Wygodny, funkcjonalny i praktyczny – te trzy cechy powinien spełniać każdy pokój gościnny. Warto tutaj zasugerować się choćby pokojami hotelowymi i zaplanować strefę do spania i odpoczynku, strefę do przechowywania ubrań i innych przedmiotów oraz strefę do pracy. Poniżej podpowiadamy, jak najlepiej urządzić pokój gościnny! Sprawdź!
Właściciele domów i większych mieszkań zdecydowanie powinny pomyśleć o wydzieleniu pokoju gościnnego. To bardzo wygodna opcja, gdy przyjeżdża do nas rodzina, gdy przedłużył się wieczór ze znajomymi lub gdy odwiedza nas ktoś z daleka.
Można też powiedzieć, że pokój gościnny spełnia niejako cechy mieszkania – musimy tak go urządzić, by każdy mógł się wyspać, odpocząć czy schować swoje rzeczy. Nie trzeba przy tym wydawać ogromnych kwot na aranżację. Potrzebne są podstawowe meble i kilka dodatków, by nasi goście poczuli się komfortowo i bezpiecznie.
Co ciekawe, na co dzień nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywać to pomieszczenie na przykład do pracy, jako domowy gabinet. Wszystko zależy od tego, ile metrów kwadratowych powierzchni jest nam potrzebne.
Aranżacja pokoju gościnnego może być w dowolnym stylu. Świetnie sprawdza się między innymi styl skandynawski, który jest prosty i funkcjonalny, ale jednocześnie przytulny. Poniżej prezentujemy obowiązkowe elementy idealnego pokoju gościnnego.
Najważniejszym meblem jest łóżko bądź kanapa do spania. Tutaj weźmy pod uwagę, by była ona rozkładana z pojemnikiem. Dodatkowa przestrzeń bardzo przyda się do przechowywania zapasowych kompletów pościeli, ręczników i tym podobnych rzeczy. Najlepiej, by powierzchnia do spania miała co najmniej 120 centymetrów, chociaż im więcej, tym wygodniej. W ciągu dnia zaś kanapę można złożyć i wykorzystać jako miejsce do siedzenia. Nie zapominajmy o szafkach nocnych, tak by goście mogli położyć na nich telefon, zegarek czy książkę.
Skoro szykujemy miejsce do spania, to musimy zadbać o komplet świeżej pościeli. Tutaj mogą być dwie mniejsze kołdry lub jedna większa. Warto też wyposażyć pokój gościnny w koc, bo nigdy nie wiadomo, czy komuś nie będzie chłodniej, a w środku nocy nie będzie prosić nas o dodatkowe okrycie.
W następnej kolejności potrzebujemy szafy i komody, czyli mebli do przechowywania ubrań, bielizny i rzeczy osobistych. Możemy wydzielić gościom tylko określone wieszaki, półki i szuflady lub oddać im całość.
Na koniec jeszcze kilka słów o dodatkach, które sprawią, że nasi goście poczują się u nas bardziej komfortowo. Bez wątpienia przyda się lustro – zamontowane na skrzydle szafy, na ścianie lub wolnostojące, a także zasłony lub rolety w oknach. Do tego zegar na ścianie lub choćby na szafce nocnej oraz zamykany kosz na śmieci. Dobrze też zapewnić butelkowaną wodę, by nie trzeba było urządzać spacerów do kuchni.
A Ty, jak urządzisz swój pokój gościnny?
Zdj. główne: Dulcineia Dias/unsplash.com