Jak zaaranżować przestrzeń do nauki dla ucznia?
Pokój dzieckaWnętrza

Jak zaaranżować przestrzeń do nauki dla ucznia?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wraz z początkiem września dzieci wróciły do szkoły i do swoich naukowych obowiązków. Warto zadbać, aby miały odpowiednie warunki do odrabiania zadań domowych i rozwijaniu swojej wiedzy.

Po kilku godzinach lekcji w szkole dzieci spędzają kolejne godziny przy biurku w domu. Przemyślana aranżacja przestrzeni sprzyja lepszej koncentracji, a także odpowiedniej postawie ciała. Przy urządzaniu pokoju należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, aby dziecko miało komfortowe warunki do efektywnej nauki.

Jakie biurko do pokoju dziecka?

Pierwszym i podstawowym elementem wyposażenia pokoju dziecka, w którym będzie ono odrabiało lekcje, jest oczywiście biurko. Powinno wspierać zachowanie poprawnej postawy podczas siedzenia – nie zmuszać do obciążania kręgosłupa przez ciągłe pochylanie się. Ustawienie biurka na odpowiedniej wysokości będzie przeciwdziałać nadwyrężaniu szyi i kształtowaniu złych nawyków, które mogą mieć konsekwencje zdrowotne w późniejszym wieku.

Optymalne biurko powinno mieć szerokość około 100 – 120 centymetrów oraz 60 centymetrów głębokości – to pozwala na komfortową naukę. Wystarczy wtedy miejsca na rozłożenie książek, zeszytów oraz niezbędnych przyborów takich jak długopisy, pisaki i inne. Warto, żeby mebel posiadał także szuflady lub półki, gdzie można odłożyć wszystkie szkolne podręczniki i pomoce dydaktyczne. Pomoże to utrzymać porządek w pokoju. Nie powinno się bagatelizować też położenia biurka – najlepiej ustawić je w pobliżu okna. Naturalne światło pozytywnie wpływa na samopoczucie i poprawia zdolności umysłowe. Jest zdecydowanie lepsze od światła sztucznego.

Komfortowe krzesło – podstawa prawidłowej postawy

Pytanie o wybór odpowiedniego krzesła dla dziecka do nauki jest bardzo często zadawane w sklepach meblowych zaraz przed rozpoczęciem roku szkolnego. Najważniejszym elementem jest regulowana wysokość siedziska. To zapewnia optymalne dostosowanie do wzrostu ucznia oraz rozmiaru biurka. Dodatkowo można zwrócić uwagę na to czy krzesło jest odpowiednio wyprofilowane. Oparcie powinno idealnie przylegać do pleców siedzącego dziecka.

Niektóre modele posiadają wzmocnienie na wysokości odcinka lędźwiowego. To właśnie ta część kręgosłupa najszybciej powoduje ból przy nieprawidłowej postawie. Ortopedzi zalecają także, aby krzesło było elastyczne i dostosowywało się do ruchów dziecka. Zapewnia to ruchome oparcie. Dziecko powinno także móc swobodnie oprzeć stopy na podłodze. Jeżeli to nie jest możliwe, warto zainwestować w podnóżek. Krzesło do nauki powinno posiadać także podłokietniki, żeby można było komfortowo odpocząć.

Warto udać się na zakupy razem z dzieckiem, żeby samodzielnie usiadło i określiło, czy krzesło mu odpowiada i czy jest wygodne. 

Na co zwrócić uwagę przy aranżacji przestrzeni nauki?

To, co prawdopodobnie najważniejsze podczas nauki to koncentracja. Różnego rodzaju segregatory, przyborniki i szuflady sprawią, że dziecko sprawnie znajdzie wszystko, czego potrzebuje bez rozpraszania się. To pomoże zachować uwagę ucznia, a jednocześnie utrzymywać porządek w miejscu nauki.

Wybór odpowiednich mebli i dodatków sprawi, że przestrzeń do nauki będzie bardziej funkcjonalna i ergonomiczna. Z wygodnym krzesłem oraz minimalistycznym wystrojem sprzyjającym koncentracji przyswajanie wiedzy może rzeczywiście stać się przyjemnością. Nie można zapominać także o dobrym oświetleniu. Oprócz dostępu do naturalnego światła dobrze jest kupić lampkę na biurko, która przyda się po południu, żeby lepiej oświetlić wykonywane zadania.

Warto włączać dziecko do całego procesu planowania będzie miało poczucie sprawczości nad tworzeniem swojej przestrzeni do nauki. To z pewnością zachęci je do samodzielnego odrabiania zadań domowych, a to zaangażowanie nie skończy się po kilku tygodniach.

Ciekawym rozwiązaniem jest powieszenie także tablicy korkowej nad biurkiem, gdzie dziecko może przyczepić plan lekcji, samodzielnie wykonane fiszki czy inne pomoce naukowe. Alternatywną opcją jest mała tablica kredowa lub magnetyczna. Przestrzeń wokół biurka powinna być schludna i funkcjonalna, żeby dziecko mogło skupić się na nauce.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak powiększyć optycznie korytarz?
Jak powiększyć optycznie korytarz?
Chcesz zaaranżować korytarz w swoim domu w taki sposób, aby wydawał się większy? Sprawdź nasze wskazówki.
Organizujemy przestrzeń do pracy w domowym biurze
Organizujemy przestrzeń do pracy w domowym biurze
Organizacja pracy w domu nie jest łatwa – jak sobie z nią poradzić? Czego się wystrzegać? Sprawdź, o czym warto pamiętać.
Mała kuchnia – wnętrze o dużych możliwościach?
Mała kuchnia – wnętrze o dużych możliwościach?
Mimo wszystko, mała kuchnia to wnętrze o dużych możliwościach. Wystarczy ją dobrze zaprojektować. Sprawdź nasze pomysły na małą kuchnię.
Ostatnie wpisy