Wiele osób urządzających swoje mieszkanie zastanawia się, jakie płytki będą najlepsze zarówno do łazienki, jak i kuchni czy przedpokoju. Często rekomendowane przez architektów wnętrz są płytki ceramiczne oraz płytki gresowe. Czym właściwie różnią się od siebie te dwa materiały i który będzie lepszym wyborem?
Szukając idealnych płytek na zewnątrz, warto postawić na gres, bo jest to materiał mrozoodporny i bardzo wytrzymały. Wiele osób poleca płytki gresowe na wykończenie ścian i podłóg łazienkowych, bo znakomicie zdają egzamin przy kontakcie z wodą.
Płytki ceramiczne mają większą nasiąkliwość i niekonieczne są przystosowane do naszej strefy klimatycznej. Warto jednak poznać oba rodzaje płytek, a następnie zdecydować, które lepiej sprawdzą się w Twoim wnętrzu.
Wybierając płytki, musimy kierować się nie tylko estetyką i ich ładnym wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Wiele osób kładzie płytki nie tylko na podłodze, ale również na ścianach.
Należy pamiętać jednak, że płytki ścienne nie nadają się do wykończenia podłogi, ale można wieszać płytki podłogowe na ścianach. Dzięki temu nie trzeba się martwić, że wielkość, odcień czy rodzaj płytek będą się od siebie różnić. Płytki podłogowe są mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Wybierając płytki do łazienki, warto wziąć pod uwagę ich poziom nasiąkliwości, klasę ścieralności oraz czy są antypoślizgowe.
Wiele osób podczas urządzania swojego mieszkania decyduje się na zakup płytek gresowych. Ich niewątpliwą zaletą jest trwałość i fakt, że zazwyczaj służą przez wiele lat. Na pewno aspektem, który może powodować, że gres jest popularniejszy od płytek ceramicznych, jest to, że jest bardziej wytrzymały i odporny na działanie wody. Również jeśli szukamy płytek na taras, balkon lub werandę, to te wykonane z gresu zdadzą egzamin, bo są mrozoodporne.
>> Zobacz: Mozaika w łazience – jak ją wybrać i dopasować?
Gres jest materiałem, który świetnie sprawdza się w zimniejszych i bardziej mokrych strefach klimatycznych. Płytki ceramiczne są raczej popularne w krajach bardzo ciepłych i suchych. Płytki gresowe zazwyczaj mają dość dużą powierzchnię, dlatego idealnie nadadzą się na podłogę w łazience, kuchni czy przedpokoju. Są to pomieszczenia, gdzie możliwy jest częsty kontakt płytek z wilgocią, dlatego warto zadbać, aby materiał był wodoodporny.
Niekiedy świetnym wyborem będzie zakup specjalnych płytek antypoślizgowych, sprawdzą się one znakomicie zwłaszcza na zewnątrz budynku. Dzięki nim możemy uniknąć bolesnego upadku, kiedy zimą płytki pokryją się warstwą lodu.
Producenci płytek w cechach charakterystycznych gresu podkreślają jego niską nasiąkliwość. Jest to na pewno duży plus, który sprawia, że płytki gresowe są łatwiejsze w czyszczeniu i nie są podatne na odbarwienia. Ważna jest również twardość płytek, które są odporne na zarysowania i uszkodzenia.
Świadczy o tym fakt, że jeśli chcemy przewiercić płytkę gresową, np. w celu powieszenia na niej wieszaka lub półki, musimy użyć specjalistycznego sprzętu, który taką operację umożliwi. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasza podłoga nie ulegnie pęknięciu przy upadku ciężkiego przedmiotu lub przy innych niefortunnych wypadkach.
Płytki ceramiczne są ciekawym rozwiązaniem, jednak nie jest to materiał, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Cechą charakterystyczną płytek ceramicznych jest ich niski stopień sprasowania, co wiąże się z ich dużą porowatością.
Tym sposobem wilgoć ma bardzo łatwo drogę, aby dostać się do wnętrza płytki. Dlatego nie jest to dobre rozwiązanie do wykończenia łazienki oraz do zastosowania na tarasie czy balkonie. Dużą zaletą płytek ceramicznych jest łatwość ich montażu. Dzięki temu do remontu nie jest konieczny specjalistyczny sprzęt do cięcia płytek. Kolejnym plusem jest aspekt ekonomiczny, płytki ceramiczne są zazwyczaj tańsze od gresu.