Artykuł sponsorowany
Na jakość wody wpływa kilka czynników. Między innymi substancje służące do jej uzdatniania oraz stan instalacji wodociągowej. Jest jednak sposób, dzięki któremu sprawisz, że kranówka będzie dużo lepsza.
Woda z kranu jest zdatna do picia, ale niekiedy jej zapach sprawia, że rezygnujemy z jej spożywania bez uprzedniego przegotowania. Picie kranówki jest sposobem nie tylko na oszczędność pieniędzy, ale też redukcję plastikowych opakowań w domu. Dlatego warto zadbać o to, aby poprawić jej jakość. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych rozwiązań, które możesz wprowadzić w swoim domu.
Filtrowanie wody to najlepszy sposób na to, aby cieszyć się jej dobrym smakiem oraz lepszą jakością. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż na kranie tzw. filtrów nakranowych. Ich montaż jest niezwykle prosty i możesz wykonać go samodzielnie. Wystarczy, że odkręcisz końcówkę kranu i zamontujesz na niej filtr do wody z wymiennym wkładem. Sklepy oferują duży wybór, więc nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem idealnej końcówki do Twojego kranu.
Jest to bardziej zaawansowane rozwiązanie niż filtry nakranowe. Polega ona na tym, że membrana osmotyczna pod ciśnieniem oczyszcza wodę w niemal 90% ze szkodliwych związków oraz bakterii i uzupełniając ją m.in. o jony magnezu czy wapnia. Wymaga ona jednak podłączenia do instalacji specjalnego urządzenia.
Prosty i niedrogi sposób na polepszenie jakości wody z kranu. Posiadają one filtr do wody z wkładem, który należy regularnie wymieniać (zaleca się robić to raz na 1-2 miesiące, w zależności od tego, jak twarda jest woda). Ich zaletą jest to, że oprócz oczyszczania wody, zajmują mało miejsca i są bardzo proste w obsłudze.
Wygodne rozwiązanie niemal w każdej sytuacji. Zamontowany w nich filtr węglowy oczyszcza wodę z niezdrowych składników. To świetna opcja dla osób, które nie chcą od razu inwestować w inne systemy filtrujące. Dzięki butelkom zaoszczędzić na zakupie wody np. w podróży. Będziesz mógł też cieszyć się jej dobrą jakością, używając butelkę w biurze, gdzie nie zawsze montowane są filtry. Co ciekawe, mają one też różną pojemność – w sklepach znajdziesz modele na 0,3 l oraz nawet na 1l.
Często w kranach płynie twarda woda. Rozpoznasz ją po pojawianiu się w zlewie oraz na naczyniach brzydkich zacieków. Może to spowodować szybsze zużywanie się sprzętu i konieczność wymiany instalacji. Działanie zmiękczacza opiera się na redukcji jonów wapnia i magnezu, które zastępują neutralne jony sodu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie musisz wymieniać tu żadnych filtrów.
Montaż filtrów do wody sprawi, że woda będzie zmiękczona i nie przyczyni się do uszkodzenia np. zlewozmywaka. Jeżeli używasz kranówki do przygotowywania potraw lub gorących napojów, instalując filtry lub korzystając z dzbanków, zauważysz, że poprawi się smak dań, herbat czy kaw.
Akcesoria oraz urządzenia do filtrowania wody sprawiają również, że woda kranowa jest pozbawiona wszelkich nieprzyjemnych zapachów.
Najważniejszą zaletą filtrowania jest zaoszczędzenie na zakupie wody butelkowanej. Dzięki temu rozwiązaniu przyczyniasz się również do ochrony środowiska. Pamiętaj jednak, że aby rozwiązanie to faktycznie przynosiło efekty, powinieneś regularnie wymieniać filtry w butelkach, dzbankach oraz filtrach. Wybieraj asortyment sprawdzonych i renomowanych producentów, a w wyborze nie kieruj się wyłącznie ceną – tanie filtry czy wkłady mogą nie spełniać swoich funkcji.