Gruntowanie zwiększa przyczepność materiałów nanoszonych na ściany. Dlaczego należy zagruntować podłoże? Jaki grunt wybrać?
Grunt jest preparatem, który nanosi się na podłoże przed jego wykończeniem. Niestety wielu inwestorów rezygnuje z nanoszenia tego preparatu, aby pozornie zaoszczędzić pieniądze i skrócić czas wykonywanych robót. Brak gruntowania jest skrajną nieodpowiedzialnością, ponieważ produkt ten spełnia wiele funkcji:
Choć nazwy handlowe sugerują co innego, w sklepach nie ma gruntów uniwersalnych. Każdy grunt powinien być dostosowany do materiału, na który będzie nanoszony, oraz celu wykończenia podłoża.
Pod tynk warto zastosować grunt, który zwiększy przyczepność tynku gipsowego lub wapienno-cementowego. Należy zastosować preparat, który ogranicza wchłanianie wody. Do tego najlepszy będzie grunt sczepny – zwiększający przyczepność nakładanego tynku.
Innego rodzaju gruntu wymagają tynki cienkowarstwowe, które są jednym z elementów ocieplenia budynków. Preparat gruntujący musi być zawsze dobrany do rodzaju tynku. Inny grunt zalecany jest do tynków mineralnych, a zupełnie inny do tynków silikatowych i silikonowych. Preparatów gruntujących pod tynki cienkowarstwowe można również używać pod farby elewacyjne.
Jeśli płytki zostaną położone na betonową ścianę, to wtedy najlepiej jest użyć gruntu sczepnego. Jeśli zamierzasz położyć nowe płytki na stare, to powinieneś użyć gruntu epoksydowego. Ten rodzaj świetnie sprawdzi się również, jeśli płytki będą klejone na kleju na bazie żywic reaktywnych. Ważną cechą gruntu epoksydowego jest blokowanie wilgoci (do 6%) w podłożu mineralnym.
Preparaty gruntujące ograniczają wchłanianie farb. Jeśli na ścianach lub suficie są jakieś plamy, to warto wtedy użyć gruntu izolującego. Dzięki temu plamy nie będą przebijać się przez nową warstwę farby.
Gruntowanie podłogi jest zawsze koniecznie, jeśli decydujesz się na podkład podłogowy. Dlatego zawsze należy zagruntować strop lub betonową płytę. Jeśli zamierzasz wylać wylewkę samopoziomującą lub nałożyć podkład anhydrytowy, to musisz zastosować preparaty gruntujące, które ograniczą ich chłonność. Gruntowanie jest niezbędne, jeśli podkład anhydrytowy jest na podłożu zawierającym cement.
Grunt zwiększa przyczepność nakładanego materiału oraz ogranicza wchłanianie wilgoci przez podłoże. Jego stosowanie wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Nie można nanosić gruntu na zabrudzone lub zapylone podłoże. Do nanoszenia tego preparatu należy wykorzystać szeroki pędzel lub wałek malarski. Jeśli grunt jest z wypełniaczem, to musi zostać wcześniej bardzo dobrze wymieszany. Należy powtarzać tę czynność podczas całego procesu gruntowania. W niektórych przypadkach trzeba nanieść dwie warstwy gruntu. Czas schnięcia jednej warstwy to kilka godzin.
Przed zakupem preparatu gruntującego warto zwrócić uwagę na:
wydajność gruntu – dobry grunt ma wydajność 10–12 m2/l.
Zdjęcie główne:Pavel Danilyuk/pexels.com