Wybór kołdry i pościeli – czym warto się kierować?
SypialniaWnętrza

Wybór kołdry i pościeli – czym warto się kierować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wybór idealnej kołdry może być niezwykle trudnym i denerwującym zadaniem. Nikt nie lubi marznąć, pocić się podczas snu lub doświadczać tego nieprzyjemnego uczucia, kiedy pościel klei się do ciała. Ale kiedy znajdziesz już tę, która jest „właściwa”, może ona znacząco wpłynąć na jakość Twojego snu. Warto więc poświęcić trochę czasu na zastanowienie się, która kołdra jest dla Ciebie odpowiednia.

Wypełnienie

Kołdry wykonywane są zazwyczaj z jednym z dwóch rodzajów wypełnienia: naturalnym (puch, jedwab, bambus, wełna) lub syntetycznym.

Puch występuje w różnych kolorach i może różnić się jakością w zależności od takich czynników jak dojrzałość i gatunek ptaka. Kołdry są zwykle wypełnione kaczym lub gęsim puchem. Ogólnie rzecz biorąc, puch kaczy jest chłodniejszy i lżejszy, podczas gdy puch gęsi, charakteryzuje większy rozmiar, jest cieplejszy i bardziej izolujący.

Kołdry wypełnione jedwabiem i bambusem są w 100% hipoalergiczne, co czyni je idealnymi dla osób z wrażliwą skórą i alergiami. Te naturalne włókna są doskonałymi izolatorami i świetnie odprowadzają wilgoć, aby zapewnić śpiącym chłód i suchość..

Wełniane wypełnienie może odprowadzać wilgoć do jednej trzeciej swojej wagi! Pomaga to utrzymać świeże, suche środowisko. Wełna jest również uważana za zrównoważoną tkaninę, ponieważ pochodzi z przyjaznego dla zwierząt, odnawialnego zasobu. Nieco cięższa i gęstsza wełna stanowi dobrą opcję jako kołdra całoroczna.

Wreszcie są też syntetyczne wypełnienia, które emulują puch, jak mikrożel. Jest wykonany w 100% z poliestru, dzięki czemu jest hipoalergiczny i łatwy w pielęgnacji. Dla tych, którzy szukają niedrogiej opcji w doskonałej cenie, kołdra mikrożelowa może być właśnie tym. Warto jednak zauważyć, że aby zrównać ciepło kołdry puchowej, kołdra mikrożelowa wymaga mniej więcej trzykrotnie większej ilości wypełnienia. Kołdry syntetyczne mogą więc być nieco cięższe.

Objętość wypełnienia

Dzięki wyższej jakości puchowi możesz osiągnąć lepsze efekty przy mniejszym wypełnieniu. Wszystko zależy od tego, ile miejsca zapełni puch, a nie od tego, ile go tam jest. Na przykład, 30 g luksusowego puchu gęsiego może wypełnić więcej miejsca niż 30 g puchu kaczego niższej jakości, dzięki czemu takie wypełnienie może zatrzymać więcej powietrza w kołdrze i stworzyć więcej ciepła bez potrzeby dodatkowego wypełnienia.

Jeśli kupujesz kołdrę dla dziecka pamiętaj, że dzieci mają tendencję do spania w cieplejszym środowisku, więc potrzebują lżejszej, ocieplającej kołdry.

Poszycie

Poszycie ocenia się zazwyczaj na podstawie liczby wątków. Wyższa liczba nici nie sprawia, że ​​materiał jest bardziej odporny na puch. To powiedziawszy należy dodać, że im wyższa liczba nici, tym bardziej miękka i lżejsza będzie tkanina zewnętrzna. Pozwala to na większą izolację od wypełnienia puchowego i gładsze odczucie w dotyku.

Poszycie może być również wykonane z alternatywnych włókien, takich jak bambus. Bambusowa pościel zapewnia doskonałe właściwości regulujące temperaturę, dzięki czemu jest dobrym wyborem dla tych, którzy lubią ciepło.

Konstrukcja

Istnieje kilka różnych metod szycia i konstruowania kołder. Jedna z najlepszych i najbardziej popularnych nazywa się przegrodową. Zasadniczo polega to na tym, że zszywa się kołdrę w ten sposób, by powstały równej odległości przegrody. Przegrody te zapewniają przestrzeń dla puchu i pozostają równomiernie rozmieszczone. Dzięki takiemu działaniu możemy być pewni, że wypełnienie nie będzie przemieszczało się podczas ruchu i nie będą powstawać przepuszczalne miejsca.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Styl skandynawski i jego najważniejsze wyróżniki
Styl skandynawski i jego najważniejsze wyróżniki
Dowiedz się więcej o stylu skandynawskim i przeczytaj, co go cechuje. Przedstawiamy najczęściej wykorzystywane kolory i ciekawe dodatki.
Jak prawidłowo pozbyć się starych urządzeń AGD i RTV – przewodnik po ekologicznej utylizacji
Jak prawidłowo pozbyć się starych urządzeń AGD i RTV – przewodnik po ekologicznej utylizacji
Dowiedz się, jak ekologicznie i bezpiecznie pozbyć się starych urządzeń AGD i RTV. Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak prawidłowo zutylizować stare sprzęty.
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – ile kosztuje?
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – ile kosztuje?
Wynajęcie mieszkania to korzystny sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy.
Ostatnie wpisy