Organizujemy przestrzeń do pracy w domowym biurze
BiuroWnętrza

Organizujemy przestrzeń do pracy w domowym biurze

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Obecne czasy wymagają od nas zmian w podejściu do pracy. Wiele osób musi zorganizować ją sobie w domu. Praca zdalna nie różni się wiele od tej, którą wykonujemy w biurze, ale bardzo ważne jest otoczenie, w którym będziemy ją realizować. Sprawdźmy, jak zorganizować w domu idealną przestrzeń do pracy zdalnej.

Organizacja przestrzeni do pracy zdalnej

Aby praca wykonywana przez nas w domu była efektywna, ważne byśmy ją realizowali w miejscu, które nie łączy się z przestrzenią do wypoczynku, ale również nie jest to np. pokój dziecka. W małych mieszkaniach jest to dość trudne, jednak taką przestrzeń można zaaranżować w salonie lub w sypialni. Nie warto pracować w miejscu, w którym np. śpimy. Większość wybiera proste rozwiązania, czyli przenośny stolik, który można ustawić sobie nad kolanami podczas siedzenia na łóżku.

W przypadku złego samopoczucia może to być dobry sposób na pracę zdalną, jednak na co dzień nie warto tego robić. Oddzielenie miejsca do spania oraz miejsca do pracy jest bardzo ważne. W ten sposób będziemy mieć szansę na lepsze skupienie i efektywniejsze wykonywanie naszych zadań. Trzeba też pamiętać, że praca zdalna wymaga od nas stawiania się np. na spotkaniach online, które odbywają się przez wideokonferencje. Zagłówek łóżka w tle nie będzie wyglądał korzystnie. Lepiej więc by nasi współpracownicy widzieli, że siedzimy przy biurku.

W mieszkaniu nie zawsze możemy ustawić duże biurko. Rozwiązaniem będzie składany, niewielki blat, który pomieści laptopa, notes i kubek z kawą. Dostawiane krzesło biurowe lub krzesło z jadalni może nam nieco zastąpić biurowy klimat. Jeśli mamy taką możliwość, możemy pracować przy stole w jadalni. Warto sprawdzić, na jakim tle będziemy siedzieć, by w razie wideokonferencji np. z szefem, nie musieć szukać nowego miejsca.

Oczywiście przy pracy ważne jest nasze skupienie oraz komfort. Nasze zastępcze biurko nie może znajdować się w przejściu między pokojami, czy w przedpokoju, gdzie jest ciąg komunikacyjny i wiele osób będzie przechodziło koło nas. Do stworzenia małego biura wystarczy niewielkie biurko, które ustawimy przy ścianie, w kącie salonu. Aby nasza praca była wydajna i nieco łatwiejsza, warto oddzielić się od reszty domowników, na ile jest to możliwe. Siedzenie na wspólnej kanapie i praca w momencie, kiedy reszta rodziny ogląda film, nie jest dobrym pomysłem. Warto postawić biurko tam, gdzie będziemy mieć dostęp do świeżego powietrza oraz naturalnego światła – to bardzo pomoże poprawić nasze samopoczucie.

Jak zorganizować pracę w domu?

Praca zdalna jest dość trudna do zorganizowania bez planu oraz poinformowania domowników o charakterze naszej pracy. Należy wyznaczyć godziny, w których musimy się zmieścić, by wykonać wszystkie zadania służbowe. Dodatkowo starajmy się nie rozpraszać innymi problemami. Choć jest to trudne, zostawmy obowiązki domowe na później. Pamiętajmy, by robić sobie przerwy na toaletę oraz kawę lub małą przekąskę. Starajmy się ich jednak nie przedłużać.

Aby móc utrzymać pewną dyscyplinę, warto ustawić sobie budzik, by skończyć przerwę o odpowiedniej porze. Nie bójmy się poprosić domowników o pomoc przy codziennych obowiązkach. Podczas pracy zdalnej mamy dużo zadań do wykonania i nie jesteśmy w stanie w tym czasie wykonywać obowiązków domowych.

Bardzo ważne jest podzielenie czasu tak, by nasze prace związane z gospodarstwem nie wpływały na pracę zawodową. Można o tym porozmawiać również z naszym przełożonym, który powinien znać wszystkie przeciwności. Dość problematyczna może się okazać opieka nad małym dzieckiem. Czas, kiedy dziecko śpi bądź jest pod opieką bliskiej osoby, warto przeznaczyć na efektywną pracę. Może się okazać, że dobrze spożytkowana godzina w domu jest więcej warta, niż trzy lub cztery godziny, które spędzilibyśmy w pracy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gotowe schody wewnętrzne – rozwiązanie dla oszczędnych
Gotowe schody wewnętrzne – rozwiązanie dla oszczędnych
Nie sposób zamieszkać w domu piętrowym bez schodów, jednak ich zamówienie i montaż może sprawić, że moment wprowadzenia się do domu ulegnie opóźnieniu. Dlatego właśnie warto postawić na gotowe schody wewnętrzne, które pozwolą zaoszczędzić nie tylko sporo pieniędzy, ale również mnóstwo cennego czasu.
Jodełka – ponadczasowe panele, które pasują do każdego salonu
Jodełka – ponadczasowe panele, które pasują do każdego salonu
Marzysz o podłodze nawiązującej do przedwojennych aranżacji w nowoczesnym wydaniu? Sprawdź, jak fantastycznie wygląda jodełka ułożona w salonie!
Wiosna w ogrodzie: od jakich prac ogrodowych należy zacząć
Wiosna w ogrodzie: od jakich prac ogrodowych należy zacząć
Dzięki planowaniu o niczym nie zapomnimy i z pewnością doprowadzimy ogród do idealnego stanu szybciej.
Ostatnie wpisy