Zastanawiasz się na czym polega umowa użyczenia lokalu i z jakimi obowiązkami dla stron się wiąże? Sprawdź, jak prawidłowo skonstruować umowę aby korzystać z mieszkania czy działki właściwie za darmo!
Umowa użyczenia lokalu jest dokumentem dla użyczającego i biorącego lokal, który jest potwierdzeniem otrzymania możliwości korzystania nieodpłatnie z lokalu na czas określony lub nieokreślony. Osoba, która użycza lokal, deklaruje się oddać lokal biorącemu na cele mieszkalne lub usługowe. Jednocześnie umowa potwierdza, że użyczający nie ma możliwości ingerowania w użyczony lokal biorącemu podczas trwania umowy. Nie ma jednak jednej, właściwej formy prawnej takiej umowy. Zatem, według prawa może być ona zawarta nawet ustnie.
W momencie gdy biorący otrzyma dostęp do lokalu, deklaruje się używać go zgodnie z jego przeznaczeniem oraz ponosić koszty eksploatacyjne i opłaty związane z użytkowaniem lokalu np. woda, gaz, prąd. Zdejmuje się z niego opłatę związaną z czynszem.
Jak wcześniej wspomnieliśmy, nie ma jednego, konkretnego wzoru umowy użyczenia jednak powinna ona zawierać elementy takie jak dokładne zaznaczenie stron umowy. Wystarczy podać dane osobowe wraz z adresem zamieszania, serią dowodu tożsamości oraz numerem Pesel, a w przypadku zawarcia umowy z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, należy wskazać nazwę firmy i numer NIP. Możliwe również jest udostępnienie lokalu spółce, wówczas należy w umowie wskazać numer wpisu do KRS oraz adres siedziby i osoby, które są uprawnione do reprezentacji firmy.
W takowej umowie powinien pojawić się opis oddawanego przedmiotu wraz z jego faktycznym stanem technicznym. Daje to zabezpieczenie dla obydwóch stron w razie jakikolwiek zniszczeń. W umowie istotne jest podanie na jaki czas zostaje zawarta umowa pomiędzy stronami oraz zapis o fakcie, że biorący deklaruje się do ponoszenia kosztów związanymi z użytkowaniem lokalu. Wszystkie umowy powinny być sporządzone w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach oraz być podpisane przez każdą ze stron.