Baterie wannowe wolnostojące – wszystko, co musisz wiedzieć
ŁazienkaWnętrza

Baterie wannowe wolnostojące – wszystko, co musisz wiedzieć

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wolnostojące baterie wannowe powracają w najmodniejszych aranżacjach. Do niedawna uważane były za zbędny luksus, niepraktyczny i zajmujący miejsce. Obecnie jednak baterie podłogowe, dostępne w wyjątkowych odsłonach, cieszą się coraz większą popularnością. Przeczytaj o tym, co warto wiedzieć przed wyborem takiej baterii.

Przed laty uznane za mało funkcjonalne i zajmujące przestrzeń ustąpiły miejsca bateriom do zabudowy. Obecnie wolnostojąca wanna z baterią podłogową na nowo staje się pożądanym obiektem, synonimem luksusu i wyszukanego smaku. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto zapoznać się z kilkoma istotnymi aspektami.

Baterie wannowe wolnostojące – niezbędna przestrzeń

Wygląd i design baterii wannowych wolnostojących zdążył się zmienić i znacznie urozmaicić. Nadal jednak trzeba się liczyć z faktem, że ten rodzaj baterii zajmuje więcej miejsca niż baterie do zabudowy. Zatem dla wolnostojącej wanny z baterią podłogową konieczne jest posiadanie nieco większej przestrzeni w łazience. Stąd też ich zastosowanie zaleca się w dużych, przestronnych łazienkach. Oczywiście możemy spróbować wkomponować je także w łazienkę mniejszych rozmiarów, nadal jednak miejmy na uwadze, że pewne określone minimum miejsca dla takiego rozwiązania będzie konieczne. 

Baterie wannowe wolnostojące – koszty i montaż

Kolejną kwestią, z którą trzeba się liczyć przy wyborze baterii wannowej wolnostojącej, jest wyższy koszt zakupu niż w przypadku baterii do zabudowy. Ceny tego rodzaju baterii rozpoczynają się od około 1000 zł, a sięgnąć mogą nawet do kilkunastu tysięcy, w zależności od modelu. 

Rozważając zakup baterii wannowej wolnostojącej, powinniśmy dokładnie przemyśleć kwestię montażu. Jej położenie musi być dobrze skomponowane z wanną, tak aby zapewnić użytkownikowi wygodny dostęp do baterii, a także odpowiednią odległość strumienia wody od ścianki wanny. Montaż baterii podłogowych zaleca się w sytuacji, kiedy rury odprowadzające wodę kończą się poniżej poziomu górnego brzegu wanny – wówczas łatwo połączyć je z baterią przy pomocy elastycznych wężyków.

Na montaż baterii wannowej wolnostojącej możemy zdecydować się przy gruntownym remoncie łazienki, ponieważ jej instalacja wymaga wmontowania w posadzkę i dokładnego uszczelnienia. Szczelność takiej baterii to bardzo istotna kwestia z racji tego, że bateria podłogowa znajduje się na posadzce, przecieki mogłyby spowodować ogromne szkody. Kolejną ważną kwestią podczas montażu baterii wolnostojącej jest zachowanie otworów rewizyjnych, które umożliwią dostęp do elementów montażowych w razie awarii.

Baterie wannowe wolnostojące – jaki model do jakiej łazienki?

W tym punkcie chodzi nie tylko o estetykę, ale i funkcjonalność. Baterie podłogowe – poza tym, że rzeczywiście prezentują się wyjątkowo efektownie – mogą być również rozwiązaniem funkcjonalnym i satysfakcjonującym. Wysokość baterii podłogowej należy odpowiednio dopasować do wielkości wanny. Na rynku dostępne są baterie o standardowej wysokości 94 cm, które zestawić można z niemal każdym modelem wanny wolnostojącej różnych producentów. 

Obecnie rynek oferuje różnorodne odsłony baterii wannowych wolnostojących. Dostępne są zarówno te stylizowane na starodawne, ozdobne modele, jak i nowoczesne, proste i smukłe baterie, które doskonale wpiszą się w nowoczesną minimalistyczną łazienkę. Mamy również szeroki wybór kolorów – od tradycyjnych chromowanych, srebrnych baterii przez miedziane, złote po czarne, grafitowe i białe modele.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*