Artykuł sponsorowany
Szlifierka kątowa to jedno z najpopularniejszych elektronarzędzi dla majsterkowiczów i pracowników firm remontowo-budowlanych, głównie ze względu na ich uniwersalność oraz liczbę zastosowań, które są w zasadzie zupełnie nieograniczone. Urządzenia te są stosunkowo niewielkie, zasilane energią elektryczną bezpośrednio z gniazdka lub za pomocą energii skumulowanej w akumulatorze dołączonym do zestawu bądź kupowanym oddzielnie. Warto poznać to urządzenie z bliska, w tym sposób jego pracy, zalety oraz rodzaje zastosowań w obrębie własnego domu lub w firmie.
Szlifierka kątowa to urządzenie przeznaczone do wielu różnych zadań przeprowadzanych przede wszystkim na placach budowy i w prywatnych domach. Są dość kompaktowe, niewielkie i lekkie, dlatego praca za ich pomocą nie należy do zbyt uciążliwych, męczących i trudnych. Obecnie są także coraz bardziej przystępne cenowo, a dzięki zastosowaniu bardzo mocnych i wytrzymałych silników radzą sobie znakomicie z praktycznie każdym materiałem, oczywiście zgodnym z rodzajem zastosowanej tarczy.
Obecnie najpopularniejsze są urządzenia zasilane energią elektryczną bezpośrednio z sieci. Są tanie, łatwodostępne i przeznaczone do długiej, intensywnej eksploatacji. Coraz częściej jednak sięgamy także po modele akumulatorowe, które mają tę przewagę nad powyższymi, że można ich używać także wszędzie tam, gdzie nie ma żadnego dostępu do sieci energetycznej. Rzadko, bo tak naprawdę tylko w profesjonalnych zastosowaniach, wybiera się modele pneumatyczne, zasilane sprężonym powietrzem.
Szlifierka kątowa to urządzenie o bardzo wielu zastosowaniach, co wynika w prostej linii z ich konstrukcji. Zastosowania różnią się głównie ze względu na zastosowaną tarczę, która tak naprawdę ma główny wpływ na ich użyteczność. Na rynku znajdziemy tarcze:
Bardzo częstym dodatkiem jest także szczotka druciana do szlifierki, za której pomocą można przeprowadzić wiele prac związanych między innymi z czyszczeniem różnych przedmiotów. Można przede wszystkim ściągnąć z danej powierzchni zewnętrzną warstwę wykończenia, w tym powłokę lakierniczą, jak i wyczyścić rdzę dosłownie do gołej blachy. Szczotki różnią się wielkością, twardością, jak i wieloma innymi cechami technicznymi.
Wszystkie szlifierki kątowe mogą przy użyciu odpowiednich tarcz służyć do:
Jak zatem widać, szlifierki kątowe mają mnóstwo zastosowań i nie bez powodu na rynku prywatnym majsterkowiczów oraz firm remontowo-budowlanych cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Łącząc ich zalety z korzystnymi cenami zakupu, otrzymujemy tak naprawdę narzędzie, które warto mieć przy sobie w każdym domu – również tam, gdzie bardzo rzadko wykonuje się poszczególne prace remontowe.
Zdecydowanie tak! Podczas zakupu zwróć jednak koniecznie uwagę na kilka istotnych cech technicznych, które świadczą o jej użyteczności i jakości. Istotna jest między innymi marka, która powinna być znana, renomowana i dobrze oceniana wśród klientów. Istotnym parametrem jest także moc, która odpowiada za szybkość obrotu tarczy i możliwość cięcia bardzo twardych materiałów, takich jak ceramika czy stal. Nie bez znaczenia jest także silnik – warto zdecydować się na bezszczotkowy z funkcją regulacji obrotów i technologię zabezpieczającą urządzenie przed jego przegrzaniem.
Fot.: powertools/pixabay.com