Jak stworzyć ogród wokół domu?
Promuj swój ogród!

Jak stworzyć ogród wokół domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zastanawiasz się, jak prosto zaprojektować ogród, który będzie idealnym miejscem do wypoczynku? Z artykułu dowiesz się, jak w kilku krokach założyć ogród Twoich marzeń. 

Funkcje ogrodu dostosowane do potrzeb

Przydomowy ogród to nie tylko przedłużenie domu, ale również jego wizytówka. Warto zadbać o to, żeby przestrzeń prezentowała się estetycznie i pozwalała na wygodny wypoczynek z rodziną. Na początku warto określić budżet, który chcemy wydać na aranżację  oraz funkcje, które ma spełniać ogród. Dla niektórych będzie to przede wszystkim hodowla roślin, inni zaaranżują przy domu miejsce do zabawy dla dzieci i uprawiania sportu czy stanowisko do grillowania. Miłośnicy aktywności fizycznej powinni rozważyć budowę przydomowej siłowni oraz nowoczesny basen, który zapewni wytchnienie w upalne dni. Jeśli działka wokół domu ma stanowić dla Ciebie i Twoich bliskich miejsce rekreacji i spożywania posiłków na świeżym powietrzu, przemyśl zakup wygodnych mebli ogrodowych oraz parasola grzewczego, dzięki któremu nawet chłodne wieczory w ogrodzie czy na tarasie mogą być przyjemne i komfortowe. 

Podział terenu na strefy 

Projektując ogród, możesz podzielić go na różne strefy w zależności od funkcji. Pomocne przy tym będą obrzeża ogrodowe, umożliwiające wyodrębnienie alejek i ścieżek, a także zabezpieczające chodniki czy inne powierzchnie z kostki przed rozsuwaniem się. Przy planowaniu rozmieszczenia roślin, warto wziąć pod uwagę strony świata i to, jakiego stopnia nasłonecznienia wymagają poszczególne gatunki roślin. Tworząc mapę terenu, pamiętaj o tym, żeby zaznaczyć na niej wszystkie nierówności. Na etapie planowania warto zastanowić się także, czy chcesz, aby ogród wpisywał się w określony styl. Ogrody zaaranżowane w stylu japońskim i chińskim wyróżniają się minimalizmem, harmonią oraz obecnością niewielkich strumyków i stawów. Ważne jest w nich także zastosowanie kamieni jako dekoracji przy wodzie, a także wykładanie nimi krawędzi wąskich ścieżek. Wybierając kamienie ogrodowe Kraków, zyskujesz kruszywo wysokiej jakości, które możesz wykorzystać również do otoczenia oczka wodnego, budowy nawierzchni czy jako alternatywę dla kory, ponieważ ułatwia dobry drenaż. Ponadto niektóre kamienie ogrodowe pięknie odbijają światło i sprawiają, że przydomowa przestrzeń jest bardziej różnorodna, nie tylko dzięki roślinom, ale również dzięki imponującym dekoracjom. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Get Lost Mike

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trawnik samonawożący – pielęgnacja i zalety
Trawnik samonawożący – pielęgnacja i zalety
Coraz więcej mówi się o trawnikach samonawożących. Dlaczego warto je mieć i jakie są zalety takiego rozwiązania?
Jak dbać o podłogi drewniane?
Jak dbać o podłogi drewniane?
Podłogi drewniane są nie tylko piękne, ale też trwałe i odporne na zużycie. Jednak, aby zachować ich piękno i trwałość, należy regularnie dbać o ich konserwację. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki, jak dbać o podłogi drewniane i utrzymać ich piękny wygląd na długi czas.
Sofa, wersalka czy narożnik – co wstawić w salonie?
Sofa, wersalka czy narożnik – co wstawić w salonie?
Zastanawiasz się, jaką kanapę kupić do swojego salonu? Sprawdź, jak dopasować meble do rodzaju posiadanego mieszkania i ciesz się ich funkcjonalnością oraz pięknym wyglądem!
Ostatnie wpisy