Budowa i remont

Jak zadbać o odpowiednie ocieplenie naszego domu?

Jak zadbać o odpowiednie ocieplenie naszego domu?
Image by Michal Jarmoluk from Pixabay

Odpowiednie ocieplenie domu to niezwykle istotna kwestia. Brak prawidłowo wykonanej izolacji termicznej budynku skutkuje bowiem wyższymi kosztami związanymi z ogrzewaniem, a także powstawaniem wilgoci oraz w najgorszym przypadku wykwitów pleśni i grzybów na ścianach. Chcąc zadbać o odpowiednie ocieplenie naszego budynku do wyboru mamy różne materiały, jednak który z nich sprawdzi się najlepiej w tej roli? O tym poniżej.

Gdzie ucieka ciepło z naszego domu

Dach, podłoga, otwory okienne i drzwiowe czy ściany, wszystkie te miejsca powodują, że ciepło zaczyna uciekać z naszego domu. To wiąże się z wyższymi opłatami za ogrzewanie, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera. Według wielu badań najbardziej newralgicznymi miejscami w budynkach, przez które ucieka najwięcej ciepła z mieszkań, są dachy oraz ściany. Brak ich ocieplenia lub niepoprawne jego wykonanie generuje straty ciepła na poziomie nawet do 30%, dlatego tak ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie.

Czy styropian jest dobrym materiałem do izolacji termicznej?

Słysząc o ocieplaniu budynków, większość z nas ma przed oczami połacie styropianu, które układane są na ścianach. Nic w tym dziwnego. Materiał ten jest bowiem wykorzystywany w tym celu w budownictwie od lat przede wszystkim ze względu na swoją niską cenę i niski współczynnik przenikania ciepła. Nie oznacza to jednak, że jest to najlepsze rozwiązanie.

Poza tym, że pozwala on na wykonanie docieplenia budynków szybko i tanio, nie ma on więcej zalet. Styropian, nawet ten najlepszy po około 8 latach od jego zamontowania na ścianach zaczyna ulegać procesowi utleniania, co przekłada się na jego gorsze parametry izolacyjne. Dodatkowo materiał ten nie oddycha, co w efekcie może skutkować zawilgoceniem przestrzeni między warstwą styropianu a ścianą. Zebrana w ten sposób para wodna zaczyna się wtedy skraplać, powodując powstawanie wykwitów pleśni, która nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także jest niebezpieczna dla zdrowia domowników.

Jak zadbać o odpowiednie ocieplenie naszego domu?
Image by Alina Kuptsova from Pixabay

Wełna mineralna i wata szklana jako ocieplenie budynków

Znacznie lepszym wyborem od opisanego powyżej styropianu jest wykonanie ocieplenia budynków z wykorzystaniem wełny mineralnej lub wełny szklanej. Materiały te są również tanie i proste w montażu, a co więcej odznaczają się właściwościami hydrofobowymi. Dzięki temu izolowane powierzchnie mogą oddychać.

Dodatkową zaletą tych materiałów jest także to, że mogą być stosowane do wykonania ocieplenia wszystkich elementów w budynku, nie tylko ścian, ale także stropów, podłóg czy dachów. Należy jednak pamiętać, aby dobrać odpowiednią gęstość wełny mineralnej do danej powierzchni tak, aby nie uległa ona zbyt szybko zniszczeniu i zachowała swoje parametry na jak najdłuższy czas.

Pianka poliuretanowa – nowoczesne ocieplanie poddaszy i nie tylko

W ostatnich latach na ogromnej popularności zaczęło zyskiwać innowacyjne rozwiązanie ociepleniowe, jakim jest pianka poliuretanowa. Jej zaletą jest fakt, że po nałożeniu na powierzchnię objętość pianki wzrasta kilkukrotnie, wypełniając wszelkie szczeliny. Dzięki temu izoluje termicznie wszystkie, nawet najbardziej trudno dostępne miejsca. Dodatkowo cechuje się ona także bardzo niską przepuszczalnością ciepła oraz wilgoci. Pianka poliuretanowa najczęściej polecana jest do wykonywania termoizolacji poddaszy, dachów i przegród w stelażach ścian.

Szybki sposób na zatrzymania ciepła w domu

Osoby, które mogą sobie pozwolić na wykonanie termoizolacji, mogą spróbować polepszyć parametr przepuszczalności budynków za pomocą szybkich sposobów, które doraźnie pozwolą zmniejszyć ilość uciekającego ciepła z budynku. Jednym z nich jest uszczelnienie okien i otworów drzwiowych, prowadzących na zewnątrz, na nieogrzewane poddasze czy do piwnic. To rozwiązanie pozwoli zminimalizować straty ciepła od 10 do nawet 20%, co przełoży się znacznie na mniejsze koszty związane z ogrzewaniem budynku, zwłaszcza w trakcie mroźnych zim.

Przegląd najciekawszych pomysłów na wykończenie łazienki
Poprzedni artykuł
Jak sprawić, by w naszym domu było więcej światła?
Następny artykuł
Izabela Łuba
Związana z branżą marketingu internetowego od wielu lat. Pasjonatka zagadnień technicznych oraz budowlanych. Uwielbia zmieniać swoje wnętrza i nowo je aranżować, dlatego na bieżąco jest z nowymi trendami w tej branży. Czas wolny spędza na pielęgnacji roślin oraz spacerach po mazurskich zakamarkach ze swoim wiernym towarzyszem - psem.
Może Cię zainteresować

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *