Małopolski Ogród Sztuki – wyjątkowy budynek w Krakowie
Trendy

Małopolski Ogród Sztuki – wyjątkowy budynek w Krakowie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Małopolski Ogród Sztuki przy ulicy Rajskiej w Krakowie to zjawiskowe, wielofunkcyjne centrum kultury. Ten niezwykły budynek zdobył już dwie prestiżowe nagrody w konkursach architektonicznych. Zobacz, czym się wyróżnia.

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem w 2012 r. Małopolski Ogród Sztuki otrzymał Nagrodę im. prof. Janusza Bogdanowskiego za najlepszy obiekt architektoniczny Krakowa 2012. Nagroda ta premiuje szczególne osiągnięcia w kształtowaniu dzieł architektury krajobrazu. Rok temu, biorąc udział w 7. edycji konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, zdobył I nagrodę w kategorii Architektura Użyteczności Publicznej. 

Małopolski Ogród Sztuki: Funkcja obiektu

Małopolski Ogród Sztuki położony jest w centrum Krakowa, pomiędzy ulicą Rajską a Szujskiego. Autorem projektu jest Krzysztof Ingarden we współpracy z Jackiem Ewy. Jego budowa rozpoczęła się w 2010 r., a do użytku oddano go w 2012. 

Małopolski Ogród Sztuki
Źródło zdjęcia: Inigo Bujedo Aguirre/View Pictures/Universal Images Group/Getty Images)

To wyjątkowe centrum kultury, które łączy w sobie dwie instytucje: Teatr im. Juliusza Słowackiego oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną. Znajduje się w nim nowoczesna mediateka-arteteka, z obszernym zasobem multimedialnych książek i muzyki, teatralna sala widowiskowa i studio, a także sala koncertowa, konferencyjna i bankietowo-wystawowa.

Małopolski Ogród Sztuki: Wyjątkowy obiekt architektoniczny 

Ten nowoczesny budynek wprowadził ład do starych podwórek pełnych zniszczonych budynków przy ul. Rajskiej i Szujskiego. Za punkt wyjścia projektu obrano wielofunkcyjną salę, która wpisana została w obrys XIX-wiecznej hali ujeżdżalni koni. 

Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie
Źródło zdjęcia: Inigo Bujedo Aguirre/View Pictures/Universal Images Group/Getty Images)

Architektom MOS przyświecała idea projektowania kontekstowego, zgodnie z którym indywidualna, nowoczesna forma obiektu miała wkomponować się w historyczny charakter miejsca, w którym powstaje. Kształt budynku oraz ażurowa elewacja nawiązują do geometrii dachów i materiałów sąsiednich obiektów, przez co obiekt wpisuje się w skalę i swoistość otoczenia. Jednocześnie wprowadza porządek i przeobraża miejsce w wyjątkowo atrakcyjny punkt spotkań i wydarzeń kulturalnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*