RoślinyWewnątrz

Jak wprowadzić energooszczędność w domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeśli zależy Ci na stworzeniu gospodarstwa domowego, które będzie w pełni przyjazne środowisku, to warto zacząć od energooszczędnych rozwiązań. Dowiedz się, jakie sprzęty oraz różnego rodzaju nowinki technologiczne warto wprowadzić w swoim domu, aby zacząć oszczędzać energię elektryczną. 

Energooszczędne żarówki

Pierwszym krokiem do wprowadzenia energooszczędnych rozwiązań do swojego domu jest wymiana tradycyjnych żarówek na te energooszczędne, czyli żarówki LED. Warto pamiętać, że żarówki te pochłaniają nawet 75% energii niż klasyczne modele oraz są o wiele bardziej wytrzymałe. Oznacza to, że nie będziesz musiał wymieniać żarówek tak często, a rachunki za światło będą znacznie niższe. Ponadto żarówki ledowe mają wiele więcej zalet. Są one bardziej estetyczne, możesz tworzyć z nich nowoczesne instalacje świetlne oraz pozwalają Ci na wybór oświetlenia o dowolnej barwie, temperaturze o intensywności.

Inteligentny termostat

Spora część energii zużywanej w domu przeznaczana jest na ogrzewanie lub ochładzanie domu. Jeśli więc chcesz nieco zaoszczędzić na obu tych procesach, to warto zdecydować się na inteligentny termostat. Takie urządzenie pozwala na kontrolowanie temperatury w domu, dzięki czemu nie będziesz niepotrzebnie zużywać dodatkowej energii. Możesz bowiem zaprogramować termostat w taki sposób, aby uwzględniał on Twoją codzienną rutynę. Dzięki temu ogrzewanie lub klimatyzacja są wyłączane, kiedy nie ma Cię w domu. Włączane są zaś niedługo przed Twoim powrotem, dzięki czemu możesz cieszyć się nie tylko niższymi rachunkami za prąd i ogrzewanie, ale także  idealną temperaturą po przekroczeniu progu swojego domu. Aby jeszcze bardziej poprawić jakość ogrzewanie w swoim domu, możesz zdecydować się także na zainstalowanie urządzeń takich jak podgrzewacze wody.

Oznaczenia klas energetycznych urządzeń elektrycznych

Aby realizować w swoim domu założenia energooszczędności, należy także zwracać uwagę na oznaczenie klas energetycznych na wszystkich urządzeniach elektrycznych. Dzięki temu unikniesz zakupu sprzętów, które będą zużywały ogromne ilości energii. Klasa energetyczna to informacja o tym, jak dany produkt prezentuje się na tle średniej dla danej klasy, którą to określają unijne dyrektywy. Najwyższa klasa to A+++ i to właśnie urządzenia tej klasy są najbardziej pożądane. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Kanapa skórzana czy klasyczna sofa – którą wybrać do salonu?
Poprzedni artykuł
Jak dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza?
Następny artykuł
Aleksandra Michaliszyn
Na co dzień studentka public relations, w wolnych chwilach fanka DIY oraz miłośniczka sportu. Ceni sobie unikatowość i ciekawe rozwiązanie, szczególnie w zakresie aranżacji wnętrz.
Może Cię zainteresować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *