Skrępowanie i zakłopotania w trakcie eleganckich imprez to nie rzadkie uczucie pojawiające się na widok liczby sztućców znajdujących się po obu stronach talerza. Dlatego, aby nie popełnić faux pa, warto wiedzieć do czego służy dany sztuciec oraz w jakiej kolejności po nie sięgać.
To ile znajdziemy przy naszym stoliku sztućców w trakcie wytwornej kolacji, zależy głównie od tego, jakie menu zostało na nią zaplanowane. Przykładowo, jeśli w planie jest podanie dwóch przystawek, można mieć pewność, że na stole znajdziemy dedykowane do nich dwa komplety sztućców. Podobnie jest z ilością pierwszych dań, dań głównych i deserów.
Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw wyjaśnić, że sztućce układane są na stole wedle kolejności podawanych dań. Wobec tego w pierwszej kolejności powinno sięgać się po komplet sztućców najbardziej oddalonych od talerza i sukcesywnie wymieniać je wraz z kolejnymi podawanymi przez kelnera daniami. Dzięki temu wraz z upływem czasu ilość sztućców na stole zacznie sukcesywnie się zmniejszać, aż przy ostatnim daniu pozostaniemy z ostatnim kompletem dedykowanym najczęściej do ciepłych potraw.
Wiemy więc już jak posługiwać się sztućcami w sytuacji, kiedy na stole znajduje się ich więcej niż jeden komplet. Jednak co w sytuacji, kiedy to my jesteśmy organizatorami imprezy i chcemy ułożyć sztućce wedle zasad savoir – vivre?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że noże i łyżki powinny być układane po prawej stronie talerza, zgodnie z kolejnością podawania dań, natomiast widelce po lewej stronie. Sztućce przeznaczone do deseru układa się najczęściej nad talerzem, stosując tę samą zasadę dotycząca kolejności serwowanych posiłków.
Mogłoby się wydawać, że ilość sztućców na stole to wynik troski o to, aby osadzone na nich pozostałości poprzednich dań nie zaburzały smaku tych nowo podanych. Nic bardziej mylnego. W praktyce ilość ułożonych sztućców wynika z tego, że każdy z nich przeznaczony jest do spożywania innych posiłków. Nie istnieje bowiem coś takiego jak jedna uniwersalna łyżka do zupy. Inną łyżką spożywa się bowiem zupy z kawałkami warzyw, a inną te o kremowej konsystencji. W pierwszym przypadku łyżka ma podłużny kształt, natomiast w drugim cechuje się okrągłym czerpakiem. Podobnie jest z widelcami i nożami – każdy z nich dobierany jest do rodzaju podawanego posiłku.
Ostatnią kwestią, która trapi osoby uczestniczące w eleganckich kolacjach jest to, co zrobić ze sztućcami w momencie, kiedy skończyliśmy już posiłek lub nie chcemy go kontynuować. W takiej sytuacji należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie odkładać sztućców bezpośrednio na stół. Takie zachowanie nie tylko może doprowadzić do zabrudzenia obrusu, ale może być także odebrane jako nieeleganckie. Poza tym układ sztućców w trakcie lub po skończeniu posiłku, to swoistego rodzaju kod dla kelnera, który ułatwia mu obsługę gości.
Wobec tego, kiedy chcemy zrobić sobie przerwę w posiłku, sztućce należy odłożyć na talerz tak, aby ich trzonki wystawały poza talerz, a czubki stykały się na górnej części talerze, tworząc tym samym kształt odwróconej litery V.
Kiedy jesteśmy gotowi na podanie drugiego dania, sztućce należy ułożyć na talerzu na krzyż. Natomiast jeśli nie chcemy w ogóle kontynuować posiłku, sztućce powinny zostać ułożone na talerzu na jego środku, pionowo, jeden obok drugiego. Za pomocą sztućców można także okazać to, czy posiłek nam smakował, czy też nie. W pierwszym przypadku takim znakiem dla kelnera będzie ułożenie sztućców po skończonym posiłku w poziomy sposób na środku talerza. Natomiast w drugim ułożenie sztućców tak jakbyśmy chcieli zasygnalizować przerwę w jedzeniu, wsuwając nóż między ząbki widelca.
Podsumowując, posługiwanie się w poprawny sposób sztućcami wymaga zapamiętania jednej zasady – należy zawsze w pierwszej kolejności sięgnąć po te sztućce, które są najbardziej oddalone od talerza.