Ceramiczna, szklana, a może z kamienia? Na podłodze, na ścianie, we wnęce? Podpowiadamy, jak najlepiej zaprojektować mozaikę w łazience, by całe pomieszczenie prezentowało się efektownie i stylowo.
Łazienka to miejsce, które musi być przede wszystkim praktyczne, ale też nie można zapominać o estetyce. Spędzamy tu stosunkowo dużo czasu, więc powinien panować w niej przyjemny klimat. Aranżacja łazienki wymaga dobrej organizacji – często trzeba pomieścić wiele elementów na dosłownie kilku metrach kwadratowych.
Zatem jeśli nie mamy miejsca na wyszukane dekoracje, znajdźmy po prostu inne rozwiązane. Już w kilka chwil możemy odmienić swoje wnętrze, zarówno jeśli chodzi o podłogę, jak i ściany. W jaki sposób? Układając na nich klasyczne płytki albo idąc o krok dalej i decydując się na… mozaikę w łazience. To małe kwadraciki (najczęściej) o boku liczącym od 1 do 5 centymetrów, które są ze sobą połączone, dzięki czemu nie ma potrzeby mozolnego przyklejania każdego elementu.
Mozaika jest bardzo efektowna, a przy tym uniwersalna – sprawdzi się i w małej, i w dużej łazience, daje niezwykle szerokie możliwości aranżacyjne. Dodatkowo mozaikę w łazience można wykorzystać w pomieszczeniach urządzonych w różnym stylu – zarówno nowoczesnym, jak i klasycznym, glamour czy industrialnym. Za każdym razem da ciekawy efekt.
Jak już wspomnieliśmy, mozaiką można pokryć zarówno ściany, jak i podłogę łazienki. Dodatkowo też wykorzystuje się ją do zabudowy wanny, systemu podtynkowego, ściany brodzika, blatu umywalkowego, półki na ręczniki czy przybory toaletowe, ozdobnych listew, zamiast dekoru czy też jako stylową ramę lustra.
Doskonale sprawdzą się też wszędzie tam, gdzie występują krzywizny, łuki czy kolumny albo inne nietypowe łączenia i powierzchnie.
Przy jej pomocy można w prosty sposób wydzielić strefy w łazience albo optycznie powiększyć wnętrze (uwaga: pomniejszyć także – szczególnie gdy pokryjemy nią wszystkie ściany wraz z podłogą). Jeśli zaś mamy niewielką łazienkę, wówczas najlepiej sprawdzą się jasne połączenia kolorystyczne (z przewagą bieli) oraz lustra. Trzeba też uważać na intensywne odcienie i natłok kontrastów (szczególnie wielu elementów czarno-białych), gdyż po pewnym czasie możemy czuć się nimi nieco przytłoczeni.
Mozaika w łazience może być wykonana z różnych materiałów. Każdy z nich ma nieco inne właściwości. W przypadku niektórych trzeba o nie jeszcze specjalnie dbać.
Przykładowo mozaika szklana może być błyszcząca albo matowa, a nawet z brokatem, lustrzana, w kolorze czy dowolnym wzorze. Jej atutami jest to, że prezentuje się niezwykle efektownie, a przy tym zupełnie nie nasiąka – jest też wykorzystywana do wykładania basenów czy fontann. Sprawdzi się zatem między innymi do ozdoby wanny (szczególnie okrągłej), ściany prysznica, wyłożenia ramy wokół lustra czy półki, ale już na podłodze niekoniecznie – z uwagi na możliwość zarysowania. Warto przy układaniu mozaiki szklanej w łazience zadbać również o jej odpowiednie oświetlenie, by wydobyć z niej cały urok oraz ten wyjątkowy przestrzenny kształt.
Do równie popularnych rodzajów zaliczamy mozaikę ceramiczną, która często wchodzi w zestaw płytek , co pozwala nam stworzyć spójną aranżację. Tego typu mozaika w łazience jest wytrzymała i łatwa w konserwacji, jednak charakteryzuje się większą nasiąkliwością, więc od czasu do czasu potrzebuje silniejszego wyszorowania, by pozbyć się zanieczyszczeń z każdego zakamarka. Warto ułożyć ją przede wszystkim we wnękach czy na półkach.
Na rynku można również spotkać mozaikę do łazienki metalową, drewnianą, z macicy perłowej, a nawet z kamieni półszlachetnych, jednak tutaj trzeba pamiętać o odpowiedniej impregnacji i miejscu ułożenia, z dala od bezpośredniego działania wilgoci – ściana brodzika automatycznie odpada.