Właściwa organizacja biura jest naprawdę ważna, nie tylko kiedy myślimy o efektywności pracy, ale również i wygodzie. Jednym z ważniejszych aspektów jest dobór odpowiednich krzeseł, na których my bądź nasi pracownicy będziemy spędzać długie godziny. Kolejną wiążącą się z tym kwestią, zarówno praktyczną, jak i estetyczną, będzie zapobiegnięcie rysowaniu podłogi przez niezabezpieczone nogi bądź kółka krzeseł. W jaki sposób możesz to zrobić, by siedzisko spełniało swoje zadanie i dobrze przy tym wyglądało?
Jeśli zależy nam na nieporysowanej i niezniszczonej podłodze przy naszym biurku, niezależnie od tego, czy jest to podłoga drewniana, panele czy wykładzina, konieczne jest zabezpieczenie tej powierzchni. Rysy to nie jedyne oznaki silnej eksploatacji. W tym miejscu mogą pojawić się przetarcia, odkształcenia, pęknięcia, zarysowania, zmatowienie, odbarwienia, a nawet dziury. Okazuje się, że zabezpieczenie podłogi nie jest wcale skomplikowane ani kosztowne, dlatego nie warto się nawet nad tym zastanawiać.
Kiedy nie mamy jeszcze wybranego krzesła, a zależy nam na zachowaniu jak najlepszego wyglądu naszej podłogi, zwłaszcza kiedy jest ona drewniana bądź pokryta panelami, warto zastanowić się nad zakupem krzesła wyposażonego w kółka pokryte specjalną powłoką uniemożliwiającą rysowanie. Przeważnie kółka te wykonane są z silikonu, który minimalizuje tarcie. Co więcej, są one wygodniejsze w codziennym użytkowaniu, gdyż zapewniają nam większą stabilność, a także podnoszą komfort użytkowania krzesła. Koszt takiego rozwiązanie nie jest duży, a często zwyczajnie wliczony w cenę.
Kiedy w biurze mamy do czynienia z tradycyjnymi krzesłami bez obrotowych kółek, również one wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. W tym wypadku doskonale sprawdzają się podkładki filcowe przyklejane na nóżki. Na rynku dostępne są różne kształty i grubości, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Dla osób wolących nowocześniejsze opcje polecamy również silikonowe podklejki, które działają na podobnej zasadzie, jednak w ich przypadku przesuwanie krzesła będzie odrobinę trudniejsze i mniej komfortowe. Podkładki dodatkowo tłumią hałasy, a przesuwane po podłodze krzesła nie szurają.
Najpopularniejszą opcją, która sprawdzi się niemal na każdej powierzchni i przy każdym typie krzeseł, są podkładki, które po prostu rozkładamy przy biurku, w miejscu narażonym na zarysowania spowodowane użytkowaniem krzesła. To rozwiązanie szczególnie zalecane przez producentów, zwłaszcza gdy wybrane przez nas panele podłogowe nie mają wysokiej odporności na ścieranie. Co więcej, sprawdzą się na każdej powierzchni. Maty te mogą być wykonane na przykład z polipropylenu, poliwęglanu czy polichlorku winylu i to od nas zależy ich kolor oraz ewentualne ozdoby. Jeśli zależy nam na niezakrywaniu piękna podłogi, z powodzeniem możemy wybrać opcje transparentną. Są lekkie, odporne na wilgoć i zarysowania. Czasem jednak konieczne może być ich podklejenie do podłogi, aby zabezpieczyć je przed podwijaniem się.
Podczas wyboru maty istotny będzie jej rozmiar. Musi ona zakrywać całą powierzchnię podłogi, po której może poruszać się krzesło, a więc nie może być za mała. W tym przypadku akurat sprawdzi się zasada im więcej, tym lepiej, zwłaszcza jeśli na przykład zdarza nam się przejeżdżać krzesłem do biurka koleżanki bądź do drukarki.
Zdj. główne: myHQ Workspaces/unsplash.com