Co zrobić, aby z domu nie uciekało ciepło?
Dekoracje i akcesoria

Co zrobić, aby z domu nie uciekało ciepło?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Szukasz sprawdzonych sposobów, żeby utrzymać ciepło w domu? Skorzystaj z niniejszych porad i ciesz się trwałą izolacją termiczną. 

Straty ciepła skutkują mniejszym komfortem przebywania w budynku w okresie jesienno-zimowym, a także wyższymi rachunkami za ogrzewanie, dlatego planując budowę lub remont domu, warto wprowadzić rozwiązania, które pozwolą im zapobiec. Do najczęstszych przyczyn utraty ciepła należą wady konstrukcyjne budynku oraz niewłaściwie wykonany montaż instalacji i izolacji cieplnej budynku. 

Projekt minimalizujący straty ciepła

Warto na etapie planowania budowy domu zdecydować się na rozwiązania zapobiegające utracie ciepła. Należy pamiętać o tym, że większe straty energii cieplnej występują w domach parterowych niż w budynkach z poddaszem użytkowym lub piętrem mieszkalnym, a także w domach o większej powierzchni. Dużą rolę odgrywa nie tylko projekt i układ pomieszczeń, ale przede wszystkim wybór materiałów zastosowanych do budowy. Szczególnie polecana jest elewacja drewniana, która, dzięki odpowiedniej impregnacji, jest odporna na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych, temperatury, wilgoci czy zabrudzeń. Drewno to materiał ponadczasowy i trwały, który dzięki swoim naturalnym właściwościom zapewnia dodatkową izolację cieplną. Szlachetne deski elewacyjne z naturalnego drewna można wykorzystać do wykonania elewacji całego budynku lub zastosować w roli dekoracyjnych wstawek. Warto rozważyć również elewację kompozytową, która charakteryzuje się odpornością na działanie wody i trwałością, a przy tym wyglądem przypomina naturalne drewno. Dużą zaletą elewacji kompozytowych jest możliwość jej montażu wraz z izolacją termiczną, co ma pozwala zoptymalizować zużycie energii cieplnej. 

Rolety zewnętrzne

Jeśli chcesz zminimalizować straty ciepła, warto zainwestować w wysokiej jakości rolety zewnętrzne, które dobrze utrzymują ciepło i poprawiają izolacyjność w pomieszczeniu, dzięki czemu przyczyniają się do obniżenia rachunków za ogrzewanie. 

Kontrola instalacji grzewczej i wymiana nieszczelnych okien

Nieszczelne drzwi i okna, wadliwa wentylacja, stary piec czy awaria instalacji grzewczej w budynku to kolejne przyczyny utraty ciepła i rosnących rachunków za ogrzewanie. Warto zastosować w domu energooszczędną stolarkę okienno-drzwiową oraz zlecić kontrolę grzejników. Termomodernizacja domu podnosi komfort oraz bezpieczeństwo korzystania z budynku. Rozwiązaniem tymczasowym może być również wymiana uszczelek, regulacja okien i drzwi oraz uszczelnienie tynków.

Odpowiednia izolacja termiczna 

Należy pamiętać o tym, że odpowiednio wykonana izolacja termiczna to podstawa dobrych właściwości cieplnych budynku. Izolacja bez mostków termicznych, która pozwala wygenerować oszczędności przez kolejne lata, to z pewnością inwestycja warta przemyślenia. Na stronie thermowhite.info możesz zapoznać się z ofertą termicznej izolacji m.in.: posadzek, podłóg, dachów płaskich, basenów, stropów czy strychów. Warto wybrać produkt izolacyjny, który korzysta z ekologicznych rozwiązań, jest bezpieczny i przejawia wysokie właściwości izolacji akustycznej oraz termicznej.

Zdjęcie główne: pexels.com/Terry Magallanes

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kolory ścian, które warto ze sobą zestawić
Kolory ścian, które warto ze sobą zestawić
Jak najlepiej dopasować kolory ścian w mieszkaniu i jakich błędów kolorystycznych należy uniknąć?
Suszona trawa pampasowa – piękna dekoracja salonu
Suszona trawa pampasowa – piękna dekoracja salonu
Sprawdź, jakie są najlepsze sposoby na wykorzystanie trawy pampasowej do dekoracji salonu. Mamy dla Ciebie kilka inspiracji.
Ściana z brzozy – naturalny efekt WOW!
Ściana z brzozy – naturalny efekt WOW!
Gdzie można zamontować ścianę z brzozy i w jakiej aranżacji będzie się najlepiej prezentować? Sprawdź!
Ostatnie wpisy