Styl prowansalski pochodzący z nadmorskich miasteczek Lazurowego Wybrzeża południowo-wschodniej Europy stał się wizytówką francuskiego designu. Wspaniale łączy funkcjonalność z ciepłem, przytulnością i komfortem. Wyróżnia się wyjątkową kolorystyką i południowofrancuskim rozmachem. Sprawdź, jak zaprojektować kuchnię w tym stylu.
Wspomniany styl kojarzy się z prostotą i wygodą. Przykuwa uwagę naturalnymi materiałami i ręcznie robionymi przedmiotami. W prowansalskiej kuchni panuje wyjątkowa atmosfera. Tutaj każdy poczuje się jak u siebie. Prowansja stała się symbolem ciepła i komfortu dla projektantów i ich klientów z całego świata.
W styl prowansalski doskonale wpisują się rustykalne elementy. Perfekcyjnie podkreślą charakter wnętrza. Dominuje tutaj jasna paleta barw. Projektując kuchnię, weź pod uwagę takie kolory jak: biały, lawendowy, jasnozielony, piaskowy, jasnoniebieski, szary.
Prowansalski wystrój przywołuje prostotę wiejskiego życia. Zrezygnuj więc z drogich, wyrafinowanych tkanin. Sięgnij po len, bawełnę lub perkal w jednolitych jasnych kolorach albo w kwiatowe wzory. Zwróć uwagę na obrusy, serwetki, ręczniki i zasłony. Deseń na tkaninach jest najczęściej drukowany, ale możesz wyhaftować coś na materiale samodzielnie. Ażurowe serwetki i chusty idealnie pasują do prowansalskiej kuchni. Drewnianą podłogę warto ozdobić pikowanymi dywanikami.
Okna i drzwi warto udekorować zasłonkami w pastelowe wzory kwiatowe lub owocowe. Grube zasłony również wyglądają pięknie, szczególnie w połączeniu z masywnymi meblami i lekkim tiulem. Czasami trudno jest połączyć tak szeroką gamę tekstyliów, pamiętaj jednak, że wcale nie musisz stosować wszystkich elementów jednocześnie.
Wzory kwiatowe pięknie prezentują się na doniczkach (porcelanowych i ceramicznych) i butelkach. Taki motyw ładnie wygląda również na metalowych garnkach i wiaderkach. Lawenda, rozmaryn, róże, a nawet słoneczniki stworzą wyjątkową atmosferę we wnętrzu. Jeśli masz duży parapet kuchenny, postaw na nim pojemniki z bazylią, rozmarynem lub miętą. Zrezygnuj z drzewek figowych, kaktusów i tych roślin, których liście lub kwiaty przyciągają owady albo wydzielają nieprzyjemny zapach.
Jeśli aranżujesz kuchnię w stylu prowansalskim, poszukaj akcesoriów wykonanych z brązu lub miedzi. Dodatkowo możesz powiesić na ścianie bukiety cebuli, czosnku, suszonych kwiatów lub ziół. Na blacie postaw ozdobne butelki z oliwą z oliwek. Na półkach możesz również umieścić słoiki z przyprawami, młynek do pieprzu lub kawy i stare książki kucharskie. Pomyśl też o porcelanowych talerzykach, wazonach i czajnikach. Dekorując wnętrze, postaw na kreatywność!
Aby uzyskać w kuchni styl prowansalski, wcale nie musisz uciekać się od razu do gruntownego remontu. Czasem wystarczą niewielkie elementy dekoracyjne. Dobierz odpowiednie kolory, wyposażenie i wykończenie. Możesz użyć całej palety następujących odcieni: biały, kremowy, piaskowy beż, lawenda, indygo, terakota i pastelowy szary. Najlepiej, jeśli te kolory nie są czyste, ale imitują kurz i blaknięcie na słońcu. W klasycznym stylu prowansalskim nie ma miejsca na ciemne barwy. Wszystkie odcienie błękitu i szarości, którymi mienią się Morze Śródziemne i niebo nad polami lawendy, wyśmienicie prezentują się w prowansalskiej kuchni. Biel wnosi chłód w upalne dni, optycznie powiększa wnętrze i wspaniale kontrastuje z kwiatami.
Suche i świeże zioła wypełniają wnętrze cudownym aromatem. Elementy z kutego żelaza i drewna tworzą piękną, ciepłą i przytulną kuchnię. Ceramiczne i żeliwne akcesoria, drewniane meble, szklane słoiki i naturalne tkaniny świetnie komponują się z prostymi, nowoczesnymi krzesłami i eleganckimi żyrandolami.
W kuchni prowansalskiej wspaniale wyglądają postarzane meble i stylizowane uchwyty. Inspiracją mogą być również rozwiązania stosowane w stylu shabby chic – przetarcia, nierównomiernie nałożona farba, celowe rysy, nieprzetworzony beton. Postaw na naturalne wykończenia, takie jak cegła, drewno, bawełna, kamień, biały tynk. Wnętrze w stylu prowansalskim łączy elegancję z praktycznością.