Jeśli marzy Ci się domowa dżungla, warto wcześniej sprawdzić, które kwiatki się „lubią”! Tak, są rośliny, które nie przepadają za swoim towarzystwem. Wówczas słabo rosną, a nawet mogą obumierać. Zatem zanim zakupisz rośliny do domu, dowiedz się, które z nich będą wspaniale wzrastać, nawet jeśli postawisz je blisko siebie!
Rośliny w domowym zaciszu to znakomite rozwiązanie nie tylko pod względem wizualnym, ale również zdrowotnym. Sprawiają bowiem, że powietrze jest czystsze i zdrowsze dla naszych płuc, a do tego świetnie filtrują smog elektryczny. Warto także wspomnieć, że wpływają na kreatywność i zwiększają naszą chęć do aktywności.
Jest to zatem doskonałe rozwiązanie do bloków, w których nie ma możliwości wyjścia do ogrodu i bliskiego obcowania z naturą. Przed zakupem doniczek oraz kwiatów, warto jednak sprawdzić, które z nich dobrze czują się w swoim towarzystwie. Należy mieć na uwadze, że niektóre z nich po prostu źle na siebie oddziałują. Mogą nawet sprawiać, że liście zaczną obumierać, a kwiaty przestają się pojawiać. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z domowym ogrodnictwem, warto poznać te zależności.
Na wstępie warto skupić się na kwiatach. Allelopatia oznacza oddziaływanie na siebie różnych roślin i tym warto się kierować przy dopasowywaniu ich do siebie. Zatem kwiaty, które nie powinny obok siebie stać, to z pewnością te o szpiczastych, wąskich liściach, z fiołkami, cyklamenami czy innymi roślinami o niewysokim rozmiarze i okrągłym ulistnieniu. Chodzi o fakt dominacji i poboru światła. Im wyższy kwiat, tym bardziej zasłania niższy, tym samym zabierając mu zupełnie dostęp do najważniejszego elementu, czyli światła. Bez niego nie dochodzi do fotosyntezy i roślina obumiera.
Pozostałe kwiaty wspaniale się razem prezentują i mogą z powodzeniem rosnąć w swoim towarzystwie. W przypadku, gdy mimo wszystko chcesz ustawić większe kwiaty razem z niskimi, możesz wykorzystać kwietniki piętrowe i ustawić te mniejsze wyżej na półce. Natomiast w przypadku warzyw i owoców postaw na sprawdzone pary w jednej doniczce, czyli pomidory i rzodkiewka, marchewka i pomidory, a także cebula i fasola, sałata i pietruszka oraz truskawki i ogórki. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której będą one na siebie źle wpływać. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio ustawić wszystkie rośliny oraz oczywiście nawozić je, aby dobrze rosły. To podstawa dla początkującego ogrodnika, który chce, aby jego rośliny pięknie i zdrowo rosły.
Możesz ustawić także kwiaty w różnych miejscach i hodować wówczas różne gatunki, nawet te bardzo duże, takie jak monstera, bez obaw, że zdominują mniejsze kwiaty i sprawią, że przestaną one dobrze wzrastać.
Zdj. główne: Brina Blum/unsplash.com