W aranżacji mieszkania to właśnie detale grają pierwsze skrzypce. Często skupiamy się na meblach czy kolorze ścian, a zapominamy o wykończeniu listwą, cokołem lub płytkami.
Drobne elementy takie jak sposób łączenia podłogi ze ścianą mogą zwrócić uwagę i zepsuć pierwsze wrażenie o całym pokoju. To właśnie wykończenie nadaje ostatecznego tonu i wydobywa charakter wnętrza. Warto się zastanowić nad tym, jakie rozwiązanie zastosować – listwę, cokół, płytki albo jeszcze coś innego.
Warto zabezpieczyć dodatkowym elementem miejsce styku podłogi ze ścianą. Wynika to nie tylko ze względów estetycznych, ale także praktycznych. Podczas mycia podłogi czy przesuwania krzeseł można łatwo ukruszyć kawałek tynku, czy pobrudzić farbę na ścianie, która nie jest wodoodporna. Zakrycie linii łączenia pomaga też zamaskować ewentualne niedociągnięcia.
Listwa maskująca może odwrócić uwagę od nierówno pomalowanej krawędzi czy lekko krzywej podłogi. Nie ma się w tym przypadku co dziwić – idealne wykończenie podłogi jest bardzo trudne i nie każdy specjalista umie sobie z tym poradzić. Nierówności i falowanie tynku, krzywo docięte panele czy kafle to tylko niektóre z możliwych niedociągnięć. Z tego powodu większość osób decyduje się na dodatkowy element między posadzką a ścianą.
Na szczęście mamy wiele rozwiązań, które pomagają w rozwiązaniu takich problemów. Listwy, cokoły czy płytki mogą stanowić także dodatkowy element dekoracyjny. W zależności od pożądanego stylu mogą nadać wnętrzu bardziej eleganckiego charakteru lub stanowić ciekawy akcent kolorystyczny w minimalistycznym mieszkaniu.
W zależności od rodzaju oraz sposobu montażu listwy przypodłogowej może być ona ciekawie wyeksponowana lub niemalże niewidoczna. Wybór listwy będzie zależał przede wszystkim od pożądanego stylu aranżacji pomieszczenia. Dopiero w kolejnym kroku można wybierać sposób wykończenia połączenia podłogi ze ścianą.
Listwa jest zazwyczaj dość niska, około 4-7 centymetrów, dzięki czemu nie rzuca się w oczy. Cokół jest rodzajem listwy przypodłogowej, jednak jest znacznie wyższy. Największą popularnością cieszą się białe cokoły wykonane z dekoracyjnej białej płyty MDF albo twardej, wytrzymałej pianki poliuretanowej. Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest jego uniwersalność.
Biały cokół pasuje zarówno do minimalistycznych wnętrz skandynawskich, jak i do salonu urządzonego w stylu vintage. Wysoki, biały cokół może być także zakończony ozdobnym frezem. Łatwo nada całemu wnętrzu klasy i wytwornej elegancji. Doskonale pasuje także do białych drzwi i podobnych elementów wykończeniowych.
Dla miłośników niestandardowych rozwiązań jest dużo szerszy wybór – zarówno listwy, jak i cokoły mogą być wykonane ze szkła czy stali. Najważniejsze jest to, żeby zabezpieczenie odpowiednio licowało się z pozostałą częścią ściany.
Innym rozwiązaniem są płytki dekoracyjne, które najczęściej wykonane są z terakoty lub ceramiki. Są dostępne w wielu kolorach i fakturach, co pozwala na interesujące urozmaicenie przestrzeni. Oprócz klasycznych listewek przypodłogowych można także zainwestować w bardziej wyszukane dekoracyjne płytki lub cegłę klinkierową. Zależnie od gustu można zrobić niskie wykończenie lub bardziej rzucające się w oczy 25-centymetrowe pasmo.
Mając problem z wyborem odpowiedniego rozwiązania, można skonsultować się z projektantem wnętrz. Z pewnością zwróci on uwagę na styl całego mieszkania oraz doradzi najlepsze rozwiązanie. Może się okazać, że rodzina z dzieckiem, które uczy się chodzić w chodziku, będzie potrzebowała innego rozwiązania, niż osoby mieszkające w starej kamienicy z nierównym tynkiem na ścianach.
Warto odpowiednio wcześniej poszukać inspiracji na blogach, portalach oraz w magazynach poświęconych aranżacji wnętrz. To pomoże lepiej określić nasze oczekiwania i wybrać satysfakcjonujące rozwiązanie.
Wspanialy blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczegolnych postach, Dzieki Ci za to serdeczne, zapraszam takze do siebie…