Kontrola budowy – kiedy jest obowiązkowa?
Budowa i remont

Kontrola budowy – kiedy jest obowiązkowa?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wszyscy inwestorzy obawiają się, że będą musieli zmierzyć się z tak zwaną kontrolą budowy, która przeprowadzana jest przez nadzór budowlany. Prawda jest jednak taka, że niezapowiedziane kontrole budowy są przeprowadzana bardzo rzadko. Kiedy jednak może dojść do takiej kontroli?

Kiedy kontrola budowy jest obowiązkowa?

W przypadku, gdy inwestycja wymaga zdobycia tak zwanego pozwolenia na użytkowanie, inwestor nie jest w stanie uniknąć wizyty pracowników z nadzoru budowlanego, gdyż właśnie w takich wypadkach kontrola budowy jest po prostu obowiązkowa. Kiedy konieczne jest uzyskanie pozwolenie na użytkowanie mieszkalnego budynku jednorodzinnego? Jest tak wtedy, gdy chcesz zalegalizować samowolnie wybudowany obiekt, czy też inwestor zamierza zamieszkać w domu, który nie został w pełni wykończony.

Jednak mało kto wie, że to sam inwestor zobowiązany jest do wezwania urzędników do przeprowadzenia kontroli budowy. W związku z tym składanie stosownego pisma w tej sprawie jest po prostu zbędne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to sam wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie stanowi już wezwanie odpowiedniego nadzoru budowlanego. Będzie on zobowiązany do przeprowadzenia kontroli nie później niż 21 dni po doręczeniu mu wezwania.

Organ musi powiadomić inwestora o dokładnym terminie kontroli w ciągu tygodnia od otrzymania wezwania. Z samej kontroli jest sporządzany stosowny protokół oraz decyzja zezwalająca na wykorzystywanie obiektu.

Co zostanie sprawdzone w trakcie obowiązkowej kontroli?

Będzie to przede wszystkim dokładne sprawdzenie zgodności budowlanego obiektu z projektem zagospodarowania terenu, czy też działki. Co więcej, pod lupę zostanie również wzięty plan architektoniczno-budowlany. W jakim zakresie?

  • Jakość wykonania wszystkich nośnych elementów układu konstrukcyjnego, które są widoczne.
  • Wszelkie charakterystyczne parametry techniczne, takie jak wysokości, kubatury, powierzchnie zabudowy, szerokości, długości oraz liczby kondygnacji.
  • Geometria dachu.
  • Elementy wyposażenia instalacyjno-budowlanego, których zadaniem jest umożliwienie użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
  • Wykonanie urządzeń budowlanych.
  • Zapewnienie warunków, zgodnie z którymi z budynku mogą korzystać osoby starsze oraz niepełnosprawne.
budowa dachu
Image by Capri23auto from Pixabay

Co się stanie, jeśli kontrola budowy wykaże pewne nieprawidłowości?

W przypadku, gdy nadzór budowlany dowiedzie, że inwestor wprowadził bardzo istotne zmiany w danym projekcie bez koniecznych formalności, zostanie wszczęte tak zwane postępowanie naprawcze. Na samym początku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego będzie odpowiedzialny za wydanie postanowienia, którego celem będzie wstrzymanie wykonywania robót budowlanych, które znacznie odbiegają od warunków oraz ustaleń, jakie zostały jasno określone w wydanym projekcie budowlanym, czy też pozwoleniu na budowę.

Co więcej, w dokumencie tym zostaną również zawarte informacje odnośnie do zabezpieczeń, których celem będzie ochronienie robót, jakie zostały wykonane do tego momentu. Nadzór ma także prawo zażądać przedstawienia inwentaryzacji robót budowlanych, jakie zostały przeprowadzone w terminie miesiąca od dnia wydania postanowienia. 

W większości wypadków postępowania naprawcze kończy się decyzją, której skutkiem jest obowiązek stworzenia, a także przedstawienia zupełnie nowego, tak zwanego budowlanego projektu zamiennego. Muszą w nim zostać zawarte wszelkie zmiany, jakie wyniknęły z przeprowadzonych już robót budowlanych, a także te, jakie muszą zostać wykonane, aby doprowadzić budynek do takiego stanu, który jest zgodny z prawem.

Po wydaniu takiej decyzji nadzór sprawdzi, czy obowiązki te zostały wykonane, a także wyda ostateczną decyzję odnośnie do zatwierdzenia projektu budowlanego. Jeśli jednak zezwolenia nie będzie, organ nadzoru budowlanego nakaże zaprzestanie prac budowlanych oraz rozbiórkę obiektu lub doprowadzenie go do poprzedniego stanu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zrobić drewnianą donicę?
Jak zrobić drewnianą donicę?
Marzy Ci się piękna drewniana donica? Wykonanie skrzynki na kwiaty nie jest skomplikowane. Zrób ją razem z nami!
Jak urządzić pokój gościnny?
Jak urządzić pokój gościnny?
Aranżacja domu czy mieszkania dobiega końca, ale został jeszcze pokój gościnny. Zastanawiasz się, jak go urządzić? Wykorzystaj nasze wskazówki, a z pewnością nie pożałujesz!
Jak przygotować dom na przybycie czworonoga?
Jak przygotować dom na przybycie czworonoga?
Jak przygotować się na przyjęcie w domu nowego członka rodziny? Podpowiadamy, co zrobić przed pojawieniem się w Twoim życiu psa.
Ostatnie wpisy