? Kilka prostych metod
ŁazienkaWnętrza

Jak odnowić fugi? Kilka prostych metod

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Fugi w naszym mieszkaniu nie zawsze wyglądają idealnie. W wielu przypadkach należy zadbać o ich wygląd oraz czystość. 

Przygotowując jedzenie w kuchni, może się zdarzyć, że wylejemy część potrawy na podłogę, w łazience z kolei na fugi działa wilgoć. Te czynniki przyczyniają się do powstania pleśni i grzybów. Dbając higieniczność pomieszczeń, warto również dobrze wyczyścić fugi.

Jak odświeżyć fugi?

Oprócz czyszczenia fug ważne jest również ich odświeżenie. Można zrobić to na kilka sposobów, domowymi metodami.

  1. Malowanie fug

Po wyczyszczeniu fug można łatwo je odświeżyć, malując je na nowo – warto użyć specjalnych środków do tego przeznaczonych. Bardzo dobrze sprawdzi się farba akrylowa.

Większość produktów odpowiednich do malowania fug jest produkowanych na bazie wysokiej jakości spoiwa polimerowego oraz wypełniaczy. Dają bardzo dobre krycie i efekt na bardzo długi czas.

  1. Sok z cytryny

Sok z cytryny nadaje się do jasnych fug i daje bardzo dobre efekty wizualne. Można łączyć go z gruboziarnistą solą i z pomocą takiej pasty czyścić fugi. Użycie dodatkowo zużytej szczoteczki do zębów da jeszcze lepsze efekty.

Soku z cytryny można również użyć w połączeniu z gorącą wodą. Cytrynę sparzamy w misce z wrzącą wodą, a następnie wyciskamy i czyścimy sokiem fugi.

  1. Soda oczyszczona

Dobrym sposobem będzie również użycie sody oczyszczonej. Mieszamy sodę oczyszczoną z octem, uzyskując jednolitą masę. Pozostawiamy ją na około 10 lub 15 minut na fugach, by później wyczyścić je za pomocą zwilżonej szmatki. 

Zarówno ocet, jak i soda oczyszczona idealnie sprawdzają się przy fugach mocno zabrudzonych, a także w momencie, kiedy na płytki oraz fugi wyleje się olej. Dodatkowo pozbędziemy się szkodliwej pleśni oraz grzybów.

Wymiana fugi mineralnej

W wielu przypadkach niestety konieczna będzie wymiana fugi. Można zrobić to samodzielnie za pomocą narzędzi mechanicznych. Jeśli mamy fugi mineralne, będzie nam potrzebny skrobak glazurniczy, ale można też użyć specjalnej nakładki na wiertarkę. Końcówka do frezowania powinna dać sobie radę.

Usuwanie starej fugi

Narzędzia, jakimi możemy usunąć stare fugi:

  • śrubokręt – jest to najtańszy sposób na pozbycie się starych fug, ale również najbardziej czasochłonny, nie daje nam on również dużej dokładności pracy;
  • rylec do spoin – można znaleźć go również pod nazwą skrobak do fug; posiada on rękojeść o specjalnie zaostrzonych końcówkach, jest również odpowiedni do późniejszego wyrównywania nowej fugi;
  • nakładka na wiertarkę – jest najbardziej profesjonalnym sposobem na pozbycie się starych fug, pozwala na szybkie usuwanie, ale wymaga od nas nieco wprawy. Do użycia dostępne są również końcówki szlifujące, które pozwalają na pozbycie się skruszonej fugi. Aby praca za pomocą wiertarki była nieco szybsza i czystsza, warto skorzystać podczas szlifowania starej fugi również z odkurzacza.

Niektóre osoby posługują się również nożami do tapet, czy żyletkami.

Wykonanie nowej fugi

Kiedy całkowicie pozbędziemy się starej fugi, należy dokładnie oczyścić powierzchnię, by nałożyć nowy materiał.

Wykonanie nowej fugi będzie wymagało od nas zastosowania w szczelinach między płytkami specjalnego preparatu gruntującego. Pomoże on dostosować parametry chłonności podłoża, co przekłada się na wiązanie użytego przez nas materiału.

Później powinniśmy zająć się przygotowywaniem zaprawy do fugowania. Trzeba ją najpierw rozdrobnić w wodzie, w odpowiednich proporcjach, które pozwolą na uzyskanie dobrej konsystencji materiału.

Do nakładania fug odpowiednia jest gumowa paca lub szpachelka. Materiał zgarniamy do szczelin tak, by nie zarysować płytek – wymaga to delikatności i precyzji. Fugę rozprowadzamy płaskimi ruchami, by dokładnie wypełniła wszystkie szczeliny pomiędzy płytkami. Jeśli materiału będzie za dużo, można usunąć go za pomocą zwilżonej gąbki, kiedy fuga już nieznacznie stwardnieje.

Na wypełnione szczeliny warto nałożyć środek impregnujący, który zabezpieczy je przed pleśnią oraz ciemnieniem. Dzięki temu staną się również bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo konserwować i pielęgnować powierzchnie zewnętrzne domu?
Jak prawidłowo konserwować i pielęgnować powierzchnie zewnętrzne domu?
Dowiedz się, jak skutecznie zadbać o zewnętrzne powierzchnie swojego domu. Porady dotyczące konserwacji i pielęgnacji, które pomogą Ci zachować estetykę i funkcjonalność przez wiele lat.
Garaż w domu czy osobno – jak zaprojektować?
Garaż w domu czy osobno – jak zaprojektować?
Wybrać garaż w domu czy wolnostojący? Oto kilka użytecznych argumentów w dyskusji.
Przygotuj swój dom na sezon grzewczy – co warto zrobić?
Przygotuj swój dom na sezon grzewczy – co warto zrobić?
Sezon grzewczy rozpoczyna się najczęściej pod koniec października. Warto przedtem sprawdzić stan grzejników, odkręcić je oraz odpowietrzyć.
Ostatnie wpisy