O czym nie możesz zapomnieć, budując dom?
Budowa i remont

O czym nie możesz zapomnieć, budując dom?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Twoje marzenie właśnie z fazy planów i snucia wizji zaczyna powoli przechodzić w fazę realizacji. Stało się! Zaczynasz budowę własnego domu. Poziom Twojej ekscytacji sięga zenitu, bo za kilkanaście miesięcy w końcu zamieszkasz na swoim. Zanim jednak porwie Cię wir pracy, pilnowania ekip budowlanych i wybierana płytek do kuchni, musisz wiedzieć o paru rzeczach, aby wymarzona budowa domu nie zamieniła się w istny koszmar. Poniżej znajdziesz wszystko to, o czym powinieneś pamiętać w trakcie budowy domu.

Dokładnie sprawdź miejsce, w którym ma stanąć Twój dom

Szukałeś wiele miesięcy tej jednej wymarzonej i oto jest działka, jak ze snów. Wszystko się na niej zgadza, nawet drzewo rośnie w tym miejscu, w którym widziałeś je oczami wyobraźni. Jednak zanim dokonasz zakupu, musisz wywiązać się z kilku obowiązków.

Przede wszystkim sprawdź stan prawny działki. Wszystko na ten temat znajdziesz w księdze wieczystej. To właśnie tam opisane będzie, czy działka ma status budowlany oraz dowiesz się, czy nie jest przypadkiem zadłużona lub nie znajduje się w obszarze chronionej przyrody.

Kolejną kwestią jest sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z niego dowiesz się, czy za kilka lat pod Twoim domem nie pojawi się ruchliwa autostrada, jakie inwestycje są planowane w okolicy na najbliższe czas oraz jakie budynki mogą stanąć na danej działce. Dodatkowo MPZP pozwoli dobrać Ci odpowiedni, zgodny z jego wymaganiami projekt domu.

budowa domu
Image by Dieter Martin from Pixabay

Zdecyduj, czy będziesz budował sam, czy zatrudnisz fachowców

Kiedy pierwsza, wstępna faza budowy domu już za Tobą i masz już projekt w dłoni, pora podjąć jedną z najważniejszych decyzji – jak powstanie Twój dom. Do wyboru masz dwie metody. Pierwsza to zatrudnienie ekipy fachowców, którzy zajmą się budową od początku do końca, a Ty będziesz tylko się temu przyglądać z boku i finansować prace. Druga to natomiast metoda gospodarcza. Polegająca na tym, że Ty sam jesteś budowlańcem, zaopatrzeniowcem i nadzorcą prac. Warto pamiętać, że wymaga ona poświęcenia dużej ilości czasu i niemal pełnego zaangażowania, a często pozorna oszczędność metody gospodarczej, zamienia się w większe koszta.

Nie oszczędzaj na materiałach i ekipie budowlanej

Budowa domu to ogromna inwestycja, często zaplanowany na początku budżet, nijak ma się do realnych kosztów ponoszonych w trakcie powstawaniu budynku. Kończące się pieniądze mogą podsunąć Ci iście szatański plan oszczędności w postaci tańszych materiałów i ekipy budowlanej. Jednak to nie jest dobre rozwiązanie. Pamiętaj, że to, z jakich materiałów zbudujesz swój dom, będzie miało wpływ na jego trwałość, a także komfort użytkowania. Kilkaset złotych zaoszczędzonych na tańszym cemencie czy rurach kanalizacyjnych może w przyszłości skutkować ogromnymi kosztami związanymi z koniecznością wymiany tańszych elementów, które zużyją się o wiele szybciej. Dlatego, zamiast oszczędzać na materiałach, poszukaj oszczędności na przykład przy wykańczaniu domu, odkładając wykonanie kuchni na wymiar na późniejszy termin.

Kolejnym grzechem, do którego skłania kończący się budżet, jest zatrudnienie taniej ekipy budowlanej lub samodzielnie skompletowanej ekipy budowlańców składających się z okolicznych speców. Nie ma nic gorszego, niż brak doświadczenia i współpracy na budowie. Zatrudniając tańszą ekipę, możesz mieć niemal pewność, że jeśli coś pójdzie nie tak, zwalą oni winę na wszystko tylko nie na swój brak umiejętności, a Ty zostaniesz sam z krzywo wylaną podłogą, którą będzie trzeba poprawić i w efekcie zapłacisz więcej, niż jakbyś zatrudnił od początku prawdziwych specjalistów.

Podsumowując, o budowie domu można byłoby pisać wiele, a i tak pewnie nie udałoby się omówić wszystkich kwestii. Najważniejsze jest jednak to, aby jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych dopilnować wszelkich formalności związanych z działką, planami budowy i pozwoleniami. Warto także pamiętać, że dom nie powstanie w miesiąc, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i zaufać doświadczeniu osób, które się na tym znają najlepiej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pokrzywa zwyczajna – charakterystyka, warunki uprawy, nasiona pokrzywy
Pokrzywa zwyczajna – charakterystyka, warunki uprawy, nasiona pokrzywy
Co warto wiedzieć o uprawie pokrzywy zwyczajnej?
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do systemów kominowych dla Twojego domu?
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do systemów kominowych dla Twojego domu?
Dowiedz się, jak dobrze zaprojektować system kominowy w domu, zrozumieć rodzaje akcesoriów kominowych dostępnych na rynku i dowiedz się, jak wybrać te najodpowiedniejsze dla Twoich potrzeb.
DIY: Jak zrobić tablicę na notatki?
DIY: Jak zrobić tablicę na notatki?
Zrób samodzielnie tablicę na notatki i uporządkuj karteczki fruwające po całym pokoju.
Ostatnie wpisy