Bon mieszkaniowy – kto będzie mógł go otrzymać?
Trendy

Bon mieszkaniowy – kto będzie mógł go otrzymać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Program 500+ wywołał niemałą rewolucję. Obecnie szykują się nowe zmiany, które zapowiedzieli Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin, prezentując Nowy Ład. PiS chce m.in. nowego programu mieszkaniowego, wsparciem mają być także bony mieszkaniowe. O co chodzi?

Bony mieszkaniowe – czym są?

Ma być to kolejna forma wsparcia dla Polaków. Na takie wsparcie będą mogły się ubiegać osoby zamierzające kupić swoje pierwsze mieszkanie, ale także te posiadające już lokum, ale które będą chciały wybudować dom czy kupić większe mieszkanie.

Na jaki cel?

W założeniach bon mieszkaniowy będzie przeznaczony dla osób, które nie posiadają własnego mieszkania, a ich dochody ograniczają możliwość uzyskania kredytu. Będzie można go wykorzystać nie tylko na budowę domu lub jego kupno, ale także na wynajem mieszkań.

Kto je dostanie?

Planuje się wprowadzenie dwóch rodzajów bonów; społecznych i rodzinnych. Pierwszy z nich będą mogły otrzymać osoby samotne, pary bez dzieci i rodziny (dzieci bez względu na wiek, nieposiadające własnego mieszkania). Z rodzinnego bonu mieszkaniowego mogą skorzystają rodziny, mające co najmniej trójkę dzieci lub których członkowie są osobami niepełnosprawnymi. Na największe wsparcie mogą liczyć więc rodziny wielodzietne. Dotacje mają być uzależnione m.in. właśnie od liczby posiadanych dzieci, ale także dochodów.

Ile można dostać?

Według Ministerstwa Rozwoju bon będzie wynosił od 5 do nawet 145 tys. zł. Szacuje się, że 5 tys. zł. dla osoby samotnej, dla małżeństw bez dzieci 10 tys. zł., przy rodzinie z jednym dzieckiem do 25 tys. zł., z dwójką dzieci 40 tys. zł. Kwota ma się podwyższać za każde kolejne dziecko (o 15 tys. zł. wzwyż).

Kiedy ma zostać wprowadzony?

Program ma być wprowadzany stopniowo już od przyszłego roku. W styczniu ruszy nabór wniosków, jednak ich realizacja będzie możliwa dopiero na rok 2023. Jeśli z realizacją bonu będziemy zwlekać, będziemy musieli się liczyć z dodatkowymi opłatami. Wniosek będzie trzeba składać w ZUS.

Społeczny bon mieszkaniowy

Ten bon ma być przyznawany osobom, które nie posiadają własnego mieszkania oraz nie mają odpowiednich dochodów, aby uzyskać kredyt na zakup czy wynajem lokum. Będą przyznawane od 5 do 40 tys. złotych, a ich wysokość zależeć ma od liczby osób w gospodarstwie domowym. Przeznaczyć go będzie można na partycypację w Towarzystwie Budownictwa Społecznego (TBS) lub Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej (SIM).

Rodzinny bon mieszkaniowy

Mogą skorzystać z niego rodziny posiadające co najmniej 3 dzieci lub rodziny, w których są osoby niepełnosprawne. W tym przypadku taki bon może wynieść od 55 do 145 tys. zł., w zależności od liczby dzieci. Będzie go można przeznaczyć na m.in. zakup mieszkania, domu jednorodzinnego lub jego budowę.

Program Nowy Ład

Bon mieszkaniowy z założenia ma na celu wspomóc biedniejszych mieszkańców Polski oraz rodziny wielodzietne w nabyciu własnego lokum. Daje również możliwość singlom w przeprowadzce na swoje oraz osobom bez zdolności kredytowej, choć nie da się ukryć, że jednak bardziej wspiera rodziny już posiadające dzieci.

Zdjęcie główne: Vidal Balielo Jr./pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Miejsce pod schodami – pomysły na aranżacje
Miejsce pod schodami – pomysły na aranżacje
Urządzasz dom i szukasz pomysłów na funkcjonalne wykorzystanie różnych przestrzeni? Zobacz, jak sprytnie możesz wykorzystać miejsce pod schodami.
Lamele ścienne – aranżacyjny hit 2023. 7 pomysłów na lamele w salonie i sypialni
Lamele ścienne – aranżacyjny hit 2023. 7 pomysłów na lamele w salonie i sypialni
Podpowiadamy, jak wykorzystać lamele w sypialni oraz salonie!
Duńskie wzornictwo — dlaczego zachwyca?
Duńskie wzornictwo — dlaczego zachwyca?
Duńskie wnętrza zachwycają swoim wyglądem. Zobacz czym się wyróżnia taka aranżacja.
Ostatnie wpisy