Jak obliczyć powierzchnię zabudowy?
Budowa i remont

Jak obliczyć powierzchnię zabudowy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Powierzchnia zabudowy jest jednym z ważniejszych kryteriów podczas wybierania projektu domu. Przeczytaj, w jaki sposób możesz obliczyć powierzchnię zabudowy.

Czym jest powierzchnia zabudowy?

Maksymalna powierzchnia zabudowy danego budynku jest zawsze określona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy dla danego terenu. Tym samym duża działka nie jest jednoznaczna z wybudowaniem dużego domu. Powierzchnia zabudowy jest bardzo ważna w przypadku budynków wybudowanych na zgłoszenie – nie może ona przekroczyć 35 m².

Prawo budowlane nie definiuje w żaden sposób powierzchni zabudowy oraz wytycznych do jej obliczania. Pomocne w tym będzie orzecznictwo sądowe, które wskazuje normę PN- ISO 9836:1997: „Właściwości użytkowe w budownictwie – określenie o obliczenie wskaźników powierzchni i kubaturowych” – należy się nią kierować podczas obliczania powierzchni zabudowy.

Kolejnym ograniczeniem podczas budowy domu jest zachowanie minimalnej powierzchni czynnej – pokrytej roślinnością bądź wodami powierzchniowo czynnymi. Aby otrzymać tę powierzchnię, należy od powierzchni całej działki odjąć powierzchnię zabudowy budynku oraz wszystkich terenów utwardzonych, m.in. chodników i podjazdów.

Jakie są niejasności związane z powierzchnią zabudowy?

Zgodnie z normą PN- ISO 9836:1997 powierzchnia zabudowy jest powierzchnią terenu, która jest zajęta przez budynek będący w stanie wykończonym poprzez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię danego terenu. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się:

  • powierzchni budynków, które nie wystają poza teren działki,
  • powierzchni wszystkich elementów drugorzędnych, np.: schody, markizy, daszki,
  • powierzchni zajmowanej przez wszystkie obiekty pomocnicze, np.: altany, szopy, szklarnie.

Definicja powierzchni zabudowy zawarta w normie PN- ISO 9836:1997, zawiera dwie sprzeczne informacje – powierzchnia zabudowy liczona jest przy samej powierzchni terenu oraz powierzchnię zabudowy wyznacza rzut krawędzi zewnętrznych na powierzchnię budynku.

Jeśli piętro jest z nadwieszeniem, które wystaje poza obrys parteru, to należy obliczyć powierzchnię zabudowy wg rzutu krawędzi zewnętrznych na powierzchni budynku.

Definicja powierzchni zabudowy wskazana przez normę PN – ISO 9836:1997 została zastąpiona normą PN – ISO 9836:2015-12, która nie wprowadziła żadnych zmian i powierzchnia zabudowy liczona jest nadal wg poprzedniej normy.

Jak wyliczyć powierzchnię zabudowy?

Definicja powierzchni zabudowy opartej na normie PN  – ISO 9836:1997 nie podaje jakie obiekty budowlane zaliczane są do powierzchni zabudowy. Został wydany bardzo obszerny komentarz, w którym można znaleźć informację, że do powierzchni zabudowy nie wliczają się „elementy nieobudowane”, takie jak balkon czy loggia.

Do powierzchni zabudowy nie zaliczają się: szklarnie, cieplarnie oraz szopy, o ile stanowią oddzielny budynek mający niezależne ściany i w żaden sposób nie są połączone z drugim budynkiem. Do tej powierzchni nie zalicza się również:

  • studzienek,
  • świetlików,
  • nawisów dachów,
  • pochylni,
  • schodów zewnętrznych.

Podziemna część budynku nie jest wliczana do powierzchni zabudowy, są to m.in. piwnice i garaże podziemne.

Taras, a powierzchnia zabudowy

Taras jako element budynku nie jest wliczany do powierzchni zabudowy. W sytuacji, gdy taras jest zadaszony przez wysunięty fragment kolejnej kondygnacji, wtedy powierzchnia tarasu wliczana jest do powierzchni zabudowy budynku.

Jeśli taras jest zadaszony w inny sposób, to jego powierzchnia nie jest wliczana do powierzchni zabudowy. Orzecznictwo sądowe ma zupełnie inną opinię – zadaszony taras zawsze wyznacza krawędzie zewnętrzne budynku.

Powierzchnia zabudowy może przysporzyć inwestorowi bardzo wiele problemów z powodu niejednoznaczności prawa budowlanego – różna interpretacja przepisów przez organy administracyjne oraz sądy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ponadczasowy parkiet, modny od pokoleń
Ponadczasowy parkiet, modny od pokoleń
Chcesz mieć elegancką i ponadczasową podłogę? Przeczytaj o parkiecie modnym od pokoleń.
Łóżko jednoosobowe – praktyczne porady, które pomogą w wyborze takiego modelu, który zapewni komfortowy sen
Łóżko jednoosobowe – praktyczne porady, które pomogą w wyborze takiego modelu, który zapewni komfortowy sen
Odkryj klucz do komfortowego snu poprzez wybór idealnego łóżka jednoosobowego. Zrozum ważne kryteria wyboru i praktyczne porady, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.
Komu zlecić sprzątanie biur?
Komu zlecić sprzątanie biur?
Sprzątanie biur zlecone profesjonalistom - gwarancja jakości, oszczędność czasu i wysiłku. Dlaczego warto zdecydować się na ich usługi?
Ostatnie wpisy