Ekologiczna sypialnia, czyli jaka? Pomysły na urządzanie
SypialniaWnętrza

Ekologiczna sypialnia, czyli jaka? Pomysły na urządzanie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Styl ekologiczny wiedzie prym zwłaszcza w dużych miastach. Powodem tego jest ciągłe oddalanie się od natury i zieleni. Otaczają nas drapacze chmur i beton. Ludzie coraz bardziej dążą do tego, aby być bliżej matki ziemi. Tyczy się to także mieszkań oraz sposobu, w jaki są urządzane. Jak zaaranżować ekosypialnię w swoim domu?

Ekologicznie i designersko

Styl ekologiczny przywodzi na myśl raczej hippisowską przestrzeń, która przepełniona jest zielenią. Jednak sypialnia zachowana w tym stylu nie musi kojarzyć się tylko z lasem.

Dzięki nowoczesnemu wzornictwu wnętrza mogą być harmonijne i stylowe. Dodatki wykonane z naturalnych materiałów oraz minimalistyczne meble to kwintesencja stylu ekologicznego. Obecnie wnętrze przyjazne środowisku wiąże się z komfortem.

Ekologiczne aranżacje łączy się zazwyczaj z nowoczesnym designem i skandynawskimi akcentami. Połączenie to jest spójne ze względu na myśl przewodnią wszystkich tych stylów – minimalizm. W tego typu sypialniach króluje pościel z lnu w neutralnej barwie oraz drewniane dekoracje.

Slow life w sypialni

Ekologiczne wnętrza są lekkie, przestronne i świeże, co narzuca unikanie dużej ilości mebli i drobiazgów. Potrzebne będą tylko najpotrzebniejsze elementy, które nie przytłoczą pokoju.

Ten zabieg spowoduje, że sypialnia będzie dawała poczucie wolności, a czas w niej spędzony pozwoli naprawdę wypocząć. Ponadto sypialnia zyska na przytulności.

Styl eko charakteryzuje się również barwami, które wywodzą się z natury, nazywanymi potocznie kolorami ziemi. Jakie odcienie można swobodnie wybierać? Biały, błękitny, zielony, beżowy, żółty, czarny i szary – tych kolorów nie musimy się bać. Kojarzą się one z przyrodą, poza tym nietrudno je ze sobą połączyć. Dodatkowo sypialnia jest miejscem, w którym kolorystyka powinna być raczej przygaszona, aby nie drażnić domowników.

Dodatki z recyklingu

Wiecie, że z gliny, wikliny i drewna można uzyskać piękne surowe akcenty? A do tego dodatki te przeważnie pochodzą z recyklingu, czyli idealnie pasują do stylu eko!

Do tego tekstylia, czyli zasłony, narzuty, poduszki i pościel wykonane z naturalnych, przewiewnych tkanin.

Komodę przyozdobić można serwetkami z lnu lub bawełny oraz figurkami. Najlepiej, aby były one wykonane z gliny, można je nawet zrobić samodzielnie.

Nie powinniśmy zapomnieć o punktach świetlnych – warto, aby rozmieszczone były raczej na bokach, tak aby nie przytłoczyły wnętrza, a sprawiały, że będzie ono przytulne. Abażury z wikliny lub naturalnych materiałów dadzą piękne światło.

Ekologiczna sypialnia nie obejdzie się bez roślin. Ważne, aby były duże, a doniczki surowe. Do takiego wnętrza można dobrać popularne aktualnie monsterę i wężowca, który przy okazji oczyści powietrze.

W nowoczesnych ekologicznych wnętrzach odnajdzie się wiele osób, łączą się one bowiem z wieloma stylami. Płynnie przechodzą między fakturami, zapełniając przestrzeń elementami nawiązującymi do matki natury. W takiej sypialni można celebrować każdą chwilę, zrelaksować się, a nawet pomedytować.

Minimalna ilość mebli, dodatkowo wykonanych z naturalnych surowców, nie przytłoczy, a wręcz doda energii. Nawet jeśli reszta pokoi zachowana jest w innym stylu, ekologiczna sypialnia nie zdominuje aranżacji, będzie jedynie uzupełnieniem, które przeniesie domowników w świat natury, za którym tak bardzo tęsknimy.

Zdj. główne: Ali Inay/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rolety i plisy jako świetny zamiennik firan
Rolety i plisy jako świetny zamiennik firan
Zastanawiasz się nad zakupem rolet? Sprawdź, czemu mogą być lepsze niż tradycyjne firanki.
Designerskie lampy sposobem na oryginalne oświetlenie wnętrz. Wprowadź unikalny klimat z produktami sklepu ePlafoniera.pl
Designerskie lampy sposobem na oryginalne oświetlenie wnętrz. Wprowadź unikalny klimat z produktami sklepu ePlafoniera.pl
Odpowiednie oświetlenie przeznaczone do konkretnych czynności ma duże znaczenie. Inny jego rodzaj powinien znajdować się w ogrodzie, kuchni, łazience czy w sypialni. Ma ono nie tylko zachwycać wyglądem, ale światło ma być przyjazne dla oczu, aby uchronić nas przed pogorszeniem widzenia.
Styl skandynawski i jego najważniejsze wyróżniki
Styl skandynawski i jego najważniejsze wyróżniki
Dowiedz się więcej o stylu skandynawskim i przeczytaj, co go cechuje. Przedstawiamy najczęściej wykorzystywane kolory i ciekawe dodatki.
Ostatnie wpisy